Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

90-минутна реч на Доналд Тръмп, акцентира на икономиката и сигурността

Автор:
Доналд Тръмп
Снимка: БТА

Теми като икономиката, вътрешната и международната сигурност и мястото на САЩ на световната сцена бяха сред акцентите на първото обръщение на американския президент Доналд Тръмп към двете камари на американския Конгрес, предаде БНР. 

В продължилата над 90 минути реч Тръмп очерта пред конгресмените същността на своите политики, както и намеренията му за по-нататъшни промени в рамките на втория му мандат.

Речта на Тръмп беше изнесена в първия ден на влизането в сила на новите значително по-високи нива на митата за внос на стоки от Мексико, Канада и Китай. Американският президент заяви, че вдигането на митата ще бъде изключително благоприятно за САЩ, макар че призна, че в началото се очакват смущения:

"Ще има малко смущение, но ние сме съгласни с това. Няма да е много", каза американският президент.

В речта си той сложи сериозен акцент върху плановете му за икономическото развитие на страната, както и за връщането и създаването на нови производства. Тръмп обърна специално внимание на Отдела за правителствена ефективност ръководен от Илон Мъск, като подчерта че до този момент, той е разкрил измами за стотици милиарди долари и ще спести значителни средства на данъкоплатците.

Американският президент допълни, че работи за "възвръщане на демокрацията от бюрокрацията". 

Доналд Тръмп изтъкна, че администрацията му ще работи, за да вземе "съдбата на Америка в свои ръце" и обеща, че това ще бъде цитирам: "нашата най-велика ера", в която той ще се бори за изковаването на най-свободната цивилизация.

Основен момент в речта му беше затягането на граничната сигурност в страната, като той изтъкна, че по-малко от два месеца от встъпването му в длъжност опитите за нелегално влизане в САЩ са на исторически минимум. Теми като сигурността и здравеопазването бяха подкрепени и с конкретни примери, като в залата на Конгреса бяха поканени роднини на жертви на нелегални мигранти.

Президентът Тръмп не пропусна да говори за конфликта в Украйна, като отчете потвърдената готовност на Володимир Зеленски да седне на масата за преговори под лидерството му и допълни, че от руска страна също постъпват сигнали, че са готови за мир. 

Тръмп изрази надежда, че конфликтът който, според него е отнел живота на милиони млади хора, скоро ще приключи. Американският президент не пропусна да изтъкне, че американската помощ за Украйна е била значително по-голяма от европейската, въпреки че конфликтът засяга предимно Европа.

Сред останалите теми в речта на Доналд Тръмп в Капитолия бяха и състоянието на армията, Гренландия, Панамския канал.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожарът в Балчик е локализиран, но огънят не е напълно овладян

Пожарът още снощи е локализиран, каза тази сутрин началникът на пожарната Стелиян Стойчев, но огънят не е напълно овладян. На критичните места остават дежурни екипи. Припомняме, че в ърхов пожар над 400 дка борова гора в района на надписа Балчик в Белия град се разрази вчера. От обяд на 5 август огнеборците на районна служба "Пожарна безопасност и..

публикувано на 06.08.25 в 11:17

Директорът на ВиК - Добрич: Трябва да има глоби за използването на питейна вода за поливане

Местната власт да въвежда глоби за използването на питейна вода за поливни цели, за да стигат подаваните количества през летния сезон и да бъде избегната необходимостта от въвеждане на режим в някои балчишки и добрчки села. За това апелира директорът на ВиК - Добрич Николай Николов. Той каза, че през лятото за  балчишките села Сенокос, Дропла и Змеево..

публикувано на 06.08.25 в 10:30

Кабинетът създава държавно дружество "Магазин за хората"

Правителството създава държавно дружество "Магазин за хората". Разпореждане за създаването му ще бъде взето на днешното заседание на кабинета. В тази връзка ще бъдат одобрени промени в бюджета на земеделското министерство за тази година, предаде БНР. Дружеството "Магазин за хората" ще бъде под шапката на земеделското министерство. Държавните магазини..

публикувано на 06.08.25 в 08:06

До 32 градуса днес във Варна

Днес над по-голямата част от района ще преобладава слънчево време, сутринта на места с ниска слоеста облачност или мъгла. Следобед главно по Южното Черноморие ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, където се очаква да превали и прегърми. Вятърът от изток-североизток ще се усили до умерен, следобед по Южното Черноморие ще е временно силен...

публикувано на 06.08.25 в 07:00

Близо 500 декара борова гора гори в Балчик

Върхов пожар над 400 дка борова гора в района на надписа Балчик в Белия град. От обяд на 5 август огнеборците на районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" - Балчик се опитват да потушат пламъците. Общо пет противопожарни автомобила и 15 души личен състав, служители на Държавно ловно стопанство Балчик, земеделска техника и гранична..

публикувано на 05.08.25 в 21:05

Тежко ПТП със загинал във Варна след челен сблъсък

69-годишен мъж загина след тежка катастрофа, станала на разклона за село Тополи, съобщиха от полицията. 34-годишен шофьор, управлявал БМВ, минава в лентата за насрещно движение и се блъска в л.а "Сеат", в която е бил загиналият. Сигнал за инцидента е подаден в 16,50 часа. Младият мъж и спътницата му са отведени в болница за преглед, там ще бъдат взети..

публикувано на 05.08.25 в 18:03

Кметският екип във Варна със съмнения за мотивите за обжалването на заповедта за заместника на Коцев

От община Варна разпространиха становище по повод брифинга на председателя на Общински съвет - Варна Христо Димитров и казаха, че се съмняват в мотивите за искане на правна яснота при обжалване на заповедта на кмета на града Благомир Коцев, с която той определя заместника си. Според общината със втората заповед изрично се отменя първата, в която в..

публикувано на 05.08.25 в 15:56