Кални улици и кални обувки. Това е всекидневие за близо 160 семейства живеещи в местност Траката във Варна. Неудобствата им започват през март месец миналата година, с началото на ВиК-проект за изграждане на водопроводни връзки към ново трасе на магистралния водопровод „Варна-Златни пясъци“. Строителните дейности приключват през ноември 2024-та, но проблемите продължават, а с днешна дата и търпението на хората е изчерпано.
Всекидневно се налага да газят в калта, за да могат да стигнат от дома си до работа, училище, кварталния магазин. Масово ползват коли, но не всички имат. А много често децата на работещи родители вървят пеша от дома си до автобусната спирка, за да отидат на училище. Резултатът е кални обувки и забележки от учителите за вида, в който влизат в класните стаи. За да избегнат подигравки на съученици и забележки на преподаватели, се налага децата да носят по два чифта обувки, като калните прибират в торбичка, когато излязат на ул. „Цар Борис Трети“, където е автобусната спирка и там обуват чистите обувки.
Калта, в която хората газят от миналата година, е основно по ул. „Тодор Хаджистанчев“, но вече и в съседните по-малки улички. Местните са подали сигнали до Регионалната дирекция национален строителен надзор-Варна /РДНСК/ през октомври миналата година, където посочват, че след ремонтните дейности улицата не е възстановена във вида, в който е била, както би трябвало да бъде. След няколко дни получават отговор, в който се съобщава, че „... канализацията по тези клонове е изпълнена и настилките са възстановени в първоначалния им вид...“ Писмото е подписано от управителя на ВиК-Варна инж. Веселин Русев.
Неудовлетворени от този отговор, хората изпращат второ писмо – този път до Дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ в община Варна. Получават същия отговор, като отговорът от РДНСК и този от общинската дирекция е абсолютно идентичен и също подписан от управителя на ВиК-Варна.
Истината е, че ул. „Тодор Хаджистанчев“ никога не е била асфалтирана. За да не е кална зимата и прашна лятото, преди няколко години живеещите там 160 семейства събират пари и засипват улицата с чакъл и фрезован асфалт. Така успяват за своя сметка да изградят приличен път за придвижване – както с кола, така и пеша. Преди ремонта на водното дружество, по улицата кал не е имало.
Днес местните не искат чудеса и нова асфалтирана улица, а да се изрине натрупаната кал от тежката техника, която е извършвала ремонта и да се насипе чакъл, както е било преди, защото този, който те са сложили вече го няма. Там все още продължават ремонтни дейности макар и в по-долната част на улицата, но камиони, багери и фадроми преминават по цялата улица, разнасят кал, като дори изтръскват гумите си на ул. „Тодор Хаджистанчев“, за да излязат сравнително чисти до ул. „Цар Борис Трети“.
Няколко пъти хората са казвали на шофьорите да изринат калта с машините, но шофьорите са им искали 50 лева, за да го направят, възмущава се възрастен мъж. Линейка не може да стигне до домовете на хората, заради калната улица. Има места, където пътят е пропаднал с 30 см. заради тежката техника, която минава всекидневно, а хората не могат да вкарат колите в дворовете и гаражите си.
Местните споделят още, че когато работниците са сложили тръбите, след това не са трамбовали изкопа, а са го зарили и са сложили чакъл отгоре. След стопяването на снега този месец, обаче, водата е попила в земята, чакълът е потънал, а калта е излязла на повърхността. В резултат на това колите на хората буксуват, а за вървене пеша изобщо не може да се говори.
96-годишна жена дари 100 хиляди лева на болницата в Димитровград. Решението да дарят парите от продажбата на апартамент семейство Йотови взимат след като губят дъщеря си по време на пандемията от Ковид, съобщи бТВ. „Какво можем да направим с толкова много пари. Решихме, че след като ги вземем ще ги дарим за благотворителност“, обясни 96-годишната..
В началото на тази седмица екипът и доброволците от Общинския приют за безстопанствени животни в с. Каменар съобщиха добрата вест, че още шест кученца са намерили своите осиновители през изминала седмица и вече се радват на топъл дом и любящи семейства. По тяхна информация съдбите и бъдещето на четириногите, настанени в центъра, продължават да..
54-тата конференция на Съюза на математиците в България беше открита в курортния комплекс "Слънчев ден". Събитието ще продължи до 3 април. Организатори са Съюзът на математиците – секция Варна и Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“. Конференцията служи като платформа за професионална квалификация на учителите, насърчавайки обмена на добри..
Днес е денят, в който можем да се пошегуваме, да позволим да се пошегуват с нас или директно да си излъжем. Първи април е Денят на хумора и шегата. Откъде произлиза и до днес е трудно да се каже. Според една от теориите всичко започва от поема на Чосър за лисицата и петела, в която лисицата си прави шеги с пернатото. Втората ни..
Мъгливо е утрото на 1 април. Мъгла с намалена видимост до 100 метра има в района на нос Калиакра, до 200 метра е намалена видимостта на нос Емине, в района на Разград до 300 метра, а в Ахтопол и Добрич видимостта е намалена до 800 метра. Димка има в района на Варна, слаб дъжд превалява в Бургас. Между 7 и 8 градуса са измерените..
Преди време ви разказах колко лесна работа е, докато си седиш в кафенето срещу сградата на Народното събрание, да те удари една гениална идея, да пресечеш на отсрещната страна и да лепнеш на парадния вход на важната сграда обява с надпис: “Продава се!“. Главен герой: поетът Иван Пейчев. Днес се сещам за друга история, която съвсем не е толкова..
Електронната системата за прием в самостоятелните детски ясли във Варна ще бъде отворена от 2 май до 29 май, съобщиха от дирекция "Здравеопазване" към Община Варна. Три са основните класирания в детските ясли на 30 май, 23 юни и 9 юли. През останалите месеци от годината се обявяват извънредни класирания при наличие на свободни места. Регистрирането..