Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на клошари или търсещи силни усещания тинейджъри - няколко десетки.
Видими са и следите от палене на огън на местата, откъдето в рамките на няколко години е изкорубено и окрадено всичко възможно - като се започне от стъклата на прозорците, дограмите и вратите, и се стигне до арматурата, кабелите и останалите строителни материали.

Теренът - малко над 54 дка, е най-големият компактен парцел на територията на Варна. Той беше предоставен за стопанисване на община Варна през септември 2016 г. от Министерство на отбраната с идеята на мястото на поделението да бъдат изградени социални жилища, от каквито Варна има огромна нужда или Център за временно настаняване на пострадали от бедствия. Сред идеите, които тогава се завъртяха в общественото пространство бяха жилищни сгради на част от мястото или дори детска градина.
Въпреки всичко обаче, до реализация не се стигна, а до броени месеци теренът ще бъде върнат обратно на държавата, каза за Радио Варна Асен Атанасов - директор на Дирекция "Общинска собственост, икономика и стопански дейности" в Община Варна.
През 2024 г., когато започнах да проучвам въпроса, открих, че не е направено нищо - нито проектиране, нито дори договор за охрана не намерих, коментира Атанасов.
Първата стъпка за връщането на имота на държавата вече е направена - още през септември миналата година, каза Атанасов и припомни, че идентична беше ситуацията и с терена, върху който ще бъде построена новата сграда на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" в района на бившите Техникуми.
Там обаче имаше готов проект на сградата и работата беше много напреднала, затова макар да имаше забавяне на реализацията, община Варна имаше основания да поиска парцелът да ѝ бъде предоставен обратно, което се и случи.
За района на бившето военно поделение обаче това не е възможно.

"Шансът е изтърван!", коментира Асен Атанасов.
Видимо не е направено нищо, каза той в отговор на питане по въпроса.
Междувременно прилежащите сгради в отдавна разградения двор продължават да се рушат и да стават все по-опасни. Охрана няма, боклуците растат с аритметична прогресия, както и следите от тинейджърско търсене на силни усещания.

Районното кметство "Младост", на чиято територия се намира някогашното поделение няма никакви правомощия, въпреки че мястото е опасно. Редовно се получават сигнали от граждани, редовно подавам и аз такива към ръководството на голямата община, но дотам. Всичко зависи от нея, коментира районният кмет Христо Христов.
На практика това означава, че в рамките на 9 години Варна е стопанисвала парцел от 54 дка, даден ѝ безвъзмездно от държавата, от които е можело да се генерират приходи и да се решат поне част от социалните ѝ и жилищни проблеми, но възможностите вече са пропуснати.

През 2019 г. според информацията, Община Варна е представила инвестиционно предложение в РИОСВ за промяна на предназначението, основен ремонт и пристрояване на някогашната административна сграда за превръщането й в център за временно настаняване. Две години по-късно - през 2021 г., в екоинспекцията е постъпило и предложение от общината за проект за промяна и преобразуване на съществуващия тогава ПУП за терена от 54 дка в нови 7 имота - един със смесено предназначение, един за търговия и пет за жилищно строителство.
Данни какво е последвало няма.
По информация на Радио Варна към някогашното поделение на Строителни войски вече интерес от държавна институция, вече след връщането му обратно на държавата.

Журналистите от националната програма за култура и образование "Христо Ботев" на БНР раздадоха своите Златни будилници за 24-ти път. По традиция от 2002 година насам наградите "Златен будилник" се връчват на 1 ноември, но този път церемонията се състоя на друга знакова дата – 10 ноември. Лауреатите се избират чрез пряко гласуване от всички журналисти в..
Днес православната църква почита паметта на св. великомъченик Мина. Посечен е с меч за вярата си през трети век. Приема се за покровител на семейството и пътуващите. Смята се също, че помага за намирането на изгубени вещи. С твърдост, мъжество и думите: "Христов съм и Христов ще бъда!" египетският воин Мина засвидетелствал вярата си и приел..
НЗОК да плаща напълно консумативите за инсулинови помпи на пациентите с диабет тип 1 в България – за това настоява петиция на пациенти – деца и възрастни , която ще е активна и през тази седмица, в която се отбелязва Световния ден на диабета. Понастоящем, макар в България да има няколкостотин хиляди пациенти с диабет, само около 20 хиляди от..
450 доброволци от Варна и региона са част от хуманитарната организация на Българския червен кръст във Варна днес. Организацията работи с общината, с областната администрация и с други институции по много проекти, свързани със социалната мисия на червенокръстците, с обучението по първа долекарска помощ и за ликвидиране на последствията от бедствия и..
Всеки ден хиляди хора влизат в автобус, трамвай или метро с една и съща надежда – пътуването да бъде спокойно, безопасно и предвидимо. Градският транспорт е своеобразен барометър за доверието на обществото. Когато системата работи точно, шофьорите са спокойни, а пътниците се чувстват сигурни, тогава и градът диша по-леко. В последните..
Популацията на безстопанствени кучета неизменно се увеличава, с това и сигналите за ухапани от агресивни животни. Това е равносметката на управителя на общинското предприятие Благоустрояване и комунално стопанство в Балчик инж. Павел Павлов. В момента върви преброяване, само в града и вилните зони броят им е около 700, в Кранево са около стотина...
Областният съвет на Българския Червен кръст във Варна ще отбележи днес 140 години от създаването на Варненската Червенокръстка организация. Събитието под надслов "140 години БЧК - Варна: с поглед към миналото, с грижа за бъдещето" започва в 14.30 часа с поднасяне на венци и цветя на паметника на митрополит Симеон – първият председател на Варненската..