Декември е време за житейските изводи: добра ли беше годината, или по-скоро не. Поглед назад и ще видим кълбо от политически драми. Бърз поглед, без претенции - от уважение към себе си и към случилото се, за да можем след две седмици спокойно да затворим една врата и да преминем през следващата.
Всъщност беше повече от странно да наблюдаваме как в парламента онагледяват интересния подход, при който многократно правиш едно и също нещо, но всеки път очакваш различен резултат. На мен последните няколко парламента ми изглеждаха като проблем с алармената система на държавата. Случайно преминаващи техници идват, почесват се по главата, таксуват ни за посещението, съставят или не съставят протокол, но решение не предлагат и алармата денонощно пищи.
Никой не знае паролата, за да спре тази безумна суматоха и да започнат да се случват нормални неща. Някои казват, че паролата може да е „избор на главен прокурор“. Други говорят за рестартиране на държавата. Ние по принцип харесваме приказки, художествена литература и често забравяме, че образите от там са трудно приложими в реалния живот.
Наслушахме се на какво ли не: кешове, въздействие на вещества, президентски ветрове, дебнещи в засада хищници. Нагледахме се на какво ли не: нови начала, обиди, скандали, разцепление, всякакви проектоприказки и никакво развитие.
На моменти имахме чувството, че не гледаме парламент, а роднини, които отдавна се мразят и по принуда се срещат на почерпка за помен: една чашка и след първоначалната учтивост гръмовно избиват стари вражди.
Камионът на властта затъна в пясъците на неясното и опитите за измъкване от там само усложняваха нещата. Стигна се до ситуация всеки срещу всеки. Какво ли следва надолу?
Българският еквивалент на дума на годината в международен план е „мозъчно гниене“, визираща опасностите от нискокачественото онлайн съдържание, с което се тъпчем. В търсене на българската дума на годината звучат подходящо: „олигархия, фалшификация, стероиди, оръжия, хора, хаос, санитарен кордон“ и... отново олигархия. Писна ни да слушаме какво няма да направят и с кого няма да си партнират.
Много искаме да направят нещо. Крайно време е.
Така си живяхме - между комедия и драма.
Драма в парламента и в политиката.
Комедия - на театрална сцена. Или... О, чакай малко! И там нещо с комедията се обърка. Дори доктор по национална сигурност ми обясни, че поставянето на спектакъла, който докара хората до разделение, е всъщност „активно мероприятие“, но това е друга тема и аз предпочитам да не мисля за нея по споменатия начин.
Междувременно светът потъна първо в недоволство, после – в дубайски шоколад, а след това – в коледна украса. Духът на Коледа донесе и приятната новина за къщата с ягодите. Основателите на българска технологична компания купиха тази красавица. Ще я реставрират и ще запазят очарователния й вид.
И ето ги - нагледно представени пред нас двете полярни посоки, в които бизнесът може да действа.
Видяхме как парите агресивно напират да влязат в политиката и да заграбят властта.
Видяхме и младите предприемачи, които се стараят да направят света по-красив и устойчив. Свят със стабилна основа, приемственост и адекватни ценности.
Така че да, наоколо нищо не е само добро или единствено лошо, но България има способни визионери с мащабно мислене. Грижа ги е в каква среда живеем и към какво бъдеще вървим. Вярвам, че те не са никак малко и ще изберат правилната посока. Горещо вярвам.
автор: Даниела ИвановаСветовно космическо парти ще се проведе за първи път във Варна. Събитието, което се организира от Площад "Наука" и Астро клуб за любители - Варна, е предвидено за 12 април, събота. Събитието е благотворително, а всички средства от билети ще отидат за подкрепа на каузата на "Площад Наука" да подобрява гражданската информираност и общественото..
96-годишна жена дари 100 хиляди лева на болницата в Димитровград. Решението да дарят парите от продажбата на апартамент семейство Йотови взимат след като губят дъщеря си по време на пандемията от Ковид, съобщи бТВ. „Какво можем да направим с толкова много пари. Решихме, че след като ги вземем ще ги дарим за благотворителност“, обясни 96-годишната..
В началото на тази седмица екипът и доброволците от Общинския приют за безстопанствени животни в с. Каменар съобщиха добрата вест, че още шест кученца са намерили своите осиновители през изминала седмица и вече се радват на топъл дом и любящи семейства. По тяхна информация съдбите и бъдещето на четириногите, настанени в центъра, продължават да..
54-тата конференция на Съюза на математиците в България беше открита в курортния комплекс "Слънчев ден". Събитието ще продължи до 3 април. Организатори са Съюзът на математиците – секция Варна и Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“. Конференцията служи като платформа за професионална квалификация на учителите, насърчавайки обмена на добри..
Днес е денят, в който можем да се пошегуваме, да позволим да се пошегуват с нас или директно да си излъжем. Първи април е Денят на хумора и шегата. Откъде произлиза и до днес е трудно да се каже. Според една от теориите всичко започва от поема на Чосър за лисицата и петела, в която лисицата си прави шеги с пернатото. Втората ни..
Мъгливо е утрото на 1 април. Мъгла с намалена видимост до 100 метра има в района на нос Калиакра, до 200 метра е намалена видимостта на нос Емине, в района на Разград до 300 метра, а в Ахтопол и Добрич видимостта е намалена до 800 метра. Димка има в района на Варна, слаб дъжд превалява в Бургас. Между 7 и 8 градуса са измерените..
Преди време ви разказах колко лесна работа е, докато си седиш в кафенето срещу сградата на Народното събрание, да те удари една гениална идея, да пресечеш на отсрещната страна и да лепнеш на парадния вход на важната сграда обява с надпис: “Продава се!“. Главен герой: поетът Иван Пейчев. Днес се сещам за друга история, която съвсем не е толкова..