Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Творби на Брух и Бетовен в първия за годината симфоничен концерт във Варненската опера

24 януари, 19 часа, Основна сцена

Първият за годината симфоничен концерт във Варненска опера на 24 януари ще представи творби на Брух и Бетовен в изпълнение на Варненския симфоничен оркестър и албанската цигуларка Абигейла Вощина под диригентската палка на Арто Чифчиян. Спектакълът ще бъде на Основна сцена от 19 часа. 

Абигейла Вощина е специализирала в престижното Музикално училище във Фиезоле, в Музикалната академия Киджана в Сиена, където е удостоена с почетен диплом, както и в САЩ, в Университета в Блумингтън, Индиана под ръководството на Франко Гули. През 2000 г. завършва и Консерватория „Джузепе Верди“ в Милано. Първа цигулка е в италиански и европейски оркестри като оркестъра на Ла Скала, Solisti Veneti, Оркестър Тосканини, Симфоничен оркестър на Тенерифе и др. Абигейла Вощина работи с някои от най-известните диригенти в света: Рикардо Мути, Жорж Претр, Курт Мазур, Мстислав Ростропович, Петер Мааг и др. и е оценена от публика и критика като изпълнител с брилянтна техника. Между 2022 и 2024 г. Вощина е директор на Националната опера в Тирана, както и културен съветник по проекта „Изкуства и занаяти“, създаден от правителството на Албания и насочен към училищата в страната. На 24 януари публиката ще я чуе в Концерт за цигулка и оркестър на Макс Брух – един от предпочитаните шедьоври в цигулковия репертоар заради емоционалността на мелодиите, драматизма и сложните пасажи за цигулка.

Седма симфония на Бетовен е другото произведение в концертната програма. Композиторът я нарича „една от най-добрите ми симфонии“, а критици изразяват двуполюсни мнения за творбата, които варират от „особена“ до „изключителна“. Със сигурност симфонията има характерна индивидуалност, макар че някои аспекти от Пета и Шеста симфонии на Бетовен присъстват и в нея.

Оркестъра на Държавна опера Варна ще дирижира Арто Чифчиян – музикален директор на Български камерен оркестър Добрич, награден с Кристална лира от Съюза на българските музикални и танцови дейци в категория диригент през 2023 г. Маестро Чифчиян е един от водещите диригенти на своето поколение в България и Европа. В продължение на 8 години е диригент на Русенската опера, бил е музикален директор на Държавната опера в Анталия, Турция. Участва в Международен музикален фестивал в Кефалония, Гърция, Международен фестивал на камерната музика в Пловдив, Хасковски пролетен музикален фестивал и др.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Писателят Коста Радев е тазгодишният носител на голямата награда „Варна“

Писателят Коста Радев е тазгодишният носител на голямата награда „Варна“, реши с пълно мнозинство Общинският съвет на днешното си заседание. Варненецът, който е автор на новели, повести, разкази, романи, стихотворни книги, е отличен за цялостно творчество/ В категория „Литература“ сред предложените за удостояване с наградата, по решение на..

публикувано на 24.04.25 в 15:56

Изложба в памет на Христо Господинов-Печката откриват във Варна

По повод 80 години от рождението на художника Христо Господинов – Печката (1945–2003), на 5 май 2025 г. от 18 ч. в Галерия 33 – Варна ще бъде открита изложба, организирана от неговата дъщеря Велина Господинова. Събитието ще бъде съпътствано от специална видеопрезентация с архивни снимки и творби на художника. Христо Господинов-Печката е художник с..

публикувано на 24.04.25 в 11:51

Страшилищата от фолклора оживяват: Васил Попов с нов роман – "Лехуса"

Българският фолклор е неизчерпаем източник на мистични истории – мрачни, вълнуващи и често стряскащи. Писателят Васил Попов ги превръща в съвременна проза с атмосфера, напомняща най-добрите примери в жанра. По образование еколог, той е част от екипа на National Geographic в продължение на няколко години, където допринася със свои снимки към поредицата..

публикувано на 24.04.25 в 07:23

"Варненско лято" обяви програмата си

Световна драматургия, силни български участия и международно признати имена ще срещнат публиката във Варна през юни. Международният театрален фестивал „Варненско лято“ обяви програмата на своето 33-то издание. От днес започва и продажбата на билети за спектаклите, които ще се играят на различни варненски сцени. Фестивалът отново залага на програма с..

публикувано на 23.04.25 в 08:24

С вернисаж и изложба школа "Дедал" отбелязва рождения ден на Дарин Сотиров

На 29 април, вторник, от 17 до 20 часа, Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна ще отбележи рождения си ден с вернисаж в галерията на школата. В изложба ще бъдат представени творби, инспирирани от връзката между  аморфната форма,  фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето  и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от..

публикувано на 22.04.25 в 15:48

Възпитаници на НУИ “Добри Христов” с изложба офорти в Градската художествена галерия - Варна

В Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна от 24 април до 7 май 2025 г. ще бъде представена изложба офорти на ученици от НУИ “Добри Христов” - Варна. Това гостуване на младите таланти в музейна среда е вече традиционна част от партньорството на Варненската галерия и Училището по изкуствата. 15 са участниците в изложбата - всички са от..

публикувано на 22.04.25 в 15:32

Варненските балерини на ОДК завоюваха успехи от конкурс в Италия

С първо и второ място се завърнаха от участието си в Международния конкурс „Talent for Dance“, провел се в Торино, Италия, възпитаничките на студио „Балет“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс, Варна. Първото място в раздел „Класически балет“, категория „Сеньори“, бе за танца „Кармен денс“. Малките балеринки на Бистра Бъчварова се класираха втори с..

публикувано на 22.04.25 в 14:42