През 2024 г. се изпълниха 80 години от трагичната гибел на Яни Калиакренски – писател, журналист и общественик, изцяло свързал живота си с Добруджанския край и радетел за свободна Добруджа.
Във връзка с тази годишнина, с подкрепата на Община Каварна, Националния исторически музей и на родолюбиви българи, е преиздадена историческата повест „Легендата за 40-те калиакренски девойки“ (1936) на Калиакренски.
Това е петата книга, която се тиражира в продължение на реабилитацията – обществена и литературна на Яни Калиакренски, след сборника му с разкази „Добруджанци“ (2020), повестта му „Суша“ (2021), сборниците с разкази „Смехът на Добруджа“ (2022) и „Неизвестните“ (2023), обобщава Атанас Димитров – АтаДим, чието дело е идеята, съставителството и издаването.
Един от съвременниците на писателя – Пенчо Пенев – пише за книгата във в. „Литературен глас“, г. 9, бр. 358, 9.06.1937 г., с. 7: „Една от тия безсмъртни легенди, които народната фантазия разукрасява в стихийния устрем на едно творческо видение, което няма равно на себе си по поетична красота и творческа мощ - ето, това е легендата за четиридесетте калиакренски девойки. (…) Трябва да бъдем благодарни на Я. Калиакренски, че е запазил тази чудно хубава легенда за Калиакра и Добруджа.“
Изданието е с предговор от изтъкнатия археолог и един от водещите специалисти по културата на късното Средновековие и директор на Националния исторически музей доц. д-р Бони Петрунова, която споделя: „Това не е точно роман, а по-скоро една романтична поема, която може да се сравни с музикална творба. Може би симфония за трагичната съдба на Добруджанското деспотство в края на XIV‐ия век. (…) Не мога да не отбележа, че този трагичен романтизъм, с който е написана книгата, едва ли ще бъде напълно разбран от съвременните поколения! Но това според мен е още една причина това произведение да бъде отново издадено и популяризирано. Не трябва да се забравя как са мислили хората, които са се борили и отстоявали правото да съществува България. Днес, след толкова години мир, ние приемаме някои неща за даденост и забравяме колко и какво дължим на всеки, който е дал живота си, за да се запази тази земя. (…) Като изследовател, който се докосва до костите на средновековните обитатели на Калиакра и всяка година открива нови послания от миналото, препоръчвам на читателите да отворят сърцата си за книгата на Яни Калиакренски. А ако някоя нощ, сред шума на вълните, им се стори, че чуват тъжните песни на калиакренските девойки, да се поклонят пред таланта на автора!“
Прекрасните илюстрации към книгата отново са дело на известния наш художник и карикатурист каварналията Любомир Михайлов.
Изданието е осъвременен вариант, съобразен с изискванията на съвременния български правопис, на издадената през 1936 г. в София, от книгоиздателство и печатница „Древна България“, книга.
Екземпляри от книгата ще бъдат предоставени безвъзмездно на всички читалища в Южна Добруджа, дн. в областите Добрич и Силистра. Също така и на всички регионални библиотеки в страната, както бе направено последните четири години и с книгите „Добруджанци“, „Суша“, „Смехът на Добруджа“ и „Неизвестните“.
XXIV Регионален ученически конкурс за художествено слово „Моята България“ ще се проведе в Концертна зала на Младежки дом - Варна на 22 и 23 февруари т.г. Право на участие в конкурса имат ученици от I до XII клас. Те ще бъдат разделени в четири възрастови групи, а жури, съставено от изтъкнати професионалисти, ще излъчи призьорите. През т. г. ще бъдат..
Самостоятелна изложба на Деница Янева открива афиша на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна за 2025 г. Експозицията отбелязва юбилея на авторката, представяйки 55 творби рисунка, графика и живопис от последните 25 години. Тя е предпочела да покаже не толкова хронологията, колкото тенденциите, посоките, в които се е развивала..
Когато музиката се преплита с емоция и прецизност, се ражда магия. Италианският квартет 40 F INGERS е живото доказателство за силата на този съюз. Музикантите избраха Варна за второто си гостуване у нас. Остават броени дни до концерта им в морската столица – на 17 януари в Двореца на културата и спорта. В продажба са последните билети...
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе от 17 часа на 13 януари. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Най-добрите и най-ярките холивудски актьори от киното и телевизията ще излязат на червения килим тази вечер за наградите „Златен глобус“. Това е първата голяма галавечер за годината в шоубизнеса. Златните глобуси предлагат отделни награди за драми и комедии/мюзикъли, като по този начин разширяват полето на филмовите звезди, които се..
Той е татуировчик и музикант. Познат е като барабанист от харкор пънк сцената. Изкарва си парите като „рисува“ по кожата на хората. Всъщност това е и най-голямото му платно. В същото време е и художник. И на 4 януари в галерия „Графит“ ще открие втората си самостоятелна изложба. Която се казва „50 години въображение". И е посветена на 50-годишния му..
В навечерието на 2025 година от печат излезе сборникът с разкази на ужасите „Измерения на болката“. В него са включени 12 произведения на 12 български автори - Алекс Цонков, Анна Гюрова, Димитър Маргаритов, Димитър Цолов, Елена Зелена Бърдарова, Елена Павлова, Мария Пеева, Мария Раднева, Милен Димитров, Нина Митева, Ралица Пейкова, Явор Цанев...