Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Навършват се 114 години от рождението на Данаил Бекяров - краевед, адвокат, почетен гражданин на Добрич

На днешния ден се навършват 117 години от рождението на Данаил Стефанов Бекяров - краевед, адвокат, публицист, почетен гражданин на Добрич

Данаил Бекяров е роден в Добрич. Завършил е право в Париж - Сорбоната. Бил е дългогодишен адвокат и окръжен съдия в Добрич. Написал е книга за Добрич и Добруджа. Почетен гражданин на Добрич. Постоянен кореспондент на вестник "Добруджанска трибуна" на вестник "Отечествен фронт". Работил е и във Външно министерство от 1970 до 1973 г. във връзка с изготвяне на документите до Арбитражен съд - Виена и стриктно спазване на Крайовския мирен договор. Един от основателите е на читалище "Йордан Йовков" в Добрич. 

Награден и от Министерството на правосъдието с "Народен орден на труда" - сребърен. Неговият баща Стефан Димов Бекяров е родом от Жеравна. Завършил е Търговската гимназия във Варна. Виден търговец - манифактурист, търгувал е с Италия, Англия, Букурещ. Изучил е децата си в чужбина - Данаил Бекяров в Париж, и неговия брат - в Италия и Хърватия. Д-р Пейчо Попов, зет на Стефан Бекяров, е изпратен да учи в Букурещ за гинеколог. Впоследствие се установяват в София. 



Снимка на родната къща в Добрич на улица "Страцин" 12 и годежна снимка на Стефан Димов Бекяров с Донка Костова Бекярова през 1905 г. Тя е родом от Котел. 


Данаил Бекяров завършва Юридическия факултет на Сорбоната в Париж през 1933 г. През 1934 г. Бекяров става адвокат в Добрич. От 1935 до 1941-1942 година е секретар на Българския народен университет в града. Поддържа тесни връзки с други дейци от Добруджа, Бесарабия, Банат, Букурещ и България. През 1936 година, заедно с известния добруджански поет Борис Колев, изпраща протестна телеграма до румънския министър-председател Георги Татареску по повод масовите арести и репресии над българи от Силистренско . Във вестник „Добруджански глас” от 15 март 1936 г. е публикувана Телеграмата – протест на базарджишкото гражданство до Министър - председателя Г. Татареску срещу терора върху българското население, където Данаил Бекяров е първи от подписалите декларацията. Работи неуморно и общува с изявените добруджански публицисти и общественици Христо Капитанов, Любен Станчев, Яни Калиакренски, Печо Господинов и  други видни добруджанци.

Той е сред най–младите членове-основатели на Българската миноритарна партия в Добруджа. От 1941 г. до 1943 г. работи като експерт-консултант в Министерството на външните работи по прилагане клаузите на Крайовския договор от 7 септември 1940 г. и уреждане на спорните въпроси. Многобройни са неговите публикации за освободителните борби на добруджанското население срещу румънската власт. Отдава на правото 40 години. Автор е на книгите: „Материали и спомени за добруджанския периодичен печат. Вестници и списания, излезли в Добрич от 1919 до 1940 г.”; „Хаджиоглу Пазарджик. Някогашният Добрич от 14 в. до 1882 г.”. С тях заема едно от челните места в добруджанското краезнание. Удостоен със званието „ПОЧЕТЕН ГРАЖДАНИН на град Добрич” през 1999 г. Отива си от този сята на 18 октомври 2006 г.

В Държавен архив – Добрич се съхранява личният документален архив на Данаил Бекяров. Сред документите интерес представляват: Дневниците и бележниците му с лични впечатления, спомени и размисли; Статии и слова на Д. Бекяров за исторически събития в Южна Добруджа, бележити добруджанци и личности, свързани с добруджанската история; Указ на Държавния съвет на Народна република България за награждаването му с „Народен орден на труда” – сребърен; Почетен диплом от Общински народен съвет – Добрич за удостояването му с почетно гражданство; грамоти от Националния съвет на Съюза на краеведите и др. 

През 1940 година е сред основателите на читалище „Йордан Йовков”  и е негов секретар до 1944 г. След освобождението на Южна Добруджа от румънска окупация става експерт-консултант в Министерството на външните работи по прилагането на клаузите на Крайовския договор от 7 септември 1940 г.

От 1945 г. е сътрудник на вестник „Добруджанска трибуна”, „Златна Добруджа”, „Морски телеграф”, „Родно слово” – Кишинев, сборник „Добруджа”, списание „Добрич”, списание „Македонски преглед” и др., където публикува краеведските си изследвания върху важни проблеми от миналото на Добруджа и град Добрич. В продължение на седем години е адвокат в Добрич. Съдия е в Добричкия окръжен съд от 1950 до 1974 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Обсерваторията в Камен бряг отваря врати за посетители

От миналата седмица обсерваторията в село Камен бряг край Каварна отново работи след отстраняване на технически проблем. Съоръжението е отворено всеки вторник и петък от 21 часа и наблюдения са възможни при хубаво време. Туровете са напълно   безплатни и се водят от варненския астроном Георги Георгиев. Обсерваторията е сред..

публикувано на 22.07.25 в 14:10

Да преобразиш подлез: Николай Чакъров за проекта "Капитан Петко войвода"

Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора.  Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..

публикувано на 22.07.25 в 12:35

"Таласъм" - първият детски хорър филм, който ще ви разтърси

Духове, обсебване, група приятели, борещи се със злото в тъмна къща - сюжет, който присъства в множество холивудски хорър продукции. Не, това не е поредната екранизация по Стивън Кинг, а първият детски хорър филм, носещ името "Таласъм".  Режисьорът Валери Лилов се заема с предизвикателството да създаде филм, който не просто плаши, а задържа..

публикувано на 22.07.25 в 10:40

Православната църква почита света Мария Магдалена

На 22 юли Православната църква почита паметта на света равноапостолна мироносица Мария Магдалeна, която изцелява бесове. В житието ѝ се разказва, че когато Исус Христос извършвал чудеса в Галилея, към него пристъпила жена на име Мария Магдалина (от гр. Магдала). Помолила го за помощ и Господ изгонил от тялото ѝ седем бесове, с което я излекувал. От..

публикувано на 22.07.25 в 09:36
Снимката е илюстративна.

Заради черния леопард във Вълчидолско чакалите спряха да вият

След сигнал за забелязан черен леопард в района на село Караманите, община Вълчи дол, проведеното издирване не е открило следи от хищника. Това съобщи за Радио Варна Юзеир Рифатов, участник в издирвателните действия. По думите му, дронове и термокамери са обходили терен от около 700 декара, но не е засечено нито едно живо същество . Дори..

публикувано на 21.07.25 в 14:43

Дни на италианската култура в Двореца-Балчик

До 30 юли в Двореца в Балчик се провеждат Дни на италианската култура. Организатори са Държавен културен институт  - културен център "Двореца" в Балчик и Консулският кореспондент на Италия във Варна, Международният артцентър "Антино" Рим в сътрудничество с Посолството на Италия и Италианския културен институт в София под патронажа на Министерството на..

публикувано на 21.07.25 в 13:32

Международният черноморски театрален фестивал с първо издание през септември във Варна

Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ учредява в края на септември свой международен фестивален форум. Първото издание на Международния черноморски театрален фестивал (МЧТФ) ще се проведе в морската столица от 24 до 28 септември.  Фестивалният слоган „Театърът се вълнува“ търси асоциативно емоционален паралел между изкуството и морето...

публикувано на 21.07.25 в 09:30