Фотоизложба „55 години курортен комплекс Албена“ е името на фотоизложбата, която се откри снощи в София в Галерия ART Hotel 158. На откриването присъстваха над 40 представители на бизнеса, държавната администрация, дипломати и културни институти, съобщават от курорта до Балчик.
30-те снимки акцентират върху уникалната природа на комплекса, най-значимото и емблематично направено досега за тези 55 години и върху проекти за бъдещо развитие.
1969-та е годината, когато започва всичко. Албена се създава с идеята да бъде място за почивка максимално близо до природата – там, където гората се слива с морето, а река Батова се разлива по мекия златист пясък и отива в безбрежното море. За 55 години тази идея се превръща в едно от най-големите и най-добри ваканционни селища в България и в Европа.
През първата година от откриването си курортът е посетен от 8600 туристи в 6 хотела, а днес те са повече от 260 000 на година в над 30 хотела. За целия период на съществуването си Албена е била място за ваканция за приблизително 12 милиона души от цял свят.
Фотосите разкриват възможностите на курорта да отговори на очакванията за приятна, сигурна почивка, съчетана с истински уникални преживявания, спорт, с екотуризъм, културен туризъм, опции за гурме и винен туризъм.
Панорамни снимки разкриват красотата на 6-километрова плажна ивица, достигаща до 150 метра ширина (27 години Албена е носител на приз Син флаг за чисто море и плаж), зелената природа на резерват Балтата и басейните с минералната вода.
Отделено е място и за кадри, разкриващи политиката за собствено екопроизводство: над 50% от пресните плодове, зеленчуци, оцет, билки, сок, вино, мед, месо, предлагани в ресторантите на комплекса.
Не на последно място са възможностите за конферентен и СПА туризъм.
Няколко фотоса са посветени на бъдещите проекти : за обновление и реконструкция на емблематичния хотел Добруджа, на хотел Арабела, на пешеходна зона и на плажен бар.
На откриването на изложбата, която е достъпна до 20 януари, ръководството на Албена заявява основните си принципи за развитие на ваканционното селище: устойчивост, опазване и подобряване на околната среда, запазване на добрите традиции, като се следва естественият ход на живота към модернизация, иновативност и социални промени в обществото, добавяне на емоционална стойност към услугите и продуктитeспоред съвременните изисквания в туризма.
На Велика събота в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна деца боядисваха яйца. Момичетата, които присъстваха, се оказаха срамежливи, но по-малките момчета с охота застанаха пред микрофона на репортера ни Ваня Славова и споделиха своите размисли за вярата и за Бог: Към храм "Св. Архангел Михаил" във Варна от 2003 г. действа..
На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях. Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички..
Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората. От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..
"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила." Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..
В навечерието на Великден в "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена, съобщиха от лечебното заведение. Tова се е случило благодарение на усилията на един от най-добрите специалисти по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена. Проф. Палена е посети л университетската спешна болница..
През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно, последните достигнали върха по Западния гребен, остават българите. Тяхната история - за първи път с..
За православните християни Разпети петък е най-тъжният ден от годината. Този ден е посветен на Христовото разпятие, кръстната смърт и полагането на Исус Христос в гроба. Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която е поставен огромен камък. На този ден в храмовете се извършва неговото опело. На утринната служба се четат..