Държавните институции продължават да не предоставят инвестиционния план на „Холдинг Варна“ за Алея първа, който е приложение към договора между Областна администрация и дружеството за покупко- продажба на имотите по крайбрежната. Това заяви народният представител от ПП/ДБ Стела Николова. Тя отправи серия питания и искания към институциите въпросният документ да бъде показан. Николова твърди, че Българска агенция за инвестиции (БАИ) са и отговорили писмено, че дружеството изрично е отказало да предостави достъп до плана, базирайки се на възможностите, които дава Законът за достъп до обществена информация. Според „Холдинг Варна“ в искането не са изложени каквито и да е доказателства, сочещи надделяващ обществен интерес. Освен това исканите документи представляват търговска тайна.
По думите и, като народен представител е получавала далеч по- чувствителна информация от други държавни институции, които по никакъв начин не са възпрепятствали процеса. А в случай, че информацията е чувствителна и поверителна, задължително в получения отговора това се упоменава.
Стела Николова: И след като нямам предоставен отговор от държавните институции, ми беше предоставен такъв от политическа сила (Зелено движение), с която доскоро бяхме заедно в една коалиция. Така, че смятам, че съм абсолютно свободна да коментирам и договора и инвестиционният план и абсолютно всичко свързано с него. Не мисля и, че те трябва да бъдат засекретени само защото "Холдинг Варна" настоява. Те са са публична компания и са подписали договор с държавата, в който са поели някакви ангажименти, получили са на преференциална цена 118 декара държавна земя, която е изключително атрактивна хапка на брега на морето на Варна.
Според Стела Николова обществения интерес не е защитен, тъй като в рамките на 3 години инвеститорът е трябвал да реализира яхтено пристанище, брегоукрепване, да осигури задължителни работни места, с пряко заетост за 500 човека- 350 на трудово правоотношение и 150 на гражданско. По думите и, дори паркинга, който е изграден не се обслужва от персонал.
По темата за Генералния план на пристанище Варна, варненския депутат заяви, че се очаква анализ на Световната банка, върху който евентуално на следващ етап, да се случи и несъстоялия се мастър план. Според нея този анализ се чака да бъде получен в най скоро време, тъй като ще бъде основа и за евентуална бъдеща концесия на порта:
Настоящият транспортен министър Гроздан Караджов каза, че ако се обяви концесия, това ще се случи вероятно през 2027 година. Предполагам, че чакат анализа на световната банка, за да могат да дооформят параметри за концесия. Така и не бяха удълбочени шесто и седмо кейово място, които бяха заложени в онези 400 милиона лева, уж, за удълбочаване на варненското езеро. Искам да кажа, че ако все пак пристанище Варна бе предадено на концесия, вероятно една от ползите ще бъде, че концесионерът няма да търпи това нещо- лунапарк, който който е по скоро панаир, включително и автомивка и какво ли още не. Аз друга такава пристанище на среда не съм виждала никъде по света.
Николова определи вотът на недоверие през седмицата като "глупав" и губене на време на Народното събрание и на парите на данъкоплатците.
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..
Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..
До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Авиокомпаниите редовно..
Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..