На Балканите започна бойкот на големите вериги магазини. Протестът е срещу високите цени и ниския стандарт на живот в Северна Македония, Черна гора, Хърватия и Босна и Херцеговина. Следващата държава, в която гражданите се организират да не купуват нищо на 10 февруари, е Косово.
Какво се случва с цените в България и има ли нагласи за бойкот сред потребителите?
Пенсионираният варненски учител Вера Попова обясни, че няма как да байкотира големите вериги:
"Няма как да не вляза в магазин, но съм за нормализиране на тези цени, защото някои от тях са шокиращи – сиренето, кашкавала... Най-евтиното кисело мляко вече е 1.69 лв, а последният път беше с 30 стотинки по-евтино. Геврекът беше 1.40, сега е 1.90 лв. В Германия прясното мляко е 2 лева, тук е 3 лева. Маслото там е между 2.50 и 3 лева, а "краварката" тук е 8 лева. Безумие е 8 лева масло!“
В магазина открихме краве масло и за 15 лева, за сравнение във френската столица е три пъти по-евтино. С него и с някои други групи стоки у нас има системен проблем, обясни икономистът Адриан Николов. Това са мляко и млечни продукти, яйца и растителни масла. Те са непропорционални спрямо българските доходи, но дори са и над средноевропейските нива. Икономистът се надява Комисията за защита на конкуренцията да отговори на въпроса има ли бариера при вноса на тези стоки или производителите сами успяват да поддържат високи цените. Според Николов трайно високите цени могат да бъдат обяснени с несъвършенства в конкуренцията и работата на пазара в тези сегменти.
2025 година започна с плавен и устойчив тренд към нарастване на цените, отчете Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища /ДКСБТ/:
"Има 17% ръст на цената на брашното в сравнение с миналата година. При краставиците ръстът на годишна база също е 17 %, а при доматите – 5%. При маслото – 15%, при киселото мляко също 15% ръст на годишна база".
Според Иванов не е нужно да правиш бунт, а да се информираш добре. Пазарът си има своята логика, определя се чрез търсене и предлагане, а не с таван на цените:
"Всички държави, които въведоха пределни цени, не постигнаха желания ефект. Когато се намесиш в пазарния механизъм, оправяш едно, а деформираш друго", категоричен е председателят на ДКСБТ Владимир Иванов.
Чуйте повече в прикачения звуков файл.Преди време ви разказах колко лесна работа е, докато си седиш в кафенето срещу сградата на Народното събрание, да те удари една гениална идея, да пресечеш на отсрещната страна и да лепнеш на парадния вход на важната сграда обява с надпис: “Продава се!“. Главен герой: поетът Иван Пейчев. Днес се сещам за друга история, която съвсем не е толкова..
Електронната системата за прием в самостоятелните детски ясли във Варна ще бъде отворена от 2 май до 29 май, съобщиха от дирекция "Здравеопазване" към Община Варна. Три са основните класирания в детските ясли на 30 май, 23 юни и 9 юли. През останалите месеци от годината се обявяват извънредни класирания при наличие на свободни места. Регистрирането..
Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..
От 2 април до 21 май 2025 г. (всяка сряда и всяка събота) за времето от 10.00 ч. до 12.00 ч. в Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Балчик организира обучение на граждани и гости на гр. Балчик, които имат желание да получат базова подготовка за действия при подпомагане органите за ПБЗН при ликвидирането на горски и полски..
Музеят на Възраждането и Учебният музей във Варна организират творчески работилници за пролетната ваканция на учениците,. От днес до 4 април от 10 часа в Музея на Възраждането учениците ще работят по теми, свързани с епохата на Възраждането. От 1 до 4 април от 11 часа в Учебен музей – Варна творческите ателиета са посветени на Великден...
Денят на европейските автори се отбелязва от 2023 г. в последния понеделник на месец март по инициатива на Европейската комисия, за да насърчава четенето, най-вече при младите хора. Целта на деня е да обедини книгите и образователния сектор, да открои литературата като начин за представяне пред младите хора на богатствата на европейската култура,..
Има ли някой в България, който да не обича мекици. Пърженото тесто, което консумираме предимно за закуска с пудра захар, сирене или сладко, получи световно признание. Българските мекици попаднаха в топ 30 на най-добрите тестени изделия в света в престижната класация на онлайн изданието TasteAtlas. Мекицата заема 29-то място с оценка от 4.4 точки. В..