Списание ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио. На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост.
Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години по-късно". То ще бъде представено днес от 17.00 часа в Мраморното фоайе на БНР на бул. "Драган Цанков" 4.
Събитието ще бъде съпътствано от откриването на изложба "90 години БНР – радиото на поколения Българи", която представя фото и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и БТА.
Във въведението на ЛИК генералният директор на БТА Кирил Вълчев посочва, че този брой на списанието е "обяснение в любов към радиото".
"Аудиторията винаги е на първо място", казва в интервю за списание ЛИК генералният директор на БНР Милен Митев. Той допълва, че медията подкрепя българското изкуство и особено младите творци.
"Не е нужно всички да ни харесват, но всички ще ни уважават, ако спазваме ясни принципи в работата си. Уверен съм, че най-силните години тепърва са пред нас", посочи Митев.
През годините на директорския пост на радиото са били различни личности – мъже и жени, които са подпомогнали развитието и адаптирането му към промените на историческото време. Какви са били директорите на медията, как са се отнасяли към служебните си задължения и как е изглеждало радиото, погледнато през техните очи, или пък какви са били самите те, разгледани през спомените на техни съвременници и колеги, може да се научи от архивния фонд на БНР. Откъси от предоставени от архива на БНР записи с интервюта и изказвания на ръководители на радиото са поместени на страниците на ЛИК. Те започват с думи на Сирак Скитник, който пръв оглавява Радио София през 1935 г., и стигат до Андон Балтаков, който е начело на радиото до август 2021 г.
Членове на Управителния съвет, както и на Обществения съвет на БНР се включват в две анкети, организирани от изданието на БТА. Албена Миланова, Димитър Димитров и Теодосий Спасов от Управителния съвет на БНР говорят за ролята на радиото в обществото днес и за неговото бъдеще, както и за регионалните програми и за целите, които стоят пред медията в момента.
Милена Димитрова, Ваня Монева, Огнян Траянов, Радина Велчева и Сава Димитров от Обществения съвет дават отговор на въпроса "Каква е днес обществената мисия на Българското национално радио?".
Сред авторите на броя е Даниел Ненчев, журналист и ръководител на отдел "Стратегическо развитие" на БНР, който описва какво е радиото днес. Сред акцентите в статията му са актуалните проекти; целите, тенденциите и плановете, някои от важните истории на медията и възгледите, мотивите и надеждите на младите хора в екипа.
В анкетата, озаглавена "Радиото е магия – невидима и дръзка", дългогодишни радиожурналисти разказват за опита си в медията. Божана Димитрова, Диана Янкулова-Тренева, Лили Маринкова, Михайлина Павлова, Силвия Великова, Силвия Чолева и Чавдар Стефанов споделят как радиото се превръща за тях в съдба, кои са някои от ярките спомени в кариерата им и какво ще бъде бъдещето на радиото в свят, в който технологиите се развиват с невероятна скорост.
"Радиото отброява секундите на живота", казва през 2003 г. проф. д-р Веселин Димитров (1938-2009). Благодарение на два записа от архива на БНР читателите на ЛИК могат да проследят как изглежда историята на радиото, разгледана през неговия опит и знания.
"Натиск и съпротива" е заглавието на статията на доц. Вяра Ангелова, в която тя разглежда моменти в историята на радиото, които провокират журналистите да изразят своето недоволство. Тя се спира на някои от знаковите протести и кризи в БНР след 1989 г. Според нея, чрез тях се откроява продължаващата роля на БНР сред медиите и обществото: "Роля на непокорна медия, която периодично е подлагана на натиск, но която му се съпротивлява публично", пише доц. Ангелова.
В тематична хронология в ЛИК е проследена историята на радиото и по начина, по който тя е била отразена в емисиите и бюлетините на БТА.
Списанието завършва с интервю с проф. Боян Добрев – автор на мултимедийна изложба за историята на БНР, с която през януари бе дадено началото на честванията за годишнината на медията.
"Радиото се променя, както се променя и всичко в света, в който живеем", казва творецът.
Ежедневно в новинарските емисии присъстват информации за настъпили природни бедствия в различни части от света. Войната в Украйна, започнала преди малко повече от три години, изостри допълнително сетивата ни с въпроса освен при земетресения, пожари, наводнения, готови ли сме за реакция при бомбена заплаха, радиационен облак и други. Междувременно..
Верижна катастрофа между три коли предизвика голямо задръстване на Аспаруховия мост в посока "Аспарухово". На място има изпратени регулировчици, съобщиха от КАТ-Варна. Единият шофьор е пострадал и е откаран контактен в болница. Инцидентът е вследствие на неспазване на дистанция. Тролей номер 88 и автобусите по линия 12 обслужват до спирка "Кораборемонтен..
Близо 9 тона е примесеният с пясък мазут, изчистен от плажната ивица след достигането на разлива с нефтопродукти до брега, съобщи концесионерът. По плажа обаче все още могат да бъдат забелязани мазутни топчета с големина 0.5-1.0 см. Петното в морето край Варна не е от мазут, все още не е установен източникът на разлива, стигнал до брега..
Увеличението на тол таксите от началото на месеца с 10% все още не се е отразило на цените на билетите на автобусните превозвачи, които оперират на Автогара-Варна. Това съобщи за Радио Варна директорът Веселин Михайлов. Повишаването на таксите ще рефлектира директно върху потребителите, коментира изпълнителният директор на Камарата на..
От 5 април ще бъдат въведени летни разписания на автобусни линии №29 и №55, съобщиха от общинското предприятие ТАСРУД. Промените ще засегнат както делничните, така и празничните дни. Приканват се пътниците да се запознаят с новите разписания и да планират своите пътувания съобразно актуализираните часове, посочват от ТАСРУД. Линия №29 Делнични..
Първият български многоцелеви изтребител F-16 Block 70 на българските Военновъздушни сили (ВВС) кацна на авиобаза "Граф Игнатиево", предаде БНР. На място са премиерът Росен Желязков, министърът на отбраната Атанас Запрянов и други официални лица. Още в края на януари министърът на отбраната Атанас Запрянов каза, че в началото на април в България..
Пасарелката срещу сградата на кметство „Аспарухово“ във Варна е неизползваема от два дни, тъй като младежи са повредили с ритници асансьора. Това съобщи Ивайло Маринов, кмет на района "Аспарухово". Вандализмът е регистриран от видеонаблюдението и от полицията вече са открили нарушителите. Това е третият пореден случай. Маринов обаче се опасява, че..