Един от основните казуси в предложенията възниква при промените в Закона за корпоративното подоходно облагане.(ЗКПО).
Експертите са на мнение, че подобна данъчна политика излага българския бизнес на риск, без в същото време да постига каквото и да било съществено облекчение на бюджетните дефицити на страната. Понастоящем България е единствената държава от ЕС, която е въвела национален допълнителен данък, но същевременно не позволява пълното облекчение за съществена стопанска дейност. В резултат на това, държавата рискува да се превърне в една от представителките в ЕС с най-високо ниво на ефективна данъчна тежест за сектора на услугите, където разходите за персонал имат най-голям дял. Особено ясно изразен е ефектът в секторите на информационните технологии и аутсорсинг, които имат най-голям принос в ръста на БВП в последните години.
Част от предложените промени се отнасят и до Закона за данък върху добавената стойност. Финансовите експерти са на мнение, че прилагането на диференцирани ДДС ставки е неефективна социална и неудачна данъчна политика, при която държавният бюджет губи значителни приходи от ДДС, без да се постигат търсените ефекти по отношение на цените на стоките, за които се сваля данъчната ставка. Поради тази причина ИДЕС подкрепя отпадането на временно намалените ДДС ставки, както и прилагането на недиференцирани ДДС ставки по отношение на лекарствени продукти, като в това число съветва и против удължаването на срока за прилагане на нулева ДДС ставка за хляб и брашно.
В същото време ИДЕС не подкрепя групата от мерки, наречени „данъчната амнистия“, предложени в законопроекта за държавния бюджет за 2025 г., поради факта че тези мерки дават много лош сигнал към коректните данъкоплатци.
Изключително притеснителна е представената информация за евентуална намеса на ББР (Българска банка за развитие), в схема за финансиране на данъкоплатци с непогасени данъчни задължения. След анализ на публикуваната информация, представителите на Института коментират, че по този начин се създава впечатлението, че целта е не да има реални допълнителни постъпления в държавния бюджет, а неплатените задължения към НАП да се превърнат в неплатени задължения към ББР, като така временно да се постигне целта от 3% бюджетен дефицит, се казва още в позиция на института.
Покритието със задължителни ваксини в България става все по-добро през последните години, сочи публикация на Института за пазарна икономика. В нея се цитират данни на Националния център по обществено здраве и анализи, които показват, че нивата на ваксиниране с основните задължителни ваксини у нас приближават 95% от населението и се възстановяват до..
2.2 млн. лв. за археологически проучвания и теренна консервация на обекти е одобрил Министерският съвет с постановлението за изпълнение на държавния бюджет. Парите ще бъдат преведени като допълнителен трансфер към общините, на чиято територия са обектите, съобщава "Сега". Това става ясно от публикувания на сайта на МС текст на постановлението за..
Ученици от Училището по изкуства „Св. Климент Охридски“ в Добрич се научиха как да правят ръчно изработени свещи. Желанието на децата е всички заедно, точно в 12 часа, по време на празничната обедна великденска трапеза да запалят свещичките в домовете си и да пожелаят с тях здраве и светлина за себе си и своите близки. В уютното пространство на..
На Велика събота в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна деца боядисваха яйца. Момичетата, които присъстваха, се оказаха срамежливи, но по-малките момчета с охота застанаха пред микрофона на репортера ни Ваня Славова и споделиха своите размисли за вярата и за Бог: Към храм "Св. Архангел Михаил" във Варна от 2003 г. действа..
На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях. Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички..
Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората. От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..
"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила." Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..