Възрастните, както и децата, стават жертва на какви ли не онлайн измами. Децата най-често биват обект на измама чрез интернет игри или промоции, в които е заложено да се закупуват различни виртуални предмети, за които е необходима дебитна карта на възрастен или да се използва телефонния номер, чрез код, който измамниците изпращат на жертвата си. Така се източват големи средства чрез телефонната сметка или чрез разрешение да се плати чрез банкова карта или виртуална карта, с определен лимит на детето. Как да предпазим децата от тези злоупотреби и какво съветват специалистите?
Според Мирела Христова, психолог и експерт в Националния център за безопасен интернет различните възрастови групи деца изискват различен подход към онлайн безопасността. За по-малките деца (до 6-7 години), които най-често използват устройства на родителите си, най-честият риск е да се сблъскат с потенциално вредно съдържание. За да се минимизират рисковете, тя препоръчва използването на приложения като YouTube Kids, които са специално създадени за деца. За децата от първи до четвърти клас Христова предлага родителски контрол чрез специални програми, които позволяват на родителите да регулират времето, което децата прекарват в интернет, както и да ограничат достъпа до определени съдържания и платформи. Експертът подчертава, че с навлизането на по-големите деца в онлайн пространството и с достъпа им до банкови карти, е необходимо родителите да упражняват строга бдителност. Христова не препоръчва да се позволява на децата да имат достъп до банковата карта на родителите, тъй като това излага семейството на риск от онлайн измами и непредвидени разходи. Една от основните опасности, според нея, е измамата чрез мобилни приложения и платформи като TikTok, където децата често са излагани на фишинг атаки. Често те могат да бъдат подведени да предоставят лични данни като телефонен номер и код за потвърждение, което води до несанкционирано извършване на плащания. Христова съветва родителите да водят открити разговори с децата си за онлайн рисковете и да не игнорират техните въпроси. "Няма теми табу", заявява тя. Според нея е важно да се създаде доверие и да се осигури контрол върху онлайн активностите на децата, за да се избегнат нежелани инциденти. Родителите трябва активно да се информират и да водят диалог с децата си, за да предотвратят онлайн измамите и да гарантират тяхната безопасност в интернет, коментира още специалистът от Националния център за безопасен интернет.
Децата трябва да бъдат също толкова осведомени за онлайн измамите, колкото възрастните, защото тези рискове не засягат само тях. Най-честите измами, свързани с деца, включват фалшиви промоции и микротранзакции в онлайн игри, които позволяват покупка на виртуални стоки с реални пари, потвърждава и киберспециалистът Обретен Обретенов. Той препоръчва използването на виртуални карти с ограничен лимит или двуфакторна автентикация, за да се контролира лесно разходите и да се избегнат несанкционирани плащания. За допълнителна защита може да се използват ваучери за покупки с ограничен бюджет, съветва още киберспециалистът.
Важно е родителите да проверяват посещаваните сайтове от децата си, за да избегнат фалшиви и измамни платформи. Ако детето попадне в измама, първата стъпка е да се свържат с банката и да сменят паролите на акаунтите. В случай на кражба на данни, може да се подаде сигнал към компетентните органи. Обретенов съветва родителите да разговарят открито с децата си, обяснявайки им какво се е случило, без да ги упрекват. Образователните и превантивни разговори ще помогнат на децата да избегнат подобни рискове в бъдеще.
Без дебати парламентът прие оставката на Кирил Петков като народен представител от "Продължаваме промяната - Демократична България", която той депозира в деловодството на 30 юни, предаде БНР . 197 депутати гласуваха "за", въздържаха се 8 народни представители от "Величие". Петков внесе заявлението си за оттегляне като депутат, след като преди това..
79-годишна варненка е станала поредната жертва на ало измамите. Жената е получила преди седмица телефонно обаждане, в което непознат мъж се е представил за лекар и я уведомил, че дъщеря ѝ е пострадала. Последвала добре познатата вече схема, в която измамникът поискал много голяма сума пари. Възрастната жена успяла да събере 4 000 лева, които предала на..
След края на летния туристически сезон „Холдинг Варна“ ще стартира изграждането на воден център с атракциони, СПА зона и спортни съоръжения. Новото пространство за отдих и здраве ще бъде разположено в непосредствена близост до морския бряг, като част от проекта „Алея Първа“, съобщиха от пресцентъра на дружеството. Водният център ще включва басейни с..
В Балчик днес ще са изнесени пунктове за активиране на приложението "е-Здраве", осигуряващо достъп до здравното досие. От началото на месеца Регионална здравна инспекция в Добрич организира изнесени пунктове, на които служители на РЗИ-Добрич с техническото съдействие на "Информационно обслужване" АД - клон Добрич ще извършват сдвояване на..
Да не използваме еднакви пароли за всичките си приложения и да не отваряме линкове, които ни изглеждат подозрителни. Това съветва потребителите Обретен Обретенов, експерт по киберсигурност, във връзка с най-новата измама в интернет за масово превземане на потребителски профили в чат приложения. ГДБОП предупреждава за хакерски атаки в чат..
В парламента ще се проведе дебат по третия вот на недоверие към правителството с премиер Росен Желязков. Преди това депутатите ще се произнесат за прекратяване на пълномощията на Кирил Петков като народен представител, съобщава БНР. Заявлението си за оттегляне като депутат Кирил Петков внесе в понеделник, след като преди това подаде оставка и..
Верка Сидерова, Златният глас на Добруджа и България, завърши земния си път на 99-годишна възраст. Скръбната вест съобщи „Про нюз Добрич“, позовавайки се на близки на певицата. Родена на 26 април 1926 година в Добрич, Верка Сидерова завършва начално образование на румънски език (б.р. по това време градът е част от Румъния), а после - класическата..