Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За Земята": Поискан е общо 42% допълнителен капацитет на инсталациите за изгаряне на отпадъци

Снимка: "За Земята"


42% допълнителен капацитет на инсталациите за изгаряне на отпадъци е поискан от инвеститори, общо за страната. Това обяви в след свое проучване екипът на Екологично сдружение „За Земята“, като част от данните са предоставени по заявления по Закона за достъп до информация. Изследването използва публичната информация в Националната информационна система за отпадъци  и сравнява различните методи и технологии на изгаряне като се спира и на потенциалните здравни рискове. Във Варна данните представи Десислава Стоянова от Екологично сдружение „За Земята“ по време на Единайсетата Конференция по демокрация.

„Причина са изследването е желанието ни да вдигнем завесата и осветлим въпроса относно количествата изгорени отпадъци, използваните технологии и ефектите, които тези процеси нанасят на здравето на хората и околната среда. На първо място, липсва единна, сравнима и разбираема информация относно количествата изгорени отпадъци на територията на България. Тя се намира в различни доклади и разрешителни на компании, извършващи тази дейност или трябва да бъде поискана по Закона за достъп до обществена информация, което отнема време и експертна работа. Изпълнителната агенция по околна среда отказа да предостави информация за количествата изгорени отпадъци по кодове за всяка инсталация под предлог, че тази информация е конфиденциална. Гражданите не са наясно и със здравните ефекти и рискове за околната среда от използването на различни технологии за изгаряне. Подробен доклад Здравни ефекти от изгарянето на отпадъци“ е изготвен от д-р Костадин Костадинов от Сдружение „Въздух за здраве“ за Екологично сдружение „За Земята“. Не се обсъжда и причината за все по-големият натиск за увеличаване на капацитетите за изгаряне“, казва Десислава Стоянова от Екологично сдружение „За Земята“.

Според данни от Националния статистически институт и Евростат за 2021 г., България постига 28.2% рециклиране при поставени цели от 60% рециклиране до 2030 г., 65% до 2035 г. и 10% депониране. Така през 2030 г. ще могат да се изгарят 30-40%. На този етап RDF и остатъците от сортиране представляват близо 58% от позволения капацитет на инсталациите за изгаряне. Само към 31 май 2024 г. са в ход поне три процедури за екологични разрешителни за общо 667 540 тона отпадъци на година,  две от които са на територията на община Девня. Целият павликенски край и съседни общини също са застрашени от такава съдба заради друго  инвестиционно намерение да изгаря 180 хил. тона отпадъци годишно, посочват от "За Земята".

Цялото интервю на Мариела Димитрова може да чуете в аудиофайла. 


По публикацията работи: Мариела Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради ниските температури: Кайсиевите насаждения в Силистренско са почти унищожени

Ниските температури и измръзването в периода февруари - началото на април са унищожили почти изцяло кайсиевите насаждения в Силистренско. Това съобщи за Радио Варна кореспондентът на БНР в Силистра Незабравка Кирова. Слаба е реколтата и от череша и ябълка, лъч светлина има за сливите. Овощарите от региона коментират, че за първи път се случва толкова..

публикувано на 19.05.25 в 10:30

Провалена е реколтата от череши у нас

Реколтата от череши за това лято е тотално провалена и като цяло български плодове тази година няма да присъстват на българските пазари. Тази тревожна равносметка направи в ефира на Радио Варна  Цветан Цеков,  председател на Националната браншова камара "Плодове и зеленчуци".  Като апокалиптични за сектора описа метеорологичните условия през..

публикувано на 19.05.25 в 09:50
Председателят на Инициативния комитет

Инициативен комитет в Аврен настоява за промени в Закона за горите

Стотици се събраха на мирен протест в село Приселци в неделя, организиран от  Инициативния комитет "Да спасим гората на община Аврен". Оттам настояват за промени в Закона за горите,  които да гарантират, че посегателствата върху горските територии няма да се повторят.  Мирен протест в защита на гората Припомняме, че след като през март..

публикувано на 19.05.25 в 09:10
Никушор Дан

Никушор Дан спечели президентския вот в Румъния

Новоизбраният за президент на Румъния на вчерашния балотаж в страната – независимият дясноцентрист Никушор Дан, обяви, че още днес ще започне дискусии с всички партиите за съставяне на ново правителство.  Дан, който е втори мандат кмет на Букурещ, спечели вота с 53,6%, като победи националиста Джордже Симион, за когото гласуваха 46,4 на сто от румънците...

публикувано на 19.05.25 в 08:29

Продължават протестите на градския транспорт в столицата

Днес е шестият ден на протест на работещите в наземния столичен градски транспорт. Кметът Васил Терзиев покани в 08.00 часа синдикалистите на разговори, но с условие транспортът да заработи, предаде БНР.  Преговорната група от Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ обяви, че ще бъде пред сградата на Столичната община в очакване диалогът да..

публикувано на 19.05.25 в 08:21

30-годишен пострада при инцидент с електрическа тротинетка

30-годишен, жител на с. Изворско, е с фрактура на дясна ключица.  До инцидента се е стигнало, след като мъжът е управлявал електрическа тротинетка и е паднал на земята.  Случката е от събота вечер, когато екип на спешна помощ го е прегледал и освободил за домашно лечение, съобщиха от Областната дирекция на МВР във Варна. 

публикувано на 19.05.25 в 08:10

Започва електронният прием в първи клас във Варна

От днес стартира електронният прием в първи клас за учебната 2025/2026 година, съобщиха от общинската дирекция „Образование и младежки дейности“. Заявления за прием за всички деца – български и чуждестранни граждани с пребиваване на територията на общината, на които предстои да бъдат първокласници – се подава чрез електронната платформа..

публикувано на 19.05.25 в 08:07