Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече.
Вярно: старицата се противи, блъска, рита, мята се, вика за помощ, но целеустремените млади хора не обръщат внимание на шумните й протести, доставят я на отсрещната страна и с гордо вдигнати глави продължават напред, към следващото човекоугодно дело.
Друг е въпросът, че плановете на жената не включват пресичане на улица, нито пък получаване на помощ от добронамерени млади хора по тази несъществуваща точка. Важното е, че доброто е сторено. Доброто винаги побеждава.
Припомних си забавната сценка, защото на днешния ден обичаме да правим спонтанни добри жестове: да отстъпим мястото си за паркиране, да дадем път на непознат, да му кажем добра дума, да го почерпим с „висящо“ кафе или хляб, да го прегърнем. Все мили жестове, които полагат стабилна основа на утрешния по-хубав свят, в който да живеем по-добре и да сме много по-доволни и щастливи.
Психолозите свързват спонтанните прояви на доброта с няколко ключови фактора. Първа, разбира се, е емпатията. Ние сме социални същества и умеем да влизаме в обувките на другите, а следователно: имаме желание да им помагаме, когато знаем, че това е нужно.
Когато правим добро, нивата на окситоцин, серотонин и допамин в организма се повишават, а тъй като това са хормоните на любовта, щастието и удоволствието, усещаме радост и удовлетворение. Така че в онзи случай, жената се ядосва, че се оказва не там, където желае, но за сметка на това какво удовлетворение и радост изпълват сърцата на добрите момчета.
Още в древността сътрудничеството е ключово за оцеляването на човечеството, а това прави добротата естествена и много полезна. Та как да не помогнеш на старицата да пресече, въпреки, че тя няма подобно намерение? Нещо като естествен еволюционен напън.
Всъщност аз одобрявам и дълбоко ценя случайните актове на добрина. Те са изключително мило и приятно нещо. В състояние са да осветят и най-мрачния ден. Просто вярвам, че добро правим не само заради себе си. Хубаво е все пак да зарадваме и човека, за когото то е предназначено. Затова се сетих за забавната случка с възрастната жена – приятен жест на добро, несъгласуван с обекта. За нас – веселба, за старицата – причина да пие валидол. Непоисканото добро не винаги е успешна опция, особено при по-големи и съдбовни неща.
Връщам се към днешния ден, в който светът отбелязва случайните прояви на доброта. Ние - хората изпитваме удоволствие, когато помагаме безкористно на някого. Това сгрява сърцата и ни кара отново и отново да повтаряме добрите дела. Мотивира и другите да правят същото.
Да помогнеш на някого и да го подкрепиш е удовлетворяващо, създава усещане за щастие, общо чувство за благополучие и социална свързаност. Подобрява настроението и самочувствието.
Така че, ако сте тръгнали към офиса, а група благородни граждани, в желанието си да сторят добро, ви пренесат в някой приятен ресторант, не се противете!
Шегувам се. Всъщност един малък жест е лесна работа, а доставя голяма радост. Много на брой малки жестове от много и добронамерени хора могат да променят света към по-добро и да направят живота прекрасен – такъв, какъвто го искаме.
автор: Даниела Иванова“55,7 % от използващите Тик Ток имат симптоми на депресия, а 31,5 % - симптоми на прекомерна тревожност“. Това каза Аглая Кацирумпа, докторант в катедрата по сестрински грижи. Според него Тик Ток служи като „убежище“ за хората, които се опитват да избягат от ежедневието си. Първото проучване на пристрастяването към тик Ток в Гърция, проведено от..
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..