Собствениците на домашни любимци, особено на котки и кучета, имат задължението да декларират своите животни в местните кметства. Това включва предоставяне на информация за вида, пола и броя на притежаваните любимци, както и навременното отразяване на промените в тяхната численост. Регистрацията трябва да се извърши ежегодно, като крайният срок за подаване на декларацията е 31 март на съответната година. Много собственици не са напълно запознати със своите задължения по регистрацията на домашни любимци. За да гарантира спазването на регламента, Община Варна провежда редовни проверки на адреси и обществени места. Тези проверки се извършват с цел да се осигури, че всички домашни любимци са регистрирани съгласно закона.
Андрей Кузнецов от Варна разказа за своята среща с представители на Община Варна, които го проверили по време на разходка с кучетата му. Според него проверката е била професионална и интуитивна, като е използван специален скенер за проверка на чипа на кучетата. „Използва се скенер, който показва номера на чипа, споделя Кузнецов.Оказало се, че неговите кучета не са регистрирани в системата на Община Варна, въпреки че чипирането е извършено правилно. „Препоръчаха ми да се обърна към ветеринарния лекар за допълнителни указания относно регистрацията“, допълва той.
След като домашният любимец е регистриран, собственикът получава специално картонче, което се издава от районното кметство. На него са изписани имената на домашния любимец, пол и вид, както и имената на стопанина му и адреса му. По номера от картона служителите на общината проверяват за регистрация в Общината и дали е заплатен данък за животното.
Освобождаването от годишна такса се извършва за:
„Това картонче се препоръчва да бъде носено при всяка разходка с животното, за да може да се доказва, че е извършена регистрацията“, пояснява Кузнецов. Въпреки това, той подчертава, че много хора не са напълно информирани за процедурата. „Необходимо е всички страни да проявят повече сътрудничество и информираност – от собствениците на кучета до ветеринарните лекари и тези, които контролират развъждането на животните“, добавя той.
Често граждани подават сигнали за нерегистрирани домашни любимци в жилищни сгради. Живи Христова, например, е била проверена от Община Варна след сигнал от съсед, че има куче, което не е регистрирано. Тя споделя, че проверката е преминала гладко и след това е занесла всички необходими документи в Общината. „Имах пропуски, но ми дадоха срок да ги поправя“, разказва Христова.
Според нея, трябва да има повече информационни канали и платформи, чрез които собствениците на домашни любимци да могат лесно да се запознаят с процедурата по регистрация. „Когато човек реши да вземе куче, е важно да се информира за всички изисквания и задължения. Община Варна може да създаде платформа, която да улесни процеса“, посочва тя.
Община Варна призовава всички собственици на домашни любимци да се съобразят с изискванията за регистрация на животните в срок, за да избегнат санкции. Също така, е важно да носите необходимите документи при разходка с домашния любимец, за да може при проверка лесно да се установи, че животното е регистрирано съгласно закона. Не забравяйте, че редовната регистрация и пререгистрация на домашните любимци е част от отговорността на всяко домакинство, притежаващо животно, и е важен аспект от общинския контрол за безопасността и благосъстоянието на животните в града.
От 1 май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва Списъка със стоки с висок фискален риск (СВФР) и в него вече се включват: строителни материали; нови и употребявани пътни превозни средства; части и принадлежности за автомобили; торове. След наблюдения и анализ на риска, направени през последните няколко години от НАП, е..
При спецакция на икономическа полиция във Варна задържаха 24-годишен варненец продавал, дрехи и обувки ментета онлайн в социалните мрежи. В дома му са открити и акцизни стоки без бандерол, съобщават от полицията. Стоките, които са със запазени търговски марки е продавал, посредством страници в социална мрежа. Вещите е изпращал до получателя чрез..
С три нови апарата разполага Отделението по хемодиализа в многопрофилната болница в Добрич. Модерната апаратура осигурява по-добро качество на живот на пациентите с тежка бъбречна недостатъчност и удължава продължителността им на живот, съобщават от здравното заведение. Със закупуването на новите три апарата за нуждите на отделението по..
12-ото мащабно събиране на капачки, стотинки и парични дарения във Варна ще бъде на 26 април, събота, от 9 до 14 часа на площада пред Катедралния храм "Св. Успение Богородично", съобщиха от "Аз вярвам и помагам". "По време на събитието всеки ще може да предаде своите пластмасови капачки в торби, чували или кашони, но не и в туби. Също така ще може..
Още 294 камери ще засичат скоростта за пътищата у нас. Част от тях ще бъдат разположени на пътя София-Варна. С промените в Закона за движението по пътищата камерите, които са разположени почти по цялата пътна мрежа в страната, вече ще могат да следят и за превишение на скоростта, съобщава БНР. Директорът на "Националното тол управление"..
Министърът на финансите Теменужка Петкова обяви, че България е готова за еврозоната, предаде БНР. По думите ѝ страната ни никога не е била по-близо до еврозоната. Като приоритети за правителството тя посочи и членството ни в Организация за икономическо сътрудничество и развитие, както и усвояването на парите по Плана за възстановяване и борбата..
Има загинали пчелни семейства в района на Добруджа заради студеното време през април, коментира за Радио Варна Десислав Янакиев, член на управителния съвет на Сдружение с нестопанска цел „Пчела Добрич 1946“. Това ще доведе до намалени количества на пролетен мед и ще се загуби продукция от главната пролетна паша на рапица и акация. Загинали са..