Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Комисия в парламента одобри забраната на вейповете

Снимката е илюстративна
Снимка: АФП

Комисията по икономическа политика и иновации с пълно единодушие гласува на първо четене Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, внесен от Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС на 7 февруари. Текстовете предвиждат забрана на продажбата и употребата на вейпове у нас. Комисията гласува за забрана и на енергийните напитки за деца под 18 години, предаде БНР.

Костадин Ангелов припомни, че преди по-малко от година Народното събрание прие закон, който забрани употребата на електронни цигари и вейпове за лица под 18-годишна възраст.

Оттогава проблемът не претърпя промени, напротив - задълбочи се, като в България вече има смъртен случай на дете след пушене на вейп. Има и смъртен случай на дете след употреба на енергийни напитки, отбеляза Костадин Ангелов:

"Над 2000 души са потърсили лекарска помощ, свързана и след употребата на вейпа. И вече имаме заболяване, свързано с употребата на вейп. В света около 68 човека към вчерашна дата - от данните, с които разполагаме в публичното пространство, са загубили живота си след употреба на вейп".

Само депутатите Даниел Лорер от ПП-ДБ и Йордан Цонев от "ДПС Ново начало" взеха отношение по текстовете, които се очаква да претърпят промяна между двете четения.

Даниел Лорер посочи:

"Като идея ние ще подкрепим този законопроект, но също ни се иска между първо и второ четене той да бъде преработен в посока, която наблюдаваме в Европа, а именно - забрана на еднократните вейпове".

Йордан Цонев призова:

"Да бъдем реалисти - ако можем да осъществим такъв контрол при една забрана, да видим какви са ни възможности и какви са другите възможности да осъществим контрол върху разрешени, легални, от големи мощни производители, с тяхна помощ контрол върху нелегалната търговия, върху особено вредните, бих казал, опасни и животозастрашаващи продукти не само за децата, но и за възрастните".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

39-годишен е с опасност за живота след падане от електрическа тротинетка

39-годишен варненец е самокатастрофирал с електрическа тротинетка на ключов варненски булевард в района на курортния комплекс "Св. св. Константин и Елена", съобщиха от варненската полиц ия. Той е бил отведен в болница от екип на  Спешна помощ, където е бил диагностициран с множество наранявания, в общо тежко състояние – с опасност за живота и отведен в..

публикувано на 22.08.25 в 10:31

Откриха 16-годишния Георги, обявен за издирване от варненската полиция

16-годишният Георги Диянов Чомаков, обявен за издирване от варненска полиция, е открит и върнат при семейството си. Това съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във Варна.  Гражданин е видял съобщенията в медиите и е подал сигнал в Четвърто Районно управление, че е забелязал младежа.  Припомняме, че Георги Чомаков беше в неизвестност..

публикувано на 22.08.25 в 10:28

Оптометристи: Хиляди българи могат да останат без очна грижа заради нов медицински стандарт

Хиляди българи могат да останат без навременна очна грижа, а стотици специалисти - без право да упражняват професията си. Причината е проект за нов медицински стандарт по очни болести, подложен на обществено обсъждане до края на този месец. Според текстовете оптометристите - висшисти, които са обучени да определят диоптрите и да предписват очила,..

публикувано на 22.08.25 в 09:45

Два нови автомобила за Домашния социален патронаж във Варна

Община Варна осигури два нови лекотоварни автомобила, предназначени за нуждите на Домашния социален патронаж. Те са закупени със средства от Социалната програма на Община Варна за 2025 г. и са на обща стойност 155 880 лв. С тях се обновява наличният автопарк на Домашен социален патронаж. Новите превозни средства ще подпомогнат ежедневната дейност по..

публикувано на 22.08.25 в 09:10
Борислав Гуцанов

Социалният министър на проверка в Слънчев бряг

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов ще се включи в проверка на регионалната дирекция „Инспекция по труда – Бургас“ в курортен комплекс Слънчев бряг днес.  Борбата със сивата икономика и ограничаване на недекларирания труд са един от приоритетите на министър Гуцанов. През юни той даде начало на засиления контрол по Черноморието..

публикувано на 22.08.25 в 08:06

Поправителна матура по БЕЛ се провежда днес

В 260 училища в страната днес ще се проведе държавен зрелостен изпит по български език и литература.  Това е поправителна сесия и на нея се очаква да се явят 6 хиляди души.  Изпитът ще започне в 08:30 часа, като зрелостниците трябва да бъдат в училищата поне 30 минути по-рано. Трябва също да носят документ за самоличност и служебните си бележки,..

публикувано на 22.08.25 в 08:03