Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

70% от завършващите училище записват висше, две трети от тях учат и работят

Снимка: iStock

70% от учениците, които завършват гимназия, се записват да учат висше образование. Близо две трети от тях съчетават следването с работа. Това показва проучване за реализацията на пазара на труда на завършилите средно образование в България, съобщава МОН.

Министърът на образованието във Варна: Голям проблем на образованието е културата на зубрене сред учениците

Изследването проследява пет випуска зрелостници, завършили гимназия между 2018 и 2023 г. При всички изследвани випуски заетостта е значително по-висока сред завършилите професионално образование спрямо тези с профилирана подготовка. На петата година от завършване на средно образование най-висок е делът на реализиралите се на пазара на труда сред завършилите професионални паралелки от област „Техника“, „Информатика“ и „Стопанско управление и администрация“ – по 75%. Следват ги „Социални услуги“ и „Опазване на околната среда“. След тях е профил „Техника“, който осигурява най-висока заетост в профилираната подготовка – 73%.

Данните показват, че учениците, завършили средно образование с природоматематически профил, получават най-високи заплати. На петата година след като се дипломират в гимназията, техният среден облагаем доход доближава 2000 лева. Следват ги завършилите професионално средно образование от област „Информатика“ и тези с профил „Чужди езици“.

Голяма е разликата в реализацията на пазара на труда и доходите между завършилите средно образование и тези, които са се записали в 12. клас, но не са успели да се дипломират. Тези, които нямат диплома от гимназия, имат по-висока заетост в първата година след излизане от училище (част от тях работят още докато са ученици). В средносрочен план обаче заетостта им остава сравнително ниска – около 40%, а тази на завършилите се увеличава. Още по-голяма е разликата при заплащането. Към петата година след завършване на средно образование доходите на дипломираните с устойчива заетост са около три пъти по-високи отколкото доходите на недипломирани с временна заетост. Дори и временната заетост на дипломираните осигурява 60-80% по-висок доход от временната заетост на недипломираните.

В последната обхваната от изследването учебна година – 2022/2023 г. повече от половината (56%) от учениците в 12. клас се обучават в най-масовите 5 професионални области и профила. Традиционно най-масовият профил в средното образование остава профил „Чужди езици“, следван от област „Техника“. Близо една трета от учениците в 12 клас са записани в тях, но динамиката им е различна – профил „Чужди езици“ увеличава дела си до 20% през 2022/2023 учебна година, от 18% пет години по-рано, докато област „Техника“ намалява своя дял до 12%, от 15%.

Данните показват още, че 20% от завършилите средно образование започват веднага работа, без да учат, а за 10 на сто от дипломиралите се в гимназия няма данни да са осигурени, нито регистрирани като безработни, нито записани като студенти.

Изследването, осъществено от Институт „Отворено общество“, е публикувано ТУК.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

59-годишна жена е с множество изгаряния след пожар във Варна

59-годишна жена е пострадала при пожара, възникнал в жилищна сграда на ул. "Кавала" 20 във Варна.  Сигнал за инцидента е подаден малко преди 17.00 часа . Пострадалата е откарана в болнично заведение с множество изгаряния.  Пламъците вече са потушени.  Изясняват се причините, довели до пожара, съобщават от полицията. 

публикувано на 08.04.25 в 18:31

Десетки във Варна се включиха в протестно шествие за 9% ДДС за ресторантите

Десетки варненци, работещи в заведения, преминаха в поредно протестно шествие от общината до входа на Морската градина заради искането си ДДС да се върне на 9 процента, вместо сегашните 20. Те носеха плакати с надписи "Защо? –Чехия-10 процента, Полша-8, Люксембург - 3,България 20 ?“. Протестиращите заявиха, че ще продължават протестите си, утре в София..

публикувано на 08.04.25 в 18:20
Богдан Милчев

Богдан Милчев: Трябва да има пълна реорганизация на ДА "Безопасност на движението по пътищата"

Не можем да променим нито една система в държавата, когато хората и структурите не се променят с години. Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" не е сменяла ръководителя си от създаването й след трагедията в Своге. Не е изпълнила и нито една точка от заложените в доклад мерки за намаляване на пътния травматизъм след катастрофата през..

публикувано на 08.04.25 в 18:10

Асоциация "Родители" против намаляването на дните на отсъствие от училище по семейни причини

Асоциация "Родители" и Българската педиатрична асоциация изразяват категорично несъгласие с предложението на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" за намаляване наполовина на разрешените дни отсъствия на учениците по семейни причини - от 15, колкото са в момента на 7-8, предаде БНР. В общо становище на двете асоциации пише, че това би принудило..

публикувано на 08.04.25 в 16:52

Хотелиерите във Варна с искане автобусите до курортите да имат курсове до по-късно през лятото

До дни хотелиерският бранш ще изготви писмено искане за удължаване на графика на линия 409 или линии 209Б (бърз), 109 и 9. По думите им това се налага от една страна от нуждите на персонала, който работи на смени, а от друга – от невъзможността на туристите да пътуват от и до центъра на града в часовете след полунощ.  Общинската администрация,..

публикувано на 08.04.25 в 16:19

Повече дела за домашно насилие отчита Варненският окръжен съд

Ръст на въззивните дела по Закона за домашно насилие отчита Варненският окръжен съд. У величението е с 43 на сто.  Общо свършените дела са 5162.  66 са съдиите по щат там, но 57 са реално работещите заради командировани в други съдилища. Това коментира председателят на ВОС Цвета Павлова, която заедно с колегите си от трите отделения, отчете дейността..

публикувано на 08.04.25 в 14:38
Инж. Йордан Вълчев

Разпитаха председателя на АПИ за катастрофата край Телиш

Председателят на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Йордан Вълчев е бил извикан на разпит заради тежката катастрофа, в която загина 12-годишната Сияна, предаде БНР. От него са били изискани документи, свързани с изграждането и поддържката на пътя Луковит - Плевен, за който, както стана ясно, са били подавани десетки сигнали, че е проблемен, научи..

публикувано на 08.04.25 в 14:28