Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли бомбоубежища и укрития за реакция при кризисни ситуации в област Добрич?

Ежедневно в новинарските емисии присъстват информации за настъпили природни бедствия в различни части от света. Войната в Украйна, започнала преди малко повече от три години, изостри допълнително сетивата ни с въпроса освен при земетресения, пожари, наводнения, готови ли сме за реакция при бомбена заплаха, радиационен облак и други. Междувременно преди седмица от Европейската комисия оповестиха новата си стратегия, според която жителите на Стария континент трябва да са в готовност от запаси за оцеляване за поне три дни при опасност от военни действия или болести. 

Има ли разписани протоколи за реакция при бедствия и кризисни ситуации от различен характер в област Добрич, какви са те и разполагаме ли с укрития, бомбоубежища и как се случва оповестяването при подобни случаи на населението – тези въпроси отправихме към Областната администрация. В писмен отговор оттам се посочва, че за всеки един от рисковете има протоколи за действие и стъпки, които трябва да са публикувани на страниците в интернет както на областта, така и на всичките осем общини в нея. В момента този план обаче не е достъпен на сайта на Областната администрация, тъй като той се актуализира. Работната група, натоварена с тази задача, е провела две заседания, на които всяка институция е представила своята актуализация и все още се работи по внесените предложения, за да може планът, каквито си изискванията, да бъде публичен и достъпен. Част от общините също са предприели тези стъпки, се казва още в отговора от Областна администрация.

В област Добрич към момента има три пункта за радиационно укритие, които са в три от предприятията, като и трите са на юридически лица с капацитет за техни служители и работници, като могат да поемат и част от гражданите на Добрич. Що се отнася до бомбоубежища – такива няма, информират от Областна администрация Добрич.

По данни на Община Добрич всяка административна сграда, училище или детска градина в града има пригодено скривалище, посочи секретарят на общинската администрация Калина Георгиева.

"Община Добрич разполага с план за защита при бедствия, като неразделна част са планове за наводнения, земетресения, противодействие на тероризма, промишлени аварии, пожари, радиационни аварии. Оперативните дежурни на община, полиция, областна управа оповестяват със сигнал "бедствие". В общината планът се задейства тогава, когато кметът обяви бедствено положение и започват спасителни процедури и операции, оказва се медицинска помощ на пострадалите и започва издирване на хора, които са изчезнали, пострадали, както и избягване на радиационни и химически инциденти с опасни вещества и материали и се правят евакуация и снабдяване с противогази", подчерта Георгиева.

През 60-те, 70-те и 80-те години изискване към проектите на всяка сграда, без значение дали е за обществено ползване или жилищно строителство е било да има изградено ПРУ, чието ново наименование е колективно средство за защита. Поддържат ли се тези помещения във вида и целта, за която са създадени, попитахме председателя на Регионалната камара на инженерите инж. Янко Радев.

"Тогава бяхме длъжни във всяка една жилищна сграда да осигурим помещения, осигурени с по-дебела плоча, за да може да понесе товара, а стените трябваше да понесат радиацията в рамките на няколко дни... След 90-та година тези неща не се спазват. След 1987 г. правилникът, който кардинално смени начина на строителството, изискваше сградата да има скелет. Реално не може да се получи такова разрушение, каквото гледаме по филмите от Втората световна война, защото това са сгради с гредореди", посочи инж. Янев. 

Според публикувания публичен регистър на бомбоубежища и съоръжения за колективна защита общият им брой на територията на страната е 289. В този списък откриваме само едно скривалище и едно противорадиационно укритие в областния център Добрич. И за двете е посочено, че са в задоволително състояние и могат да се приведат в готовност за използване по предназначение в срок до една седмица с влагане на незначителни финансови средства.

"Някъде назад в годините е възможно да е имало. Аз нямам информация. Знам, че до 1989 година в заводите е имало предприятия, но след приватизацията те отдавна нямат предназначението, което са имали", поясни и секретарят на Общината Калина Георгиева по отношение на наличието на бомбоубежище в Добрич. 

В Наредба за реда за изграждане, поддържане и използване на колективните средства за защита, обнародвана в Държавен вестник от 17 март 2009 година, е записано, че те се поддържат и управляват от ведомствата, на които са предоставени, от кметовете или от собствениците им. Отговорността за техническото им състояние също е за сметка на органите и лицата.  Промяната на тяхното предназначение е забранена, освен ако това не е съгласувано с тогавашното Министерство на извънредните ситуации. В мирно време тези помещения могат да бъдат използвани за гардеробни, съблекални, умивални, практически занятия по гражданска защита и складови помещения за негорими материали. Дали тази Наредба се спазва и следи ли някой за това въпросът остава отворен.
Подробностите чуйте в репортажа на кореспондента нa БНР в Добрич Мая Райнова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

70% от завършващите училище записват висше, две трети от тях учат и работят

70% от учениците, които завършват гимназия, се записват да учат висше образование. Близо две трети от тях съчетават следването с работа. Това показва проучване за реализацията на пазара на труда на завършилите средно образование в България, съобщава МОН. Министърът на образованието във Варна: Голям проблем на образованието е културата на зубрене..

публикувано на 04.04.25 в 18:31

Отиде си актьорът Васил Банов

Днес ни е напуснал актьорът Васил Банов. Това съобщиха от Съюза на артистите на фейсбук страницата си. Роден в град Карлово на 20 юли 1946 г. През 1967 - 1971 г. следва актьорско майсторство за драматичен театър във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на проф. Боян Дановски. Работил е в театрите на Велико Търново (1970 - 1975), Враца (1975 - 1978),..

публикувано на 04.04.25 в 17:45

Отмениха частичното бедствено положение във Варна, плажът е изчистен от мазута

Плажната ивица между Втора и Трета буна е напълно почистена след достигането на мазут до брега. Чувалите с отстранения замърсен пясък са премахнати. Дадени са предписанията на концесионера за замърсения с нефтопродукти пясък да се предаде на регламентирани за тази цел депа, съобщават от Областна управа - Варна. Не се наблюдават замърсявания на морската..

публикувано на 04.04.25 в 17:17
Варна,морето, сините вълни...

Експерт: Въпреки проблемите в сектора, българският туризъм е конкурентоспособен на световния

България стои на едно добро място като туристически продукт и качество на материалната база по отношение на природата и атракциите и напук на всички обвинения и заклеймявания. Това мнение изрази за предаването "Пост Фактум" преподавателят по туризъм във Висшето училище по мениджмънт във Варна Мая Иванова. По думите ѝ състоянието на..

публикувано на 04.04.25 в 15:51
Снимката е илюстративна

Затварят временно ул. "Кирил Шиваров" заради футболен мач

Във връзка с провеждането на футболна среща между отборите на ФК "Спартак 1918" Варна II дивизия и ФК "Черно море" днес, движението на пътни превозни средства по ул. "Кирил Шиваров" ще бъде временно преустановено. Промяната в организацията на движението се въвежда за времето от 15:00 ч. до приключване на мача (около 20:00 часа) на ул. "Кирил..

публикувано на 04.04.25 в 14:31

До края на април завършва строителството на новата пристройка към детска ясла №7 „Роза“

До края на месец април ще завърши строителството на пристройката към детска ясла №7 „Роза“. Новата сграда е за две яслени групи и е изградена според най-новите нормативни изисквания за здравословна среда и нормално физическо и психическо развитие на децата, съобщиха от общинската дирекция „Здравеопазване“. Новопостроената двуетажна пристройка е с..

публикувано на 04.04.25 в 13:50
Срещата между администрацията и жители на селата в района

Инвеститор иска да строи 29 ветрогенератора в горите край Аврен

Информационна среща, по повод предстоящо изграждане на ветрогенератори в Аврен, се проведе в сградата на общината по иницатива на кмета Емануил Манолов. Инвестиционното намерение е от месец декември миналата година. Първоначално фирмата-инвеститор е имала намерение да изгради 38 ветрогенератора на територията, която попада в държавния горски..

публикувано на 04.04.25 в 13:43