Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба на Христо Йорданов (1915–1984) в Градската художествена галерия - Варна

Към изкуството на варненския скулптор Христо Йорданов (1915–1984) ни връща неговата самостоятелна изложба "Портрети" в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна. От 7 до 27 март ще бъдат експонирани 12 изработени в бронз скулптурни портрети на ярки личности от артистичния живот на Варна, които авторът създава през 60-те и 70-те години на ХХ век. Изложбата ще бъде открита от 18 часа на 7 март, петък. 

Произведенията са запазени в наследственото ателие от семейството на автора, което продължава достойно неговия артистичен път - дъщерята Калия Йорданова е художник, а нейният съпруг - проф. Пламен Братанов - скулптор. Тази изложба е не само фамилен жест към паметта на Христо Йорданов, тя е и несъмнен принос към паметта за процесите в пластичните изкуства в морския град. Експозицията е посветена на 110 години от рождението на автора. В нея са показани едни от най-добрите портрети на Христо Йорданов, в които той изявява своята проникновена наблюдателност и артистична сръчност и се доказва като майстор в пресъздаването на емоционалното състояние на портретувания. Ще видим портретите на актьорите Христо Динев, Георги Громов, Венета Славчева, на големия български бас Николай Гяуров, на арменският скулптор Ервант Кочар и на други приятели и близки на автора.

В дните преди изложбата дъщерята на скулптора, художничката Калия Йорданова, споделя пред Нина Локмаджиева спомени за пътя на баща си в изкуството:

“Помня приятелите и атмосферата, в която баща ми живееше, докато аз бях още малка - идваха писатели, поети, актьори, негови колеги. Сред тях беше и арменският скулптор проф. Ервант Кочар - голяма личност, живял в Париж, завърнал се в Ереван и създал там знаменития монумент на Давид Сасунски. Баща ми му направи портрет и двамата станаха много близки приятели. Той обичаше тази артистична компания, в което се движеше, но без да бъде тщеславен - беше изключително скромен човек. Целият му живот беше само труд, никога не е изпитвал нужда от почести, само самоубийствен труд - аз това видях. От малко дете животът го е изправил на нокти. През 1935 г. пред магазина, където работи, за да привлече клиенти, той прави от сняг няколко големи фигури на животни. Заледените скулптури впечатляват минувачите и в софийски вестник е отпечатана снимка и публикация със заглавие ,,За таланта на едно бакалче". Това е забелязано от големия български скулптор Андрей Николов и той кани бедното талантливо момче в ателието си, за да учи при него. Христо Йорданов остава около година там, но поради липса на средства, се налага да прекъсне обучението си, за да работи.

Постоянно е бил в лишения, оскъдицата е била жестока. Затова той много се зарадва, когато на над 30 години успя да постигне това, което искаше - да учи и то при големия проф. Марко Марков. Затова направи и портрет на любимия си професор, когото почиташе - този портрет също ще участва в изложбата.

Тези произведения, които ще видите сега, не са поръчкови работи - това е неговото сърце, неговото мислене и атмосферата, в която той живя с артистичните си приятели. Затова ние в семейството решихме да предоставим портретите на актьорите на Драматичния театър на Варна по повод 104-годишнината на културния институт - тяхното място е там. Това са доайените на варненския театър - Венета Славчева, Христо Динев, Идеал Петров, Георги Громов, както и басът Николай Гяуров. Те бяха негови приятели, на които той успя да направи скулптурни портрети и сега те ще бъдат собственост на Варненския театър.

В изложбата има и портрети на близките му - на баща му, на съпругата му, на мен като мъничка (моят портрет е правен 1960 г.). През различни периоди от живота му са създавани, но основно в края на 60-те и началото на 70-те години на миналия век. През 1965 г. баща ми направи голяма юбилейна изложба във Варненския театър, в която имаше и монументални произведения, а после е участвал и в много колективни прояви. Но основното в неговото ателие бяха портрети, и ние избрахме точно тях за настоящата изложба.”

ХРИСТО ЙОРДАНОВ (1915–1984)

Христо Йорданов е роден на 28 март 1915 г. в село Гецово, Разградска област. От 1925 г. семейството му живее в София. Като участник във войните, баща му е инвалид и няма възможност да даде образование на трите си деца. Поради тежкото материално състояние на семейството, Христо трябва от малък да работи.

От 1938 г. той живее във Варна, където остава до края на живота си.

През 1950 г. записва специалност “Скулптура” в Художествената академия в София и през 1956 г. завършва при проф. Марко Марков.

Първата си самостоятелна изложба Христо Йорданов организира на своя 50-годишен юбилей във фоайето на Варненския драматичен театър. В нея са представени фигурални композиции и портрети на видни интелектуалци.

Творбите, които той създава, са показвани както в художествените изяви на варненските художници, така и в национални изложби.

Снимки и репродукции: Александър Николов и семеен архив






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

И тази година „Алея на книгата” във Варна

Община Варна издаде разрешение за разполагане на 20 шатри на изложението „Алея на книгата“ в центъра на града - пешеходната част на бул. „Княз Борис I“. Събитието, което традиционно се провежда в началото на август, ще бъде подкрепено и финансово от общината чрез бюджета на дирекция „Култура и духовно развитие“, съобщиха от общинския пресцентър...

публикувано на 19.07.25 в 10:56

Международният черноморски театрален фестивал с първо издание през септември във Варна

Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ учредява в края на септември свой международен фестивален форум. Първото издание на Международния черноморски театрален фестивал (МЧТФ) ще се проведе в морската столица от 24 до 28 септември.  Фестивалният слоган „Театърът се вълнува“ търси асоциативно емоционален паралел между изкуството и морето...

публикувано на 18.07.25 в 17:27

"Искам, но Трябва" - Театър за вътрешните битки

Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..

публикувано на 18.07.25 в 13:42

Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян правят своя дебют като клавирно дуо на варненска сцена

Концертът „Разходка из Виена“ ще бъде представен на 19 юли, събота, от 18 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Организатор на събитието, което събира на варненска сцена двете талантливи пианистки с успешна концертна и преподавателска кариера в САЩ и Европа - Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян , е Общоарменският благотворителен съюз..

публикувано на 17.07.25 в 16:27

Започва Международният фотографски салон във Варна

Във Варна е подредена финалната изложба от 18-ия Международен фотографски салон. Най-силните и въздействащи творби са показани на пана в пространството между Фестивалния и конгресен център и сградата на бившия хотел „Одесос“. Или с други думи - площад „Антон Новак“. Днес е официалното откриване. Присъдени са 121 награди – индивидуални и..

публикувано на 17.07.25 в 12:20

"Тютюн" в Летния театър на 1 септември

„Тютюн“ – най-гледаната постановка на Варненския драматичен театър, удостоена с Награда Варна за 2022 г., излиза на откритата сцена на Летния театър на 1 септември. Калин Врачански е в ролята на Борис Морев, а Александра Майдавска талантливо изгражда образа на Ирина в разтърсващия и чувствен спектакъл за невъзможната любов на фона на жестокостта на..

публикувано на 17.07.25 в 11:17

Във Варна ще отбележат 122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание

122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание ще бъдат отбелязани на 19 юни във Варна.  Програмата започва в 10 часа в парка на район "Аспарухово" с официално откриване и заупокойна молитва и продължава с фолклорна програма.  Организатори на събитието са Македонското културно-просветно дружество "Гоце Делчев" и Регионалното тракийско..

публикувано на 17.07.25 в 08:17