"Стресът, който аз преживях, виждайки как му отскача главата от асфалта, ме държа доста дълго време, мога да си представя какво е било за него и за шофьора, който го блъсна. Най-вероятно е доста по-голям."
Още под влиянието на шока, Пламен Димитров се опитва да осмисли ситуацията. Минувачи му казват, че подобни инциденти има през два-три дни.
"Стоплинията е на 12 метра от реалната видимост, която имат шофьорите, когато се спускат от въпросната улица, замерено е. Затова много рядко спират," анализира Димитров.
Велоалеята е с дължина около 200 метра в права линия и хората с тротинетки и велосипеди може да развият много висока скорост и не успяват да намалят достатъчно на кръстовището, обяснява той. Предложението му е да се сложи „легнал полицай“ на стоплинията, за да се ограничи скоростта на автомобилите, а за тротинетките да се постави релефна маркировка:
"Ако искате пробвайте я с това кръстовище, ако там сработи, мисля че това ще реши проблема в целия град, за тротинетките, които карат с бясна скорост по велоалеите."
Релефната маркировка обаче е забранена в градска среда. Според председателя на велоклуб „Спартак“ Евгений Балев проблем в случая е и сградата на ъгъла, както и на други подобни места.
"Където шофьорът, който излиза в еднопосочен булевард, той гледа само наляво, въобще надясно не гледа. Това постоянно се случва", посочва Балев.
Затова и предложението на Балев е да се сложи маркировка и на велоялеята и за автомобилите на стопа, на която да пише погледни надясно, погледни надясно. От общинската администрация обясниха, че всяко предложение трябва да има положително становище от КАТ. Теодоси Бялков, който всекидневно се придвижва с велосипед, допълни:
"Хубаво е навсякъде, където има възможност, за да се подобри видимостта, да се сложат огледала, така че и тротинеткаджиите и велосипедистите, които идват от тази посока, наистина там сградата не позволява там да се виждат автомобилите, но едно огледало би помогнало. И още нещо, което е в по-дългосрочен план – по света велоалеите са еднопосочни. В крайна сметка какво пречи, това е огромен булевард, нека има отляво, да има отдясно. Двупосочните велоалеи са предпоставка за катастрофи."
Общинската комисия по „Обществен ред, сигурност и безопасност на движението“ ще опише всички предложения и ще ги съгласува с Пътната полиция.
Поправките в Закона за движение по пътищата минаха на първо четене в парламентарната комисия по транспорт, предаде БНР. Депутатите намалиха максималната скорост за движение по магистралата от 140 км/ч на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. След заседанието транспортният министър Гроздан Караджов определи промените..
Във връзка с провеждане на футболна среща между отборите на ПФК „Черно море“ и ПФК ЦСКА – София на стадион „Тича“ днес, 9 април 2025 г., ще бъде временно преустановено движението на автомобили по следните улици: 1. Бул. „Осми приморски полк“ (пътното платно в посока курортните комплекси) в частта от кръстовището с ул. „Царевец“ до кръстовището с ул...
Дванайсет пожарникари от страната ще подпомагат дейността на пожарната във Варна по време на летния сезон в курортите "Златни пясъци " и "Св. св. Константин и Елена". Това съобщи комисар Тихомир Тотев, директор на Областната дирекция "Противопожарна и аварийна безопасност" във Варна, който присъства на Четвъртия преглед на доброволните формирования от..
Закон за доброволчетвото все още няма. В парламента отлежават няколко проекта. А последните катастрофи – пожари и наводнения, недвусмислено доказаха, че нуждата от регламентиране на доброволчеството е осезаема. Днес в Провадия се проведе четвъртия преглед на доброволните формирования от област Варна. Проявата беше с демонстративно-състезателен..
Първият български военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) се завръща от третата си експедиция до Антарктида на 11 април, съобщиха днес от Висшето военноморско училище във Варна. Той ще бъде посрещнат официално на Морска гара. Очаква се в церемонията да вземат участие вицепрезидентът Илияна Йотова, представители на..
Мащабната областна кръводарителска кампания „Дари кръв! Спаси живот!“, която се провежда под егидата на областния управител реализира днес първата акция в община Долни Чифлик. 25 кръводарители от региона безвъзмездно дариха кръв в помощ на стотици хиляди бебета, деца и възрастни, които се нуждаят от нея, за да живеят! В Долни Чифлик кръводаряването е..
Неправилно боравене с домакински електроуреди е причината, довела до пожара в къща на ул."Кавала" 20 във Варна, при който сериозно пострада 59-годишна жена. Пострадалата е настанена в клиника по изгаряния, с опасност за живота, съобщават от полицията. Припомняме, вчера, около 16.50 часа, е получен сигнал за горяща къща в централната част на града...