На днешния ден се навършват 117 години от рождението на Данаил Стефанов Бекяров - краевед, адвокат, публицист, почетен гражданин на Добрич
Данаил Бекяров е роден в Добрич. Завършил е право в Париж - Сорбоната. Бил е дългогодишен адвокат и окръжен съдия в Добрич. Написал е книга за Добрич и Добруджа. Почетен гражданин на Добрич. Постоянен кореспондент на вестник "Добруджанска трибуна" на вестник "Отечествен фронт". Работил е и във Външно министерство от 1970 до 1973 г. във връзка с изготвяне на документите до Арбитражен съд - Виена и стриктно спазване на Крайовския мирен договор. Един от основателите е на читалище "Йордан Йовков" в Добрич.
Награден и от Министерството на правосъдието с "Народен орден на труда" - сребърен. Неговият баща Стефан Димов Бекяров е родом от Жеравна. Завършил е Търговската гимназия във Варна. Виден търговец - манифактурист, търгувал е с Италия, Англия, Букурещ. Изучил е децата си в чужбина - Данаил Бекяров в Париж, и неговия брат - в Италия и Хърватия. Д-р Пейчо Попов, зет на Стефан Бекяров, е изпратен да учи в Букурещ за гинеколог. Впоследствие се установяват в София.
Снимка на родната къща в Добрич на улица "Страцин" 12 и годежна снимка на Стефан Димов Бекяров с Донка Костова Бекярова през 1905 г. Тя е родом от Котел.
Данаил Бекяров завършва Юридическия факултет на Сорбоната в Париж през 1933 г. През 1934 г. Бекяров става адвокат в Добрич. От 1935 до 1941-1942 година е секретар на Българския народен университет в града. Поддържа тесни връзки с други дейци от Добруджа, Бесарабия, Банат, Букурещ и България. През 1936 година, заедно с известния добруджански поет Борис Колев, изпраща протестна телеграма до румънския министър-председател Георги Татареску по повод масовите арести и репресии над българи от Силистренско . Във вестник „Добруджански глас” от 15 март 1936 г. е публикувана Телеграмата – протест на базарджишкото гражданство до Министър - председателя Г. Татареску срещу терора върху българското население, където Данаил Бекяров е първи от подписалите декларацията. Работи неуморно и общува с изявените добруджански публицисти и общественици Христо Капитанов, Любен Станчев, Яни Калиакренски, Печо Господинов и други видни добруджанци.
Той е сред най–младите членове-основатели на Българската миноритарна партия в Добруджа. От 1941 г. до 1943 г. работи като експерт-консултант в Министерството на външните работи по прилагане клаузите на Крайовския договор от 7 септември 1940 г. и уреждане на спорните въпроси. Многобройни са неговите публикации за освободителните борби на добруджанското население срещу румънската власт. Отдава на правото 40 години. Автор е на книгите: „Материали и спомени за добруджанския периодичен печат. Вестници и списания, излезли в Добрич от 1919 до 1940 г.”; „Хаджиоглу Пазарджик. Някогашният Добрич от 14 в. до 1882 г.”. С тях заема едно от челните места в добруджанското краезнание. Удостоен със званието „ПОЧЕТЕН ГРАЖДАНИН на град Добрич” през 1999 г. Отива си от този сята на 18 октомври 2006 г.
В Държавен архив – Добрич се съхранява личният документален архив на Данаил Бекяров. Сред документите интерес представляват: Дневниците и бележниците му с лични впечатления, спомени и размисли; Статии и слова на Д. Бекяров за исторически събития в Южна Добруджа, бележити добруджанци и личности, свързани с добруджанската история; Указ на Държавния съвет на Народна република България за награждаването му с „Народен орден на труда” – сребърен; Почетен диплом от Общински народен съвет – Добрич за удостояването му с почетно гражданство; грамоти от Националния съвет на Съюза на краеведите и др.
През 1940 година е сред основателите на читалище „Йордан Йовков” и е негов секретар до 1944 г. След освобождението на Южна Добруджа от румънска окупация става експерт-консултант в Министерството на външните работи по прилагането на клаузите на Крайовския договор от 7 септември 1940 г.
От 1945 г. е сътрудник на вестник „Добруджанска трибуна”, „Златна Добруджа”, „Морски телеграф”, „Родно слово” – Кишинев, сборник „Добруджа”, списание „Добрич”, списание „Македонски преглед” и др., където публикува краеведските си изследвания върху важни проблеми от миналото на Добруджа и град Добрич. В продължение на седем години е адвокат в Добрич. Съдия е в Добричкия окръжен съд от 1950 до 1974 г.
От миналата седмица обсерваторията в село Камен бряг край Каварна отново работи след отстраняване на технически проблем. Съоръжението е отворено всеки вторник и петък от 21 часа и наблюдения са възможни при хубаво време. Туровете са напълно безплатни и се водят от варненския астроном Георги Георгиев. Обсерваторията е сред..
Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора. Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..
Духове, обсебване, група приятели, борещи се със злото в тъмна къща - сюжет, който присъства в множество холивудски хорър продукции. Не, това не е поредната екранизация по Стивън Кинг, а първият детски хорър филм, носещ името "Таласъм". Режисьорът Валери Лилов се заема с предизвикателството да създаде филм, който не просто плаши, а задържа..
На 22 юли Православната църква почита паметта на света равноапостолна мироносица Мария Магдалeна, която изцелява бесове. В житието ѝ се разказва, че когато Исус Христос извършвал чудеса в Галилея, към него пристъпила жена на име Мария Магдалина (от гр. Магдала). Помолила го за помощ и Господ изгонил от тялото ѝ седем бесове, с което я излекувал. От..
След сигнал за забелязан черен леопард в района на село Караманите, община Вълчи дол, проведеното издирване не е открило следи от хищника. Това съобщи за Радио Варна Юзеир Рифатов, участник в издирвателните действия. По думите му, дронове и термокамери са обходили терен от около 700 декара, но не е засечено нито едно живо същество . Дори..
До 30 юли в Двореца в Балчик се провеждат Дни на италианската култура. Организатори са Държавен културен институт - културен център "Двореца" в Балчик и Консулският кореспондент на Италия във Варна, Международният артцентър "Антино" Рим в сътрудничество с Посолството на Италия и Италианския културен институт в София под патронажа на Министерството на..
Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ учредява в края на септември свой международен фестивален форум. Първото издание на Международния черноморски театрален фестивал (МЧТФ) ще се проведе в морската столица от 24 до 28 септември. Фестивалният слоган „Театърът се вълнува“ търси асоциативно емоционален паралел между изкуството и морето...