Част от велопаркингите, които бяха изградени във Варна по проект „MOBISEC - мобилни инициативи за устойчиви европейски общности" на Черноморската Регионална Агенция за Развитие на Енергията, са демонтирани, установи проверка на Радио Варна.
Става дума за четири от тях, разположени до Двореца на културата и спорта, Икономически университет, ЖП гара и до басейн „Приморски“.
Това са само четири от общо 10-те велопаркинга, които бяха изградени преди около 10г. за сумата от 115 000 евро.
В крайните квартали на Варна велопаркингите стоят заключени (някои с катинар и верига), неподдържани, някои са празни, а други пълни с всичко друго, но не и с велосипеди.
Според Здравко Василев от велоклуб "Устрем" това не е нов проблем, а резултат от години на липса на поддръжка и неправилно управление от страна на общинската администрация.
„Въпреки добрата идея, системата бързо спря да функционира. Раздадени бяха едва 200 чипа за целия град, а поддръжката на обектите бе напълно занемарена. Осветлението, почистването и видеонаблюдението бяха оставени без грижа, което доведе до неизползваемостта на съоръженията“, коментира Василев.
Припомняме, че с времето Община Варна прехвърли собствеността върху велопаркингите на районните кметства, които обаче не разполагат с ресурс да ги поддържат. В крайна сметка, вместо да се търси решение за възстановяване и ефективно управление, беше взето решение за демонтиране на паркингите, или поне в районите „Одесос“ и „Приморски“.
Велосипедните активисти настояват за връщане на велопаркингите, особено в централните части на града, където те са най-необходими. Европейската практика показва, че подобни съоръжения могат да функционират успешно при добро управление, какъвто е случаят в редица европейски градове, включително в Румъния (Клуж Напока), припомни Здравко Василев.
Основният въпрос остава: ще предприеме ли Община Варна адекватни стъпки за възстановяване и поддържане на велосипедната инфраструктура или градът ще продължи да изостава в осигуряването на удобства за велосипедистите?
Във Варна връчиха отличията за най-добрите проектни предложения от уъркшопа „Отваряне на града към морето“ - инициатива за проектни идеи за ключови улици в „Гръцката махала“ (зоната между улиците „Дунав“, „Дебър“, „Охрид“, „Преслав“ и „Девня“). Събитието е организирано от Съюза на архитектите в България (САБ) – Дружество Варна, в партньорство с..
На 2 юли отбелязваме Международния ден на спортния журналист. "Някога гонехме новината, а досега всеки прави новини", подчерта спортният журналист на Радио Варна Румен Генов. Той си спомня с носталгия за годините, в които гилдията само от спортни журналисти във Варна е наброявала 20-ина души. Бяхме една сериозна група, имаше емоция,..
Михаела Симеонова е на 12 години от Варна. Тя постигна пълен резултат от 100 точки на двата изпита от Националното външно оценяване след 7. клас, едно от четирите деца в страната с това постижение. Учи в Частно езиково училище „Малкият принц“, а подготовката ѝ за НВО е била поверена на учителите Марияна Стоянова (БЕЛ) и..
Опитаха се да таксуват неправомерно семейство от Варна с три деца в свободна зона на плаж в "Св. св. Константин и Елена". Елена Ангелова, заедно с нейния съпруг и трите им деца, отиват на обичайното им място за плажуване - под почивна станция „Флагман“, където за първи път от 20 години им се случва да имат проблем с ползването на обозначената..
10-годишнатта Десислава Костадинова от кв. "Аспарухово", която неотдавна изработваше гривнички, за да ги продава и да събере пари за изследване на своята приятелка Димана в Турция, сега се е посветила на друга благородна кауза. С радост Деси съобщи, че резултатите на Димана са отлични и тя е здрава. Сега ученичката иска да помогне на 4-годишната Гери ,..
На улица „Преслав“ във Варна можем да открием примери за добре извършена реставрация на много от емблематичните сгради, знакови за края на 19. и началото на 20. век. Те успяват да запазят историческата атмосфера на тази епоха. Това коментира Християн Облаков, изследовател на архитектурата на Стара Варна и жител на район „Одесос“. През..
За първите шест месеца на годината повече от 73 хиляди са посетителите в Държавен културен институт Двореца - Балчик. На първо място са румънските гости, обобщава директорът на културния център Жени Михайлова. Общият им брой е около 40 хиляди души, следвани от българите, които са близо 24 хиляди. Гостите за същия период на миналата година..