Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Могат ли парамедици да поемат медицинската грижа в училищата

Снимка: ФБ/ Парамедици в Спешна помощ

Назначаване на парамедици в училищата ще помогне за решаването на кризата с липсата на медицински сестри. Това коментира за Радио Варна председателят на Съюза на парамедиците в България, Ива Пехливанска.

По думите ѝ, анализ на парамедиците показва, че в учебните заведения у нас, най-честите инциденти са свързани с травми и неотложни състояния. Парамедиците са квалифицирани именно в оказването на първа помощ, в същото време обаче Наредбата за здравните кабинети в училищата ограничава училищните ръководства да наемат само медицински сестри и фелдшери, каза Пехливанска.



В България от близо две десетилетия се говори за огромен дефицит на медицински сестри. Последните данни сочат, че не достигат около 30 000 медицински сестри, а професията „фелдшер“ вече не съществува. Тя е заменена е от „лекарски асистент“. Това ограничава огромна част от училищата у нас и те не могат да осигурят „медицинско лице“.

Затова от Съюза на парамедиците в България предлагат на Министерството на здравеопазването в стратегията за увеличаване броя на сестрите да се обмисли възможността за промяна в Наредбата, за да могат и парамедиците да бъдат назначавани в училищата. Така ще се намали недостигът на медицински специалисти в училищното здравеопазване, ще се облекчи работата им, ще се даде възможност квалификацията на медицинската сестра да се използва там, където е особено ценна – в болничната и доболничната помощ. 

Понастоящем в четири училища в страната медицинските грижи се извършват именно от парамедици. 

В едно средностатистическо българско училище със 700-1000 ученици се регистрират между 100 и 300 посещения в здравния кабинет годишно. 10% от случаите са за инциденти, при които се налага обработка на рани. Още 10% заемат случаите на влошаване на хронично заболяване. В останалите 80% става дума за състояния като повишена температура, болки в корема, главоболие, зъбобол, кървене от носа, ухапване от насекоми, обриви, вадене на кърлеж и т.н. Екип на Центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП) се вика в 1% от всички случаи – не повече от три пъти годишно за едно училище, показват данните от проучването на Съюза на парамедиците.

Те дават и пример от София, където за 174 училища, за една учебна година екипи на ЦСМП са викани в 100 случая, т.е. средно два пъти годишно на училище. 

Една квалифицирана сестра е незаменима в болничната помощ. Но в училище тя веднъж в седмицата превързва рани, а през останалото време я търсят за какво ли не. Тя попълва журнали, пише справки, изготвя планове за здравна просвета и хигиена, участва включително в професионалната ориентация на учениците. Част от тези задачи могат да бъдат поети от парамедик, коментира още Ива Пехливанска.

Повече може да чуете в звуковия файл в началото на текста.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: За сега…

Преди време ви разказах колко лесна работа е, докато си седиш в кафенето срещу сградата на Народното събрание, да те удари една гениална идея, да пресечеш на отсрещната страна и да лепнеш на парадния вход на важната сграда обява с надпис: “Продава се!“. Главен герой: поетът Иван Пейчев. Днес се сещам за друга история, която съвсем не е толкова..

публикувано на 31.03.25 в 17:00

Електронната системата за прием в детските ясли ще бъде отворена на 2 май

Електронната системата за прием в самостоятелните детски ясли във Варна ще бъде отворена от 2 май до 29 май, съобщиха от дирекция "Здравеопазване" към Община Варна. Три са основните класирания в детските ясли на 30 май, 23 юни и 9 юли. През останалите месеци от годината се обявяват извънредни класирания при наличие на свободни места. Регистрирането..

публикувано на 31.03.25 в 16:06

Асоциация на инфлуенсърите дава добрия пример на деца и тийнейджъри

Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..

публикувано на 31.03.25 в 16:00
Снимката е илюстративна.

Обучават доброволци за ликвидиране на пожари

От 2 април до 21 май 2025 г. (всяка сряда и всяка събота) за времето от 10.00 ч. до 12.00 ч. в Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Балчик организира обучение на граждани и гости на гр. Балчик, които имат желание да получат базова подготовка за действия при подпомагане органите за ПБЗН при ликвидирането на горски и полски..

публикувано на 31.03.25 в 13:11

Варненски музеи с творчески работилници през пролетната ваканция

Музеят на Възраждането и Учебният музей във Варна организират творчески работилници за пролетната ваканция на учениците,.  От днес до 4 април от 10 часа в Музея на Възраждането учениците ще работят по теми, свързани с епохата на Възраждането. От 1 до 4 април от 11 часа в Учебен музей – Варна творческите ателиета са посветени на Великден...

публикувано на 31.03.25 в 10:57

31 март - Ден на европейските автори

Денят на европейските автори се отбелязва от 2023 г. в последния понеделник на месец март по инициатива на Европейската комисия, за да насърчава четенето, най-вече при младите хора.  Целта на деня е да обедини книгите и образователния сектор, да открои литературата като начин за представяне пред младите хора на богатствата на европейската култура,..

публикувано на 31.03.25 в 08:38

Българската мекица в топ 30 на най-добрите тестени изделия в света

Има ли някой в България, който да не обича мекици. Пърженото тесто, което консумираме предимно за закуска с пудра захар, сирене или сладко, получи световно признание. Българските мекици попаднаха в топ 30 на най-добрите тестени изделия в света в престижната класация на онлайн изданието TasteAtlas.  Мекицата заема 29-то място с оценка от 4.4 точки. В..

публикувано на 30.03.25 в 15:57