Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око. Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови инфраструктурни обекти от града и околностите.
Научноизследователският кораб "Св. Св. Кирил и Методий" потегля от Морска гара (07.11.2024, кадри: Морско око)
Редактор на Морско око е Дарин Дучев - варненец, който в момента следва медицина, но успоредно с това отдава голяма част от своето време и енергия и в други области, от които се интересува - видеозаснемане, градска среда, архитектура, градоустройство.
Морско око е електронна медия с основни канали Facebook, Instagram и YouTube - разказва Дарин. - Създадена е през 2016 г. по инициатива на световния форум за градоустройство и инфраструктурни проекти SkyscraperCity. Аз се присъединих през 2021 г. със задачата да правя снимки и заснемане с дрон за нуждите на форума и оттогава постепенно този проект се разви до електронната медия, която е днес, с по-широк екип от професионалисти в различни области.
Първи към екипа се присъединява арх. Максим Недков, който от години защитава активната си позиция по различни градоустройствени проблеми. Ролята му в Морско око е да представя концепции и визуализации за конкретни пространства във Варна, които биха могли да бъдат по-достъпни и функционални за гражданите, съобразявайки се със съвременните европейски стандарти за градоустройство и градска среда.
Малко по-късно в екипа се включва и видеооператорът и фотограф Димитър Дачев, който също споделя визията за функционална градска среда и европейско развитие на Варна. Негов е отличителният глас зад кадър, който озвучава видеата на Морско око.
Като документалист съм обиколил доста добри за живеене западноевропейски градове - споделя Димитър, - вследствие на което се разви усетът ми за това, какво още следва да променим като общество и управление в нашия град, който безспорно е един от най-европейските в България. Иначе, също както и при Дарин, тези мои интереси са доста встрани от образованието ми на компютърен инженер и икономист.
Бих обобщил, че при нас в голяма степен се задейства законът за привличането - добавя Максим. - Когато човек иска да постигне нещо и работи в тази посока, той неминуемо привлича съмишленици със сходни възгледи, интереси и амбиции.
Обектите, които Морско око представя във видеата си, са места, свързани с важни за града събития, актуални теми от дневния ред на гражданите, както и интересни архитектурни и инфраструктурни обекти, които заслужават повече внимание. Сред акцентите са старите сгради, свързани с исторически варненски личности, които са в лошо състояние и имат нужда да бъдат спасени.
Това, което забелязвам, е, че около Морско око се е сформирала една общност, чиято обратна връзка е много полезна за нас - споделя Дарин. - Хората активно коментират и изразяват подкрепа за нашата кауза да популяризираме подобни обекти и теми, важни за града, като някои от тях са експерти в различни области и дават ценни съвети и експертно мнение в коментарите си.
Наскоро екипът стартира и излъчването на подкаст на живо в YouTube, чиято цел е да обхване в по-свободен формат интересните градски теми от последния месец. По този начин аудиторията на Морско око е ангажирана по-активно и може да се включи с въпроси в реално време и така да се оформи публична дискусия.
А плановете за близкото бъдеще включват създаването на уебсайт на Морско око, който да предоставя автономна платформа за съдържанието на медията. По този начин тя ще бъде по-малко зависима от социалните мрежи, където цензурата и изкуственият интелект променят процесите на свободно споделяне на информация в негативна посока. Амбициите на екипа са честотата, с която се публикуват визуализациите и видеата, да се повиши, като се прибавят и нови елементи към видеоразказите - като интервюта с хора, свързани с конкретната тема.
Какво още споделиха Дарин Дучев, арх. Максим Недков и Димитър Дачев за процесите на градоустройство, за промените в градската среда, за нуждата от превръщането на ключови градски зони в пешеходни, както и своята визия за европейското развитие на Варна, чуйте в началото на статията.
Днес е Светла събота . Това е шестият ден от Светлата седмица след Великден, когато всеки ден се славят Божията майка и светите апостоли. Седмицата е наречена така, защото Христос донася просветление и надежда за вечен живот на всички човеци. Тя се нарича още празна, заради забраната да се работи каквото и да е работа, както и Нова неделя,..
С тържество пред емблематичната сграда на ул. „Параскева Николау“ 7 Музеят по история на медицината към МУ – Варна чества 40 години от основаването си. Събитието събра представители на академичната общност, уредници, музейни работници, историци. Ректорът на Медицинския университет във Варна проф. д-р Димитър Райков поздрави екипа на музея и всички,..
Благотворителен кулинарен базар „Да отворим сърцата си за Кристиян“, организиран от самодейци в Балчик в навечерието на големия християнски празник, обедини десетки балчиклии в една кауза. Дарението е за Кристиян Костадинов - 26-годишен младеж от Балчик, страдащ от бъбречна недостатъчност. Сумата от 100 000 лв. е необходима за трансплантация на бъбрек в..
Единственият български военноморски офицер, който е стигнал до 67 градуса южна ширина, т.е. е прекосил Полярния кръг - кап. Теодоси Димитров, успява да опознае Антарктика. Българинът има възможността да трупа опит на Ледения континент и да се срещне със суровата природа, благодарение на шанса да бъде поканен на борда на аржентинския ледоразбивач..
Варна - „Най-добър град за живеене“. Помните ли тази титла, която имаше морската столица през 2007 г.? Сред критериите бяха: многото денонощни аптеки; магазините, които работят до късно; брой банкомати; учебни заведения; културен живот, но също и… “улични тоалетни”. По този критерий градът тогава получи 9 от 10 възможни точки. Днес в..
На 25 април Светата ни Църква отбелязва Светли петък. Този ден от Светлата седмица е посветен на възпоменаването на иконата на Божията майка "Живоприемни източник". На Светли петък, след литургията се извършва водосвет пред иконата на Божията Майка "Живоприемни източник", а ако местните обстоятелства позволяват се извършва шествие до водоеми..
В продължение на месеца на Франкофонията, от днес до 26 април във Варна ще се проведе 28-мият Фестивал на франкофонския училищен театър „Франкофонските сцени на България“ . Под патронажа на Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България, този фестивал се организира съвместно от Алианс Франсез Варна, Асоциацията на преподавателите по..