Свобода и морска шир. Необвързаност с битовизми и бързане за работа. Смелост и наслада от нови преживявания, срещи и пътешествия до различни кътчета на света. Всичко това е не само мечта, но и осъществена цел за Иво, Мира и дъщеря им Мая от "The Life Nomadik". Семейството, заедно със своя катамаран "Фата Моргана", обикалят света напук на рутината и всички предразсъдъци на модерното общество.
Иво и Мира се запознават в родната Варна. "Винаги сме обичали да пътуваме. Като се запознахме, бяхме на по 17 години, а това беше целта на живота ни - да обикаляме света заедно", поясниха те за предаването "Хоризонти" по Радио Варна. По стечение на обстоятелствата спират да пътешестват за 6 години, но след това продължават отново. Купуват си нова яхта, а сега идеята е да организират споделени чартърни ваканции.
Докато Мая е ученичка, ученето на лодка е едно истинско предизвикателство. Често среща неразбиращи погледи, които въпросително я питат как може да не ходи на традиционно училище, а в същото време да учи по математика и история редом с връстниците си. Първата година майка ми започна да ми купува учебници. Когато ме питат как се учи на лодка, им отговарям, че там не съм учила много, с усмивка обяснява момичето. Мая споделя, че по-ценното за нея е, че се учи от природата и от културата на хората, които срещат в многобройните си пътешествия.
Вече две десетилетия пътува семейството, а във Варна не са се прибирали от 2000 г. Когато спират да пътуват, Иво и Мира остават за няколко години в Канада, и работят като шофьори на камион. Споделят, че са щастливи, че сега отново са на море.
Животът на лодката е много по-различен от този на земята. Всички системи на лодката са различни, миеш чиниите понякога със солена вода, переш си дрехите в кофа, но живееш много по-близко до природата, разказват Иво, Миро и дъщеря им Мая. И допълват, че след като чиниите се измият със солена вода, задължително се изплакват с питейна.
Капитанът на "Фата Моргана" е Иво. От време на време, типично по женски, двете дами не са съгласни с неговите указания, шегуват се момичетата. Въпреки това важните въпроси, свързани с ветроходството и плаването, се вземат от Иво.
Да израснеш на лодка е нещо, което Мая приема не като даденост. Споделя, че от малка винаги е искала да прави точно това. Аз така разбирам живота, така ми е най-удобно и така чувствам, че живея живота си правилно, споделя момичето. Когато е на сушата, семейството пътешественици не е като другите. Всеки един от тях започва да усеща лисата на морето. "Много от хората живеят за това да си подсигурят старините. Аз не смятам, че това е най-важното. На лодката съм изпълнен с толкова много емоции. Бил съм на толкова красиви, невероятни места. Стоя на някое от тях и си мисля - бих ли могъл да живея тук за месец, два. И знаете ли - не мога. Колкото повече невероятни места и хора виждам по света, толкова повече за мен идеята да спра да едно място и просто да подсигуря старините си е толкова назад, тя дори не ми минава през акъла", разсъждава Иво.
Семейството продава всичко, което притежава, за да се отдаде на пътешествията си. Взехме само един куфар, предимно със сувенири, разказват Иво, Мира и Мая.
Често по пътя си срещат хора със сходни на техните интереси. Често това са възрастни хора, които са си купили лодките след пенсиониране и по този начин осъществяват мечтата си. Човешкият живот е толкова кратък, че няма време да видиш всички красоти в него. За това едно невероятно късче земя не стига един човешки живот, категоричен е Иво.
Семейството дава съвет на всеки, който се замисля да осъществи подобно на тяхното пътешествие с лодка - вземете си лодка и действайте! Много е важно обаче първо да се уверим, че нямаме морска болест, шегува се Мира. Първата стъпка, ако решим да направим нещо такова, е да си вземем лодка под наем. По този начин хората могат да видят как изглежда животът на лодка и как може да бъде организирано пространството за живот в нея, което не е никак голямо.
„Тръгнахме да гоним мечти, да търсим свобода, да видим света“, казват те. Но това, което намират, е много повече – непредсказуемост, красота и сурова стихия. Запознават се с невероятни хора и много българи на странни места. Срещат пингвини, морски игуани и акули, дори с се сблъскват с майката природа в най-свирепия ѝ вид. Да прекосиш Тихия океан на 11-метрова лодка, да живееш седмици наред насред нищото – това не се разказва, а се изживява.
С Иво, Мира и Мая от "The Life Nomadik" разговаря Иван Симеонов, а целия разговор може да чуете в звуковия файл в началото на публикацията.
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..
Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект. Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..
Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..
От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS. Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..
Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..