Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мащабно преброяване сочи:

Близо 2000 кучета и 18 000 котки живеят на улицата във Варна

Снимка: Жоро Александров

Във Варна има 1812 бездомни кучета, сочат резултатите от извършеното тази година мащабно преброяване на безстопанствените кучета и котки на територията на общината. Най-много – 480 улични кучета, обитават район „Приморски“. В район „Владислав Варненчик" са 388, в „Аспарухово“ - 262, в „Младост“ - 261, а в район „Одесос“ са преброени 202 безстопанствени кучета. От варненските села най-много - 102 бездомни кучета, има на територията на кметство „Каменар“ и в с. Тополи, където са изброени 82 безстопанствени четириноги. В рамките на с. Казашко има 26 кучета, в с. Константиново - 17, а в с. Звездица бездомните кучета са 14, съобщават от общинския пресцентър.

Мащабната инициатива по преброяването се реализира в изпълнение на Национална програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България и процедурите по нейното изпълнение, механизма на финансиране и отчетност. Преброяването е извършено на територията на всички административни райони в община Варна през месеците октомври и ноември от представители на Сдружение „Спортен клуб по ориентиране – Пловдив“.

В акцията са участвали 34 преброителни екипа, оборудвани с необходимите технически средства, карти и списъци на улици по административни райони. Преброителите са хора с опит в областта на медицината, екологията, обработката на данни, инженерни и технически науки. За целите на тазгодишното проучване са обходени 785 км., което е 100% от изградената пътна мрежа във Варна и населените места по списък. Обходени са и 70 км. допълнителни територии в границите на петте административни района на града.

С оглед на факта, че последното преброяване на улични животни във Варна е проведено през 2016 г., данните от 2024 г. сочат, че популацията на безстопанствените кучета оттогава се е увеличавала с 25% на всеки две години, а тази на котките с около 85% на всеки две години. Според резултатите от преброяването тази година на територията на община Варна живеят 17 732 бездомни котки, като те са най-многобройни в район „Приморски“, посочват още от общината.

Тези цифри са следствие на това, че до този момент не са предприети необходимите мерки за ограничаване на популацията на бездомните котки, смятат експертите. Уличните котки се размножават изключително бързо – една женска котка има средно над 110 малки за 3 години, а програмите за кастрация и стерилизация са недостатъчни и общините не разполагат с достатъчно ресурси за контрол на популацията, изтъкват още специалистите.

В доклада от преброяването се посочва, че изоставянето на домашни любимци и безотговорното отношение на собственици на животни е друга причина за значително увеличаване на популацията на безстопанствени кучета и котки в община Варна. Липсата на приюти за котки, лесният достъп до храна и благоприятните климатични и урбанистични условия в морската столица също създават подходяща среда за размножаване и увеличаване броя на котките, поясняват експертите.

За справяне с увеличената популация на безстопанствени животни в града са необходими мащабни програми за стерилизация, въвеждане на по-добра регулация и обществена ангажираност, е записано в препоръките към доклада от преброяването. Според специалистите справянето с проблема изисква дългосрочна стратегия, която включва устойчиви и хуманни мерки.

Сред препоръчаните стъпки са още внедряване на софтуери за регистрация на домашните кучета и на постъпващите в общинския приют животни, провеждането на разяснителни кампании за правилното отглеждане и кастрация на домашни животни. Препоръчват се още акции за безплатни кастрации на домашни любимци и сътрудничество между общинските и частните ветеринарни практики.

В предложенията за овладяване на популацията на улични животни е включено още организацията на кампании, насърчаващи осиновяването на бездомни четириноги и популяризиране дейността на Общината и на Приюта за безстопанствени кучета в с. Каменар. Стимулирането на доброволческата дейност, въвеждането на задължителна регистрация (чипиране) на всички домашни любимци, включително и котките, и определянето на глоби за изоставяне на животни, също са част от препоръчаните мерки.   


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Облачно море

В понеделник: облаци и дъжд, на места и сняг

През нощта по преминаващ над страната студен атмосферен фронт, от север на юг ще продължи да нахлува чувствително по-студен въздух и ще има валежи от дъжд, по Южното Черноморие временно интензивни, които постепенно ще се примесват и на места ще преминават в сняг. Вятърът ще отслабне, във вътрешността временно ще стихне и ще се ориентира от северна..

публикувано на 06.04.25 в 16:25

„Ние, потребителите“ алармират за великденски играчки с високо съдържание на кадмий

Детски обеци с великденски символи са забранени заради прекомерна концентрация на кадмий, съобщават от онлайн платформата „Ние, потребителите“. Лабораторните анализи са показали, че съдържанието на вредния химичен елемент в бижуто е до 94% от неговото тегло. Както е известно, натрупването на кадмий в човешкия организъм може да увреди бъбреците..

публикувано на 06.04.25 в 16:17

МВР иска да спре порочна практика при глоба с електронен фиш

МВР ще поиска да се спре практиката глобен с електронен фиш водач да декларира, че е друг е карал друг вместо него. Петър Тошков от правната дирекция на ведомството обясни пред БНР, че к ъм момента се  обсъждат възможностите за премахване на декларацията, която могат да подават водачите, на които е издаден електронен фиш за превишена скорост, тъй като..

публикувано на 06.04.25 в 14:02

И във Варна с протест срещу войната по пътищата

Десетки граждани се събраха в центъра на Варна на протест срещу войната по пътищата и в подкрепа на исканията за ефективен контрол и ефективни присъди за нарушителите. Хората искат ефективни присъди за шофьорите, причинили смърт на пътя, повече контрол от страна на "Пътна полиция", както и от Агенция "Пътна инфраструктура", където според тях, трябва да..

публикувано на 06.04.25 в 13:09

Седмица на здравето от понеделник в Добрич

Седмица на здравето започва от утре в Добрич. Общинската кампания "Бъди здрав“ се провежда за десета поредна година и има за цел да засили ангажираността ни към здравословния начин на живот. Програмата в Седмицата на здравето е подходяща за цялото семейство и особено за най-малките, информират от Община Добрич. На Алеята на здравето, разположена в..

публикувано на 06.04.25 в 12:05
Атанас Атанасов, Кирил Петков, Божидар Божанов и Николай Денков (от ляво надясно) от ПП-ДБ.

ДСБ предлагат кандидатът за президент на демократичната общност да се излъчи с предварителни избори

Предварителни избори за излъчване на кандидат за президент на демократичната общност,  предлагат от ДСБ. Тази идея вече е била реализирана преди изборите за президент, спечелени от Петър Стоянов и затова е удачно да я повторим и през есента кандидатът ни да започне кампанията си за предстоящите президентска избори -това заяви във Варна за Радио..

публикувано на 06.04.25 в 11:50

Годишен доклад на МО: Русия е най-голямата заплаха за НАТО и ЕС, националисти дестабилизират Западните Балкани

Русия остана главният дестабилизиращ фактор и най-значимата и пряка заплаха за НАТО и ЕС основно заради непровокираната си война срещу Украйна, както и заради следваната цел да отслаби политически и икономически ЕС и държавите-членки. За целта Москва използва набор от хибридни инструменти, за да влияе на вземането на решения, да разделя обществата, да..

публикувано на 06.04.25 в 11:20