„Чистата Коледа“– една от малкото коледни кампании в България, посветени на опазването на околната среда, отново ще обедини усилията на десетки малки и големи доброволци. Седмото ѝ издание е подкрепено от три черноморски общини – Созопол, Приморско и Царево, а акциите по почистване ще се проведат на плажовете Аркутино (28.12) и Ахтопол (29.12) с начален час 10:00 ч. Както винаги, организаторите обещават много добро настроение, коледна музика и награди за участниците, и призовават: след като направим подаръци на близките си, да направим подарък и на природата.
До момента чрез кампанията „Чистата Коледа“ са почистени над 3 тона отпадъци, а миналогодишното издание беше с рекорден брой от 92-ма доброволци на плаж Аркутино. И тази година организаторите приканват всички присъстващи да се включат в тематичния дрескод с коледни костюми, шапки или пуловери, и напомнят, че “Чистата Коледа” подпомага храносмилането от празничната трапеза и е известна с доброто настроение, екологичното самосъзнание и подкрепата на важни каузи.
Тази година мотото на кампанията е „Чист дом за обитателите в Черно море“.
Нашето море е живо и е хабитат на над 3700 вида морски организми, сред които 168 вида риби, 3 вида бозайници, 175 вида гъби, 1444 вида растения и 1983 вида безгръбначни. През 2020 и 2021 г. учени от Института по океанология във Варна изследват стомасите на 31 делфина – афала и муткур. В стомасите на 26 от тях (83,87%) са открити пластмасови фрагменти, a общото количество на погълнатите пластмасови частици от всички индивиди наброява 197! Редица други проучвания показват подобно замърсяване в пясъка на брега и морското дъно, в миди, хамсия, сафрид, барбун, паламуд и лефер. „Черно море е техен дом, а отговорността е да го опазим чист е наша!“ – напомнят от кампанията.
Организатори на „Чистата Коледа“ са LessPlastic Bulgaria и Akasha Surf School.
LessPlastic Bulgaria е неправителствена организация, която предоставя научна информация за негативните ефекти от замърсяването с пластмасови отпадъци. От създаването ѝ през 2016 г. основната ѝ мисия е да насърчава хората да използват алтернативи на пластмасата за еднократна употреба. LessPlastic Bulgaria следи замърсяването с пластмасови отпадъци по Българското Черноморие, организира почиствания, провежда семинари в училища и корпорации и участва в изследователски проекти.
Akasha Surf School е организация с 10-годишна история, която се занимава активно с популяризиране на сърф спортовете в България чрез преподаване на водни спортове на две локации по Българското Черноморие. Мисията на училището е да популяризира морската култура сред обществото, a от 2018 г. води инициативата WIND2WIN за чисто Черно море, която до момента е събрала над 7 тона отпадъци от българските плажове, благодарение на над 550 доброволци. Училището представя позитивите за психическото и физическото здраве за хората със специални нужди в инициативата YES,SURF! и работи активно в посока създаване на информационни кампании за безопасност в морето.
Илияна Стоилова е съосновател на сърф училище Akasha, където е и инструктор по уиндсърф. Тя разказа повече за тазгодишното издание на „Чистата Коледа“, за важността на грижата за околната среда и за годината, която тя и Akasha изпращат. Разговора с нея слушайте чрез плейъра в началото на статията.Над 60 филма включва фестивалната програма на 33-тото издание на "Любовта е лудост", който ще бъде официално открит от 19 часа тази вечер във Фестивалния и конгресен център. Начало на събитието ще даде италианската романтична комедия на режисьора Паоло Дженовезе "Любовта е лудост". За първи път от години насам в конкурсната програма на "Любовта..
С валидиране на две пощенски марки от представители на филателните дружество в Добрич и Варна в Балчик започна 11-ото издание на Международния форум „Българско наследство“, който се провежда за пореден път в датите 22-24 август. На едната от тях е образът на Георги Казанджиев и корицата на неговата книга „ 85 години от Крайовската спогодба -..
Две нови групи за целодневен престой са разкрити в новата пристройка към детска ясла №7 „Роза“, като интересът към тях е бил голям и местата вече са запълнени. Директорът Даниела Йорданова съобщи, че една от групите вече се посещава от 12 деца, като пет от тях са напълно адаптирани, спят на обед и остават целодневно на ясла. През следващата седмица се..
В рамките на националната научна конференция „85 години от Крайовската спогодба“, която ще се проведе днес в Туристическия информационен център „Мелницата“ в Балчик, Регионален исторически музей – Добрич представя фотодокументалната изложба „Добруджа 1940“. Тя поставя началото на редица инициативи на отдел „Нова и най-нова история“, с които музеят ще..
Общинският приют за безстопанствени кучета в Каменар организира кампанията "Снимка с муцунка". Нейната цел е да се помогне на кученцата да си намерят дом. Тя ще се проведе на 23 август, събота, от 10 часа в приюта, където по сетителите ще има възможност да си направят снимки с избрани от тях кучета, с които после ще могат да се включат във..
Рекорден брой заявки от близо 200 фолклорни групи и индивидуални изпълнители са подадени за участие в Единадесетото издание на Националния събор за автентичен фолклор „Тополи пее и се смее“ 2025 г. Така числеността на участниците, които ще представят богатството на българската песен и танц, се очаква да доближи 700. Празникът на българските традиции,..
Да живее свободата! Това е нова песен, посветена на футболния клуб Левски и подарък за всички левскари от варненската фен фракция на клуба „Ултра Варна“. Тя беше официално представена на 16 август в 19 часа и 14 минути. В нея участват варненските музиканти Иван Манолов, Георги Пехливанов, Александър Василев, а песента е изпята от Станимир..