Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изследвания върху множествената склероза печелят "Оскар за наука"

Снимката е илюстративна
Снимка: Архив

Американски невролог и италиански епидемиолог, чиято работа революционизира лечението на множествената склероза, спечелиха престижната награда за пробив, наградата, наречена "Оскар за наука".

Стивън Хаузър и Алберто Ашерио получиха признание за продължилия десетилетия труд в изследване на инвалидизиращото невродегенеративно заболяване, което засяга близо три милиона души по света и дълго време се смяташе за неразрешима загадка.

Работата на Хаузър върху множествената склероза (МС) започва преди повече от 45 години, когато той среща млада пациентка на име Андреа, „необикновено талантлива млада жена, която е била адвокат“ и работила в Белия дом при тогавашния президент Джими Картър, каза той пред АФП. „Тогава множествената склероза се появи по експлозивен начин и унищожи живота й“, каза той.

„По онова време нямахме лечение за МС. Всъщност имаше и песимизъм, че някога може да се разработи лечение“, каза Хаузър, сега на 74 години и директор на Института по неврология към Калифорнийския университет в Сан Франциско. Учените знаеха, че болестта, която уврежда централната нервна система и води до парализиращи когнитивни и двигателни проблеми, е причинена от задействането в тялото на имунната система. Но те смятаха, че белите кръвни клетки, известни като Т клетки, са единственият виновник.

Хаузър поставя това под въпрос.

Изучавайки ролята на В-клетките, друг вид бели кръвни клетки, в заболяването, той и колегите му успяват да пресъздадат увреждането, което МС причинява на човешката нервна система при малки маймуни, известни като мармозетки. Федералният орган на САЩ, който контролира медицинските изследвания, отхвърли връзката като "биологично неправдоподобна" и отхвърля молбата им за финансиране на клинично изпитване. Но Хаузър и неговият екип продължават да настояват.

Те убеждават фармацевтичната компания Genentech да подкрепи тестването. През 2006 г. те постигат огромни резултати: лечението, насочено към В-клетките, е свързано с "драматично, повече от 90 процента намаление на мозъчното възпаление", каза Хаузър. Това беше "нещо като обхват, който никога не е бил виждан преди." Това отвори вратата за пускане на пазара на нови методи на лечение, които забавят развитието на болестта при много пациенти. Но това повдигна и други въпроси. Например, какво би накарало нашите бели кръвни клетки да се обърнат срещу нас?

Това беше въпрос, който озадачи Ашерио, днес професор в Харвард.

Той реши да проучи защо МС засяга най-вече хората в северното полукълбо. „Географското разпространение на МС беше доста поразително“, каза той пред АФП. „МС е много необичайна в тропическите страни и близо до екватора.“ Това го навежда на мисълта дали не е замесен вирус. Той и неговият екип провеждат дългосрочно проучване, следвайки милиони млади американски военни.

След близо 20 години изследвания те стигат до отговор. През 2022 г. те потвърдиха връзката между МС и вируса на Епщайн-Бар (EBV), често срещана инфекция, отговорна за друго добре известно заболяване, инфекциозна мононуклеоза.

„Повечето хора, заразени с вируса на Епщайн-Бар, никога няма да развият МС“, каза 72-годишният Ашерио. Но всеки, който развие МС, първо е имал вируса на Епщайн-Бар. Откритието все още не обяснява защо възниква МС. Но това подхрани надеждата за намиране на нови лечения и превантивни мерки за заболяване, което остава нелечимо и чиито настоящи методи на лечение не действат при всички пациенти.

Пробивът на Ашерио може да помогне и за лечение на други заболявания.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Неволите в местност Пчелина продължават

Проблемите с разкопаните улици и трудния достъп до домовете на жителите на местност Пчелина още са актуални.  Жители на местност Пчелина се срещнаха с депутата  д-р Десислав Тасков и кмета на район 'Младост" Христо Христов. Според Николай Йотов сега неволите на всички живеещи в новообразувалия се квартал са свързани с липсата на синхронизация на работата..

публикувано на 07.04.25 в 17:55

Жителите на Слънчево остават в протестна готовност срещу рекултивация на горски терен

Жителите на Слънчево, община Аксаково подготвят подписка срещу заповед на Министерството на земеделието и храните, която предвижда фирма, която се занимава с отпадъци, да рекултивира терен в близост до селото. Теренът е 85 декара, държавна собственост, които са съвсем близо до селото, обясни кметът Красимир Михалев. Оттам минава големият..

публикувано на 07.04.25 в 09:55

Априлският сняг във Варна (СНИМКИ)

Сняг вали във Варна, Добрич, Шумен, Разград, Силистра и Нос Калиакра. Дъжд вали в районите на Бургас, Ахтопол, Нос Емине, Шабла и Русе.  Количеството на валежа е от 1 до 4 мм., в Североизточна България има слаба снежна покривка от 1 см.  Температурите, измерени в 6 часа: Варна и Нос Калиакра 0 градуса; Добрич и Шумен /-1/; Разград /-2/; Силистра..

публикувано на 07.04.25 в 07:00

Силен ръст на германските туристи, Слънчев бряг отваря за Великден

Този сезон по Южното Черноморие се очаква впечатляващ ръст на туристите от Германия, показват резервациите в Слънчев бряг. Ранните записвания от немския пазар са с 35% повече от същия период на миналата година. Повече чужди туристи се очакват и по Великден. Причините са както съвпадението на католическия и източноправославния Великден, така и..

публикувано на 06.04.25 в 15:03

Парадът на лалетата в Балчик е в своя пик

Парадът на лалета в Университетската ботаническа градина в Балчик (УБГ) е в своя пик, съобщават от управата на парка. Оттам допълват, че тази година палитрата от цветове включва над 45 000 луковици от общо 63 култивари градински и ботанически лалета.  Новите сортове са 27 на брой от всички групи лалета - ранноцъфтящи, средноранни, късноцъфтящи и..

публикувано на 06.04.25 в 12:45

Чешката бира е на път да бъде включена в списъка на ЮНЕСКО

Докато много любители на бира в централноевропейската държава се отказват от кръчмите, често за да спестят пари, чешките професионалисти в областта на бирата се стремят да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО сред световното културно наследство като възможен стимул.  Чешката бирена култура заслужава място в списъците на нематериалното наследство на..

публикувано на 06.04.25 в 10:34

Проливен дъжд примесен с градушка се изля в центъра на Варна (ВИДЕО)

Проливен дъжд  се изля в центъра на Варна около 14.30 часа днес. Малко след началото на валежа едрите капки преминаха в градушка с размер на зърна леща и се разви гръмотевична дейност, видя репортер на Радио Варна. Внезапният дъжд принуди десетки варненци, излезли на разходка по ларгото и в Морската градина да потърсят подслон под най-близката..

публикувано на 05.04.25 в 14:34