Увеличението на тол таксите и винетките да се отложи с една година. Това предлагат от Европейския център за транспортни политики /ЕЦТП/. Предложението е адресирано до министър-председателя, министъра на регионалното развитие и благоустройството, както и до редица неправителствени и браншови организации.
Според Диана Русинова, председател на Управителния съвет на ЕЦТП, проблемът не е в ниските такси, а в това, че не успяваме да ги съберем в пълен обем:
„През последния месец получихме сигнали за всевъзможни манипулации от шофьори и превозвачи, които са намерили начини да подправят или скрият регистрационния си номер, за да не бъдат глобявани. По неофициални данни, които предстои да докажем, през последните три години бюджетът е ощетяван с около 150 милиона лева на година.“
Най-същественият проблем е декларирането на екологичната категория, обяснява Русинова:
„Купувайки си маршрутна карта, имам възможност да платя по-малко като декларирам, че камионът ми е Евро 6, а той всъщност е Евро 1, и т.нар. тол полиция няма как да провери. Причината е, че системата на ИА „Автомобилна администрация“ не е свързана с тол управлението.“
Диана Русинова уточни, че 7% от приходите отиват в тол операторите:
"Всички приходи, събрани от тол таксите, влизат в една обща сметка, след което чрез министерството на финансите и закона за бюджета се разпределят в различни направления, т.е. събраните такси от тол системата може да отидат за нещо съвсем различно от поддръжка на пътища."
От ЕЦТП предлагат фирмените автомобили, които извършват стопанска дейност и генерират приходи, да заплащат по-високи такси.
Чуйте повече в прикачения звуков файл.
Корупцията е основният проблем, който застрашава природата у нас. Това мнение изказа създателят на инициативата "Гората.бг" Никола Рахнев в предаването Post Factum в Деня на Земята. По думите му в България имаме добри регулации и нормативна рамка, които са не толкова заслуга на национално законотворчество и грижа за околната среда, колкото на..
На 16 април България подаде искане до Европейската комисия да измени своя план за възстановяване и устойчивост (ПВУ) в съответствие с член 21 от Регламента за Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ), както и да добави към него глава за REPowerEU – европейският план за намаляване зависимостта си от руските изкопаеми горива и за ускоряване на..
Експерти се събраха в Община Варна и обсъдиха важни теми, свързани с политиката на Община Варна по отношение на градоустройството, както и конкретни инфраструктурни проекти и идеи, сред които и бъдещето на т.нар. Дупка и новата библиотека, съобщават от общинския пресцентър. Кметът Благомир Коцев и заместник-кметът по въпросите на архитектурата и..
Над 150 души са били проверени, а на 55 от тях са наложени глоби по Закона за движение по пътищата през последните четири дни за управляване на електрически тротинетки и велосипеди по пешеходната алея към Морската градина във Варна. Това съобщи Илия Коев, заместник-кмет по сигурността в общината. Всички управляващи електрически превозни средства и..
Остават пет дни до благотворителния мач с участието на легендите от САЩ’94 и звездите на Северна Македония. Събитието ще се проведе на 27 април на стадион „Спартак“ във Варна, като в 16:00 часа започва развлекателна програма, а мачът е с начален час 18:00 часа. Проявата се организира със съдействието на Община Варна. 30 години след незабравимото..
Мерки срещу нарастващия брой безстопанствени котки се предвижда да бъдат приложени във Варна. Това стана ясно на днешното заседание на Правната комисия към местния парламент, на което беше одобрен проект на договор за сътрудничество между Община Варна и Фондация „Четири лапи“. Съветниците дадоха положително становище по отношение на законосъобразността..
11 187 тона през 2024 година отчита системата за събиране на отпадъци от община Балчик.Това е най-голямото количество за последните пет години. З а сравнение, през 2023 г. депонираната смет е 10 520,5 тона, приблизително колкото и в предходните, сочат данните от отчета за миналата година по изпълнение на..