Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коментар: Стабилокрация по български

Снимка: архив

Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават цялата власт - изпълнителна, законодателна, съдебна и икономическа. В същото време тези управници внушават на народа, че трябва да е благодарен за стабилността, която носи тяхното управление. Стабилност, основана обаче на фасадна демокрация, застой, корупция, липса на реформи, и не на последно място - ниски доходи. Стабилност, при която близките до управлението стават милионери, а за останалите са огризките от масата. 

Стабилокрацията не е румънски, а по-скоро балкански патент. За справка вижте Сърбия и това, което се случва там в момента. 

И ние не останахме встрани от тази тенденция. Нима управлението, което си отиде след протестите през 2020 не си беше класическа стабилокрация. Сега отново се опитват да ни пробутат мантрите за стабилност, особено във финансовата политика. Пак ще се опитват да ни убеждават, че трябва да сме щастливи, че не сме като гърците и, че не трябва да имаме големи очаквания, особено що се отнася до увеличението на доходите. Тези разтегляни години наред локуми вече не хващат дикиш, както би казал народа. На хората им писна да им говорят за стабилност, защото видяха, че тя се изчерпва само със стабилното обогатяване от властта само на определени политици и бизнесмени. 

А ние вече си имаме нова стабилокрация, този път в разширен вариант. Към стабилократите ловко се присламчиха техните доскорошни опоненти, виждайки в съвместното управление гаранция за политическото си оцеляване или поне временно отлагане на неизбежното. 

Българската стабилокрация отново се кани да тържествува, но доколко тя е адекватна на случващото в глобален план. Ще успеят ли родните политически хамелеони бързо да сменят боята или ще си останат фосили от една отиваща си епоха? 

Отговора оставям на вас.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пчелар: 2025-а ще е по-тежка за сектора от миналата година

10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб.  Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот.  Димитър Димитров има 250 кошера в..

обновено на 10.02.25 в 19:32

Има и такава болница – напомнят с мартенски базар пациентите на психиатричната лечебница в Карвуна

Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Лесна работа: С чаша вино

На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Варненски ученици сред победителите в конкурс на Националното космическо общество в САЩ

Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от  Националното космическо общество  в САЩ,  съобщава БНР.  Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..

публикувано на 10.02.25 в 10:50

Променя ли се трайно климатът във Варна?

Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега за Варна, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните..

публикувано на 10.02.25 в 10:36

Почитаме Свети Харалампий - покровител на пчеларите

На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..

публикувано на 10.02.25 в 07:29

Морско око: Варна отвисоко

Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..

публикувано на 08.02.25 в 16:00