Форумът е събитие за споделяне на граждански инициативи, битки и успехи на гражданското общество. Той ще започне с откриване на фотографска експозиция на новозеландката Мириам Стронг. Тя представя 11 вдъхновяващи истории на хора от цяла Европа, които успяват да извървят пътя от енергийната бедност до енергийната независимост с помощта на енергийни кооперативи, добра изолация и сградна обновяване. Изложбата, която беше представена миналото лято в Европейския парламент в Страсбуг. Целта е да провокира разговор за ефективността на програмите за сградно обновяване.
“Право на природа“- новия проект на гражданска инициатива „Зелени закони“ ще бъде представен на форума от юриста Вера Стаевска, един от експертите на „Зелени закони“. Това ще е коалиция от местни инициативни комитети, създадени по повод протести на местно ниво, разказа за Радио Варна Стаевска.
Знаете борим се от години. Успяхме да постигнем, например възстановяване на защитена местност „Камчийски пясъци“, след това обаче има обжалване в съда. Тези битки не са краткосрочни, но ако не се опитваме победата ще бъде трайна за мафията. Така поне имаме някакъв шанс да запазим нещо от природата си, сподели експертът на „Зелени закони“.
11-ото издание на Конференция по демокрация ще с вход свободен и ще бъде открита в 10 ч в. „Никотеа“ – Склад за култура Варна на ул. „Никола Кънев“ №1. Форумът ще се излъчва и онлайн във Ютуб канала на организатора Обществен център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР), както и във Фейсбук страницата на „За Земята“.
Първият конферентен ден се организира с финансовата подкрепата на Европейския съюз.
Конференция по демокрация стартира през 2015 г. по инициатива на арх. Калина Митева (Павлова) след масовите граждански протести във Варна, завършили с гибелта на Пламен Горанов.
Фотоизложба и прожекция на „Клопка“ съпътстват 11-та Конференция по демокрация във Варна. Фотоизложба „Енергия за хората“ и прожекция на игралния филм „Клопка“ са част от програмата с вход „Свободен“ на XI издание на Конференция по демокрация.
В първия дискусионен панел на конференцията ще бъдат представени нови граждански инициативи от Варна и страната. От Асоциацията на българските черноморски общини (АБЧО) ще запознаят аудиторията с ориентирани към бъдещето решения за устойчива околна среда. Местните политики в тази област ще бъдат разработени по проект FOSTER в рамките на програма (CERV) „Граждани, равенство, права и ценности“ на ЕС.
В изцяло варненска инициатива ще ни потопят от сдружение „Таляна“. Те ще покажат как "Мусала" постепенно да възвърне облика си на площад.
За втора поредна година на форума ще присъства Вера Стаевска от „Зелени закони“, която ще отговори на въпроса: какво е общото между множеството местни протести на граждани из цяла България. Тя ще представи и предстоящата неформална коалиция около "Зелени закони" и местни инициативни комитети.
Още един познат лектор - Петко Ковачев от Института за зелена политика ще коментира темата за „Плана за възстановяване и устойчивост - провалът е все по-близо“.
Чисто потребителски, за гражданите ще бъде полезно представянето на юриста инж. Цветелина Панбукчиян във връзка с оспорванията на актове на електроразпределителните дружества, включително в областта на соларната енергия.
Вносът, изгарянето и управлението на отпадъци ще е тема на специална дискусия, която ще започне в 14,30 ч с участието на Десислава Стоянова от "За Земята", Димитър Палов от "Ти Решаваш" – Павликени и Илиян Илиев от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие.
В последния дискусионен панел с Апостол Пенков от Eco Cluster Bulgaria ще говорим защо трябва да се ограничат въглеродните емисии. С една нова тенденция в Европа - екотревожност сред младежите ще ни запознае Сета Райнова Сдружение "За теб".
Първият ден от форума ще завърши с прожекция на един филм за животинското у хората и човешкото в животните. На чаша вино публиката ще разговаря с авторския колектив на „Клопка“ – режисьора Надежда Косева и продуцента Владимир Андреев.
Събитието ще продължи на 23 февруари (неделя) от 10 ч. с представяне на различни граждански позиции, в т.ч. на Граждански форум "Промяна", на в. „Свободно слово“ с тема "Народният съд - 80 години по-късно", Атлантическия съвет на България с тема "Народният съд като военно престъпление", както и на новоизлязлата научнопопулярна книга "Богове и хора" на кап. I ранг о. з. инж. Кънчо Бонев.
Хипермаркет стресна клиентите си, след като пусна цени в евро на своите продукти. Радио Варна потърси обяснение от търговската верига. Оттам отговориха, че от няколко дни текат технически процеси по каталозите им: „До постъпване на вашия сигнал не бяхме попадали на цените във валута, различна от левове, вероятно поради кеширана информация..
Кукерският празник се проведе по покана на историческия музей в Балчик, предшестван от ритуала на Сирни Заговезни, пресъздаден от гурковската група "Живи корени", и хората на танцов състав "Веселие". Тези празници се провеждат между Сирни и Месни заговезни, когато започва пробуждането на природата, готова за оплождане и раждане на нов живот...
По предложение на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев специалността „Медицинска сестра“ ще бъде включена като нова защитена специалност от професионално направление „Здравни грижи“ и ще бъде освободена от такси за обучение, съобщи пресцентъра на МОН. МОН публикува за обществено обсъждане предложение за промени в Постановление № 64 на..
Придвижването на личния състав и военната техника ще се извършва по републиканската пътна и железопътна инфраструктура на България от Румъния в посока към Гърция и Турция. Ще бъде използван и въздушен транспорт, посочват от МО. Придвижването ще се случва на етапи до 20 март. А военните автоколони ще бъдат ескортирани от екипи на служба "Военна..
Решението на Общинския съвет във Варна за увеличаване на таксите за строителство е обжалвано от областния управител Андрияна Андреева. Основната причина е спазването на законовата процедура, подчерта пред Радио Варна Андреева. Благомир Коцев: Ако областния управител целеше да се спази закона, а не изпълняваше политическа поръчка, можеше..
Мартенска работилница ще се проведе утре в Центъра за защита на природата и животните в Добрич. В изработването на мартенички могат да се включат деца от всички възрасти. Идеята на работилничката е да се представят различни и интересни техники за изработването на мартенички. Подготвени са отделни станции, съобразени с възрастта на децата. За деца..
Днес е Задушница - първата от трите големи през годината. Нарича се още "Месопустна", защото е преди неделята на Месни заговезни. Църквата е определила съботата за ден на покойните. На този ден почитаме починалите си близкии и се молим за душите им. Посещават се гробовете, четат се молитви и се раздава за "Бог да прости". "Градски транспорт" -..