В първия ден на новата година – на Васильовден, изпълняваме един от най-древните български обичаи – сурвакането. Сурвакницата има дълбоки корени в българската култура. Тя е свързана с обредите за благополучие и плодородие, изпълнявани още от древността. Прави се от дрян, защото се счита, че дрянът е най-здравото и най-жилавото дърво, което цъфти у нас, разказа за Радио Варна етнографът Татяна Щерева.
Когато се сурвака с този дрян се пожелава здраве, благополучие, но и силата и здравината на този дрян, се предава на човека, който бива сурвакан, каза още тя. Думите, които се изричат по време на сурвакането, са благословии за здраве, щастие и успех през годината.
Никой не знае кога е била направена първата сурвакница, но в началото те са били без украса. Дряновата пръчка е била издялквана на върха, където се е образувало нещо като цвете.
По-късно започва нейното украсяване, като то е свързано с поминъка на съответното селище. Ако е било развито овцевъдството – са украсявали с вълна, както е било във варненско. След време е започнало да се добавят и други украси – пуканки, сушени чушки, монети, дори и бродирани кърпички. Клончето е било увивано в червен конец, който е символ на здраве и благополучие.
В пожеланията при сурвакането на първо място е здравето и да има берекет през Новата година.
Програмата за начално обучение по плуване за деца от 6 до 8-годишна възраст на басейн „Приморски“ продължава след 28 юли, обявиха организаторите от ОП „Спорт - Варна“. Те припомнят, че първият курс на обучението по плуване за деца започна на 30 юни и продължава до 25 юли. Вторият курс ще се проведе в периода от 28 юли (понеделник) до 23 август..
С изложбата "Паметта за Васил Левски в нашия град" Държавният архив във Варна отбелязва 188 години от рождението на Апостола. Експозицията беше открита днес в сградата на Архива. Изложбата представлява обединени експозиции, които целят да съхранят и покажат уважението на варненци към делото на Васил Левски. Един от акцентите са 10 табла с 14..
Група деца от Варненската академия за развитие на интелекта изчисти градинката на Севастопол тази седмица. Доброволците събраха фасове, чашки, лъжички и хартия и дадоха добър пример за местните. „От 12-13 години Варна е непоносимо мръсна. За съжаление не само фирмите, които почистват, не си вършат работата, не само гражданите са безсъвестни!..
За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..
Днес до обяд облачността бързо ще намалее до слънчево, а валежите постепенно ще спрат. Само над Югоизточна България облачността до обяд ще остане значителна, там на места е възможно да превали. Ще духа умерен над Североизточна България временно силен вятър от запад-северозапад, който следобед ще отслабва и по крайбрежието ще се обърне от юг-югоизток...
39 години от създаването си отбеляза днес Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Света Марина" във Варна. Своята благословия отправи Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. Приветствие беше поднесено от ректора на Медицинския университет във Варна проф. Димитър Райков, както и от проф. Силва..
Един от най-цветните “празници” в дигиталния свят - Световният ден на емоджитата - се отбелязва днес. Малките цветни символи, които използваме все по-често, произлизат в края на 90-те години от японския художник Шигетака Курита. Ако се чудите защо точно на 17 юли, погледнете емоджито за календар - на него е изписана именно тази дата. Тя беше..