Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

144 години отбелязва днес ВВМУ "Никола Й. Вапцаров" във Варна

3
Снимка: Валери Великов

144 години от основаването на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ във Варна бяха отбелязани по-рано днес.

С химна на Република България започна тържественото честване на годишнината от основаването на флотската алма матер. В голямата зала „Вапцаров“ се събраха настоящи и бивши възпитаници на училището, сред които и вицеадмирал Митко Петев, който е съветник на президента по въпросите на военната сигурност. Той прочете поздравителен адрес от държавния глава, в който се подчертава, че морското училище е не само лидер сред техническите университети у нас, но и една от най-авторитетните морски академии в света.

Началникът на ВВМУ флотилен адмирал професор Калин Калинов припомни, че морското училище е създадено през 1881 година в Русе, във времена, в които голямата река е била по-важна за държавата от Черно море. С годините морския търговски и военен флот заема подобаващото му се важно място в икономиката и сигурността на страната, подчерта Калин Калинов.

В приветствието си командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов подчерта, че морското училище е не само високотехнологичен инкубатор на идеи и решения, но и институция, която изгражда силни характери и лидери.

В рамките на тържеството беше открита Антарктическа изложба и представена книга за живота и  делото на адмирал Бранимир Орманов.

По време на церемонията с почетни знаци бяха наградени както преподаватели с пагон, така и цивилни служители и матроси от ВВМУ, а тържеството завърши с химна на най-старото техническо училище в България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно горещо време днес, код червено и над 41 градуса за 12 области в страната

За екстремно горещо време в съботния ден предупреждават от Националния институт по метеорология и хидрология. Издаде е червен код (трета степен) за опасно горещо време в 12 области на страната - Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Велико Търново, Русе, Ямбол, Хасково, Стара Загора, Пловдив, Благоевград. Там дневните температури ще прехвърлят..

публикувано на 26.07.25 в 08:27

Радио Варна представя: Иван Драсов - непознатият съратник на Ботев и Левски

147 години от Освобождението на Варна ще отбележим на 27-ми юли. Празникът по традиция ще бъде на мястото на събитията в историята – там където е Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил“ на ул.27-ми юли. Това е мястото на българското училище и там на 27 юли 1878 г. са посрещнати освободителите от 14-ти (ХІV) Брянски полк на руските войски...

публикувано на 26.07.25 в 06:05

Възрастна жена е починала тази сутрин на Южния плаж във Варна

77-годишна жена е починала днес на Южния плаж във Варна, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.  Сигналът за инцидента е подаден около 9.30 часа По първоначална информация жената се е удавила. Самоличността ѝ е установена. 

публикувано на 25.07.25 в 15:26

България е най-засегнатата от пожари страна в ЕС за 2024-2025 г.

Най-засегнатата страна от пожари за 2024-2025 година в Европейския съюз е България, съобщиха от Министерството на околната среда и водите.  През последните две години нашата страна отчита тревожна тенденция: 38 000 кв. м са обхванати от пожари, а щетите се изчисляват на над 2,5 млн. евро. Да пазим природата означава да пазим дома си,..

публикувано на 25.07.25 в 15:00

НС прие на първо четене промени, които уреждат увеличението на заплатите на младите лекари

Депутатите приеха  на първо четене три от проектите за промени в Закона за лечебните заведения, които уреждат увеличението на заплатите на младите лекари. В тях се предвиждат различни механизми за ръст на възнагражденията.  Управляващите от ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и ИТН предлагат заплатите на младите лекари да продължат да са обвързани с..

публикувано на 25.07.25 в 14:48
Снимката е илюстративна

Близо 400 кг марихуана задържаха при акция на ГДБОП в Сливен

Близо 400 кг марихуана са задържани при специализирана операция на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност",  съобщава БНР.  Акцията е проведена под ръководството на Окръжната прокуратура в Сливен.  Количеството е открито в микробус и склад,

публикувано на 25.07.25 в 14:46

Очаква се президентът и патриархът да са част от следващата експедиция на НИК "Св. св. Кирил и Методий"

Научноизследователският кораб "Св. св. Кирил и Методий" ще отплава за поредната експедиция до Антарктида в началото на ноември, а на борда се очаква да присъстват държавният глава Румен Радев и Негово Светейшество Патриарх Даниил. Това съобщи във Варна проф. Христо Пимпирев, ръководител на Българския антарктически институт , преди началото на..

публикувано на 25.07.25 в 13:10