В очакване на Коледа. Тази нагласа прави всичко по-сияйно, тържествено и желано. Дори с най-досадните делнични задачи се справяме мотивирани и с повече лекота. Дали причината е в светлинките, които празнично танцуват по прозорците наоколо, в блестящата украса на коледните елхи, в списъците с подаръци, в магията на песните, към които отново се завръщаме през всеки следващ декември?
Или може да е в онова неустоимо очакване, че предстоят прекрасни моменти; че периодът, който идва, ще е много по-хубав от всички отминали и нещата, които ще се случват, ще бъдат много по-добри, полезни и успешни за нас?
И това не значи непременно да си позволим най-скъпото пътуване, най-луксозния хотел, най-рекламираната маркова дреха. Вероятно значи друго - онзи велик баланс на живота, който ни прави умиротворени, защото оценяваме всяка дума в уроци като тези на Виктор Франкъл в „Човекът в търсене на смисъл“, защото знаем, че обстоятелствата може да са всякакви, но отношението го избираме ние и не спираме да търсим своя смисъл ден след ден, година след година и своите съмишленици в тази изключително важна житейска дейност. А докато го правим, стараем се да поддържаме качество и в материално отношение. Но качество и баланс. Не нещо извън границите. Та вероятно вълшебството е в баланса на всичко.
Дали един от въпросите, които всички си задаваме по Коледа е въпросът какво всъщност наистина ни трябва? По това време на годината и заради емоционалния заряд на наближаващия празник имаме повече време за себе си и за размислите, които водят към същината. Колко малко неща от тези, за които страстно работим и се стараем, действително са нужни. Не за имиджа; не, за да се сравним с другите или да ги превъзхождаме; не, за да ни гледат одобрително, а за самите нас, за живота ни, за духовното надграждане. Дали, заобиколени, или по-скоро затрупани с предмети, не се изморяваме и понякога не спираме да търсим смисъла и вярната посока? И не, нямам нищо против моловете, марковите или немаркови дрехи, нямам нищо против лукса и имането. Просто си мисля, че то не бива да е самоцел и че умереността е добро качество, включително в желанието ни да притежаваме неща.
Прекрасна е тази нагласа в очакване на Коледа, нали? Годината е отворила вратата, през която скоро ще си тръгне.
А ние? Обмисляме менюто за Бъдни вечер и Коледа, заедно с него - и равносметката. Припомняме си списъка. Содена питка, тихи моменти, постни сарми, сушени плодове, весели моменти, брой ястия на трапезата, усмивки на любими хора в мислите ни, свещите, които ще запалим, незабравимите преживявания, към които ще се връщаме отново и отново, тихата коледна музика и всеки радостен удар на благодарното ни сърце.
Годината беше чудесна.
Старахме се, работихме, надявахме се, правихме неща с идеята, че са добри, приехме и дарихме обич на близките си... Пишем късмети за баницата, подреждаме в мислите си късчета от живота.
Имаме какво да си спомним. Знаем какво да подредим. Имаме накъде да продължим. Затова годината беше чудесна.
Чувството, с което ще пристъпим към следващата година – също е такова.
Сърцата и погледите са в светлина.
Предстоят жадувани срещи с любими хора, наздравици, желания, които ще повтаряме в мислите си до успешно сбъдване. Предстои радост.
Желая на всички нас светли празници, очарователен живот, прекрасна нова година, а в нея ние – усмихнати, щастливи хора!
автор: Даниела ИвановаКлавирен рецитал изнесе в рамките на Международния фестивал "Варненско лято" снощи Антонио Паван. Той е само на 11 години с българо-италиански произход, а биографията му вече е забележителна, репертоарът му се простира от барока до XXI век, свирил е в престижни зали в Италия, където живее, и в Европа, печелил е само първи награди от конкурси, често..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Предстои едно изключително вълнуващо и заредено с обич събитие във Варна, което ще събере на едно място представители на природозащитни организации, доброволци, любители на животните и всички хора със сърца, отворени за доброто. В събота, 27 юли, от 10:00 до 22:00 часа, на входа на Морската градина в морската столица ще се проведе фестивалното..
Мока мус е цветът на 2025 г. - той създава усещане за лукс и мекота и напомня за кремчетата от детството ни. Именно този цвят диктува самата мода, а другите актуални нюанси на лято 2025 са ментово зелено, цвят праскова, съчетан с пастелно синьо, както и всички пастелни гами. Това обобщи за предаването "Новият ден" модният експерт Румяна Димитрова...
Държавният куклен театър поставя представления за деца на лятната и основната си сцена през юли. В програмата днес е предвиден спектакълът "Полянката с малките гъбки" за деца до 3 години, който започва от 18 часа. Останалите представления в афиша на Кукления театър са следните: 25 юли, петък, 18.00 ч. - "Полянката с малките гъбки", за деца до 3 г...
Младо семейство дари ценна апаратура на родилното отделение на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Св. Анна“ във Варна, съобщиха днес от лечебното заведение. Подаръкът е в знак на благодарност за грижите, положени за 31-годишната Меглена Рачева от крайморския град. Жената е приета бременна в седма гестационна седмица, след припадък и с..
От миналата седмица обсерваторията в село Камен бряг край Каварна отново работи след отстраняване на технически проблем. Съоръжението е отворено всеки вторник и петък от 21 часа и наблюдения са възможни при хубаво време. Туровете са напълно безплатни и се водят от варненския астроном Георги Георгиев. Обсерваторията е сред..