Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя грамаж. Макар подобна практика да не може да бъде санкционирана, тъй като информацията е коректно посочена, потребителят е възможно да се заблуди и това е в ущърб на неговите икономически интереси, посочват от онлайн платформата „Ние, потребителите“.
„Купуването на храни в насипно състояние, когато е възможно, спестява средства от опаковките. Освен това ни дава възможност да следим за качеството и колко реално тежи продуктът, особено на фона на вече познатото явление за запазване размера на потребителските опаковки, но намаляване на съдържанието в тях.“, каза Габриела Руменова – основател на потребителската платформа.
Тя даде пример със сапун, който преди време е тежал 100 грама, а сега е 90 грама, но опаковката е с напълно същите размери: „Когато ми направи впечатление, че този сапун е намалял, се досетих, че имам един останал отпреди и той май беше по-голям. Намерих го и забелязах, че опаковката е абсолютно една и съща. На едната пише 100 грама, на другата – 90 грама. Дори когато човек го вземе в ръка, усеща разликата. Новият сапун беше по-мъничък, но потребителят не усеща тази разлика, когато пазарува в магазина.“
Руменова обясни, че това явление се нарича шринкфлация – икономически термин, който е сбор от думите „свиване“ и „инфлация“.
„Когато опаковката се запазва във вида, в който е позната за потребителите, но се намалява тежестта на съдържанието в нея, търговците разчитат, че те ще продължат да бъдат конкурентни и техните клиенти няма да се оттеглят, защото няма да забележат, че плащат въздух, когато цената е същата или малко по-висока“, добави тя.
От ПП-ДБ обявиха, че предприемат действия за закриване на Комисията за противодействие на корупцията. В кулоарите на парламента Атанас Атанасов, съпредседател на "Демократична България“ и народен представител от парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" заяви, че комисията е инструмент за политическа..
Електрическите тротинетки трябва да бъдат с GPS скоростни ограничители и да им бъдат правени технически прегледи. Това подчерта за Радио Варна Митко Славов, член на Международната асоциация на застраховани и пострадали при катастрофи и на Областната комисия по безопасност на движението във Варна. Международната асоциация на застраховани и..
РИМ-Варна и фондация "Карин дом" организират съвместно безплатни творчески ателиета "Музеят през вековете на историята" за деца, включително и деца със специални образователни потребности, от 19 юли до 30 август 2025 г. Ателиетата съчетават творчески задачи и арт терапия и са подходящи за деца на възраст от 5 до 8 години. Децата могат да бъдат с..
На 18 юли 1936 г. със свой Указ № 310, цар Борис ІІІ утвърждава Наредба-закон за противовъздушната отбрана и химическата защита на Царство България. С Решение №95 на Министерския съвет от 22 март 1993 година, денят на утвърждаването е обявен за професионален празник на служителите от тогавашната „Гражданска защита”. По този начин се отдава..
Доволен съм от мотивацията на личния състав на въоръжените сили - и вчера, и днес виждаме висока мотивация и висок професионализъм. Това подчерта във Варна министърът на отбраната Атанас Запрянов, който присъства на Деня за високопоставени гости по време на учението "Бриз 2025". Продължава учението "Бриз 2025" във Варна Според военния министър..
Велислава Делчева е избрана за омбудсман на Република България. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители. 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха, предаде БНР. Делчева беше номинация на ГЕРБ-СДС. За нея гласуваха депутатите от формацията, като получи подкрепа и от ИТН, ДПС – Ново начало и БСП – Обединена левица.
В една демократична правова държава има два основни принципа – първият е презумпцията за невинност, другият е независимостта на съдебната система. Ако искаме истинска правова държава, трябва да уважаваме и двата принципа. Това коментира премиерът Росен Желязков във връзка с вчерашното решение на Апелативния съд в София да остави в ареста кмета..