Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шведските власти освободиха "Вежен" (ВИДЕО)

| обновено на 03.02.25 в 15:05
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Шведските власти освободиха кораба "Вежен". Разследването е установило, че няма злоумишлени действия и инцидентът не е саботаж. Това каза изпълнителният директор на параходство Български морски флот Александър Калчев  по време на брифинг. Той изрази задоволство, че резултатите от разследването на прокуратурата потвърждават заключението на БМФ, че не са налице предпоставки за злонамерени действия. 

Плавателният съд продължава своя рейс към Аржентина и Уругвай. Преди това предстои ремонт на котвата и повреденото оборудване в Дания. Там ще бъдат сменени капитанът на кораба и старши помощник- капитанът, тъй като им изтичат контрактите, каза още Александър Калчев.

Той благодари на МВнР и на Министерството на транспорта за бързата реакция и съдействието, но изрази огорчението си от обвиненията на някои политици към българските моряци.

Калчев използва момента да поиска извинение от страна на политици, сред които Кирил Петков и Лена Бориславова, за техни коментари по повод случая. 

"Бих подчертал господин Николай Радулов, господин Кирил Петков, който има някаква фиксация, очевидно с параходство "Български морски флот" и госпожа Лена Бориславова, както излязоха в парламента и успяха да предположат, че е възможно български моряци да извършат такова низко дело, да излязат сега и по същия начин да се извинят публично на българските моряци", каза той.

Припомняме, Шведската прокуратура започна разследване  за "саботаж" при утежняващи вината обстоятелства след инцидента със скъсан оптичен подводен кабел, свързващ шведския остров Готланд и Латвия. 

Чуйте репортажа на Даниела Стойнова в началото на публикацията.

Видео: Румен Сарандев




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест "Не над насилието над деца и педофилията!" във Варна в сряда

Протест под надслов "Не над насилието над деца и педофилията!" ще се проведе във Варна в сряда, 2 април, от 18 часа, пред съдебната палата на площад "Независимост".  Повод на общественото недоволство са два случая - насилието над 5-годишния Адриян от неговия пастрок и задържането на петима мъже заради онлайн експлоатация на деца.  Събитието..

публикувано на 31.03.25 в 10:21

Замърсяване с мазут край Трета буна (СНИМКИ)

Замърсяване с мазут в морето край Трета буна във Варна е установено тази сутрин.   От Изпълнителната агенция "Морска администрация" са изпратили екип с катер, който да установи докъде е стигнало замърсяването и кой е неговият източник. От Басейнова дирекция също ще вземат проби.  Очаквайте подробности.

публикувано на 31.03.25 в 10:09

Ще пушат ли по-малко пушачите след поскъпването на цигарите?

През тази годината цигарите в България ще поскъпнат заради новия акциз. Първоначално беше обявено, че от 1 април цената на кутия цигари ще скочи с около 2-3 лева и ще стигне почти 10 лева. След това от Българската асоциация на тютюневата индустрия отрекоха това. Последната информация е, че поскъпването ще е от месец май, но ще е с не повече от..

публикувано на 31.03.25 в 09:55

По ваш сигнал: С повишено внимание по бул. "Цар Освободител"

Варненецът Йордан Иванов всекидневно пътува по бул. „Цар Освободител“. Преди време забелязва, че оранжевите разделителни колчета, или делинеатори, липсват в един участък – пред магазин „Косер“: „Между кръстовището над затвора и „Възраждане“ – 3, слизайки към центъра, бях засечен от автомобил, който излизаше от новите кооперации, разположени до..

публикувано на 31.03.25 в 09:25

Опасен паркинг в кв. "Бриз" и липса на бордюри притесняват живеещи там, настояват за поставяне на колчета

Улица "Любен Попов" във варненския квартал "Бриз" и опасността пред живеещи и преминаващи в района стана повод за сигнал, подаден до редакцията на Радио Варна от Маргарита Бялкова. Тя се притеснява, че малкият паркинг и натовареността му главно заради хранителен магазин под блока, биха предизвикали инцидент. Причината - автомобилите паркират не само на..

публикувано на 31.03.25 в 09:20

Пролетната ученическа ваканция променя разписанията на автобуси от градския транспорт

Във връзка с пролетна ученическа ваканция "Градски транспорт" - Варна въвежда промяна в разписанията на линии с номера 14 А, 23, 36 и 37.  В периода от 31 март до 4 април, включително, няма да се обслужват следните курсове: № 14 А - 06:35, 12:20 часа от ж.к. "Вл. Варненчик"; № 23 - 11:15 от ЖП гара и 12:15 от с. Каменар; № 36 - 06:50 от..

публикувано на 31.03.25 в 08:49

Здравните инспекции започват поставянето на ваксини срещу менингококови инфенции

От днес в Регионалните здравни инспекции ще има създадена организация за имунизация с ваксината срещу някои групи бактерии, причиняващи менингит, съобщава БНР.  От здравното министерство обявиха, че ваксината ще се поставя след закупуване от желаещите възрастни или родители. РЗИ-тата с организация за ваксиниране срещу менингококови инфекции..

публикувано на 31.03.25 в 08:30