Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820 нуждаещи се лица.
Новата процедура е със срок на изпълнение на дейностите до 31 декември 2026 г., като целта ѝ е да подобри предоставянето на иновативна здравно-социални услуги в домашна среда за 417 нуждаещи. Условие за включване в услугата е лицата да са самотноживеещи, с увреждания, както и възрастни хора в невъзможност за самообслужване. Новата процедура трябва още да надгради реализираните дейности и постигнатите резултати по други проекти, програми и мерки, финансирани със средства от националния бюджет, Европейския съюз и други източници.
За да се осигури непрекъсваемост на предоставяните услуги в домашна среда за лицата от целевите групи, служители на Община Варна правят предварителни оценки на възможностите за справяне в ежедневието на настоящите ползватели на интегрирани здравно-социални услуги. Те се изготвят съгласно Методология за оценка на целевите групи по процедура „Иновативни здравно-социални услуги“, предоставена от Управляващия орган.
Социалната услуга в дома е съобразена с нуждите на потребителите и включва от 3 до 21 ч. грижа на седмица, в това число обслужване на хигиенните нужди, пране, пазаруване и други.
Лицата, които не попадат в обхвата на проект „Иновативни здравно-социални услуги в домашна среда“, но притежават експертно решение на ТЕЛК с определена чужда помощ и биха желали да се възползват от услугата, следва да се насочат към Механизма за лична помощ по райони или към Асистентска подкрепа за назначаване на асистент. В обхвата на Асистентска подкрепа попадат и лица в надтрудоспособна възраст без увреждания, така че те също могат да се обърнат към районните администрации или на гише № 14 в Община Варна.
Започна третото издание на националния конкурс за комикс "Крайморска среща". Срокът за участие е до 30 септември 2025 г. Участието е индивидуално, в три възрастови групи: първа (6 – 12 години); втора (13 – 18 години); участници над 18 години. Всеки участник има право да предложи до 3 кратки комикса, нарисувани на ръка или дигитално. Всеки комикс..
Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници . Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот. В същото време има и не малко примери за..
Графикът и художник Георги Лечев е починал, съобщиха от екипа на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна. Едно от най-харизматичните лица на Варненската графична общност и на графиката в България, с изключителни постижения в областта на живописта, особено от неговия син период, Георги Лечев има над 100 самостоятелни изложби в..
Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..
Певци, танцьори, музиканти, детски певчески и танцови формации, разказвачи на легенди и предания за подвизи на местни герои се събират в село Градинарово за Пети фолклорен празник “Насред село - на мегдана” Събитието ще се проведе на 10 май 2025 г. в читалище “Надежда - 1901”от 10,00 часа, съобщават организаторите сдружение "България си ти". В..
Втора акция за кръводаряване ще се проведе в Икономическия университет във Варна, съобщиха от учебното заведение. Кампанията ще се проведе на 12 май (понеделник) от 10 до 14 часа в двора на академичната сграда на бул. „Княз Борис I“ 77. В акцията могат да участват всички студенти, преподаватели и служители. Тя се организира съвместно от..
На 11 май църквата почита светите братя Кирил и Методий - създатели и разпространители на първата славянска азбука - глаголицата. В храмовете в цялата страна се отслужват литургии. Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий са канонизирани като светци за превода и популяризирането на Библията на старославянски език и за разпространяване..