Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Местят старите хора от дом "Гергана" в КК "Чайка" във Варна

Снимка: Нина Милошевич

Съветниците от комисията по „Собственост и стопанство“ към Общински съвет-Варна дадоха съгласие социалните услуги към Дом за стари хора "Гергана" и Дом за пълнолетни с физически увреждания към същия комплекс да бъдат настанени в почивна станция „Здравец“ в КК "Чайка" във Варна. Причината е започналият ремонт на сградите на комплекса.

81 новоизградени инфраструктурни обекта да бъдат предоставени за стопанисване и експлоатация на ВиК-Варна, решиха още общинските съветници.

С 293 хиляди лева да бъде увеличен капиталът на ДКЦ 5 „Света Екатерина“ гласува още комисията. Причината е, че община Варна финансира изграждането на асансьорна уредба на здравното заведение.

Повече от половината от точките в дневния ред отпаднаха, тъй като бяха свързани с разпореждане с общинска собственост. Това не може да се случи, докато не бъде приета годишната програма за управление на общинските имоти за настоящата година.

Темата, която предизвика дебати сред съветниците, беше за безплатните обществени тоалетни. Предложението е на групата на "Възраждане". Стана ясно, че във Варна има 21 обществени тоалетни, 10 от тях са действащи. Договорите са изтекли и се отдават на концесия месец за месец. 

Предложението вече е получило положително становище на комисията по обществен ред и безопасност на движението.

 Вносителите се надяват до началото на летния сезон тоалетните да станат безплатни, като средства ще се заложат в бюджета за тази година.

Бяха изразени опасения, че когато са безплатни, ще бъде занижено качеството. Ако няма контрол бихме станали свидетели на грозни гледки, ще изчезват сапуна и тоалетната хартия. 

Съветниците поискаха количествено-стойностна сметка от общинската администрация – колко ще струва тази услуга на общината за саниране и за персонал, но така и не получи одобрението на съветниците.

Бяха дадени примери с градове в германия и Швейцария, където тази общинска мярка работи. За сравнение, бяха посочени някои от местата във Варна, където мирише на тоалетни – около Районния съд, жп гарата и в района на бившия Образцов дом.


По публикацията работи: Емилия Николова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радан Кънев

Радан Кънев: Няма да има единна кандидатура за президент между демократичната опозиция и управляващата партия

Единна кандидатура за президент между демократичната опозиция и основната управляваща страната партия е нереалистичен вариант, защото въпреки заявената евроатлантическа ориентация, възгледите ни за вътрешната политика са съвсем различни.  Tова заяви във Варна евродепутатът от ПП-ДБ Радан Кънев, който участва в брифинг, заедно със..

публикувано на 19.09.25 в 19:19
Аспарухов мост във Варна

Голямо задръстване на Аспаруховия мост заради верижна катастрофа

В 17,48 часа на Аспарухов мост е станала верижна катастрофа между 4 леки коли. Щетите са само материални, няма пострадали, но се е образувало голямо задръстване, съобщават от варненската полиция. За два от автомобилите се чака да бъдат изтеглени от мястото на инцидента с Пътна помощ.  По-трудно е придвижването в посока кв. "Аспарухово", съобщи репортер..

публикувано на 19.09.25 в 19:04

С условна присъда е бил 24-годишният мъж, заподозрян за убийството на майка си в кв. "Чайка"

24-годишният мъж от Варна, заподозрян като извършител на убийството на майка си е осъден условно за държане на високорискови наркотични вещества, съобщават от Окръжен съд - Варна. Припомняме, по предварителни данни смъртта на 48- годишната жена е настъпила в резултат на нанесените й 11 прободно-порезни рани с нож, някои от тях в областта на сърцето...

обновено на 19.09.25 в 17:38

Сухи треви горят до стария содов завод край Девня

Пожар възникна в тревиста местност край Девня. Три екипа на пожарната са на терен близо до реката в местността Балтата до стария содов завод. Горят сухи треви, в близост няма жилищни сгради и няма опасност за хората. Това съобщи Свилен Шитов, кмет на Девня.  На място има и екип с фадроми, тъй като районът е трудно достъпен.

публикувано на 19.09.25 в 16:29

24-годишният син на убитата жена в кв. "Чайка" е бил наркозависим

24-годишният син на убитата в кв. "Чайка" 48-годишна жена, заподозрян за убийството на майка си, е употребявал високорискови наркотични вещества.  Той беше задържан за срок до 72 часа, но състав на Окръжния съд уважи искането на прокуратурата и му определи мярка "задържане под стража", съобщават от Апелативна прокуратура - Варна. Синът на убитата..

публикувано на 19.09.25 в 16:22

Четвърти апелативен съдия отказа да гледа делото на варненския кмет

Четвърти апелативен съдия отказа да гледа делото по молбата на варненския кмет Благомир Коцев да бъде пуснат от ареста, предаде БНР. Съдия Георги Ушев, който е и последният председател на Специализирания апелативен съд, мотивира самоотвода си с атаки, включително и сигнали да бъде наказан дисциплинарно, от адвокати, ангажирани със защитата на..

публикувано на 19.09.25 в 15:23

Синът на убитата във Варна жена е заподозрян за тежкото престъпление

Синът на 48-годишната жена, чието тяло беше намерено с порезни рани пред блок 6 в квартал "Чайка" във Варна е най-вероятният извършител на убийството.  Откриха тяло на жена зад блок в квартал "Чайка" Днес ще бъде гледана мярката му за неотклонение, съобщиха източници от разследването. Стана ясно, че с металдетектори е открит ножът, с който..

публикувано на 19.09.25 в 14:59