Българският план за енергетика и климат погазва законодателството на Европейския съюз за възобновяема енергия, декарбонизация, енергийна ефективност и социална справедливост. В риск са поставени както климатичните цели, така и благосъстоянието на хората и конкурентоспособността на икономиката. Това се казва в жалбата на Екологично сдружение „За Земята“ подадена на 09.04.2025 г., до Европейската комисия относно сериозните пропуски в окончателната версия на Интегрирания план за енергетика и климат (ИНПЕК) на България. Тя бе качена на сайта на ЕК на 15 януари 2025 г. без текущо обществено обсъждане.
„За Земята“ настоява Европейската комисия да открие процедура за нарушения относно съдържанието на българския план за климата, докато не бъдат изпълнени изискванията на ЕС за прекратяване на субсидиите за изкопаеми горива и насочване на средствата към енергийна ефективност и ВЕИ, както и конкретни мерки срещу енергийната бедност и пълноценно включване на обществото в процеса на вземане на решения. В рамките на 12 месеца комисията трябва да разгледа жалбата и да реши дали да започне процедура.
Планът включва енергийно моделиране (сценарий с допълнителни мерки WAM (With additional measures), който е избран да ни води към климатична неутралност до 2050 г. Но вместо да видим допълнителни мерки, виждаме по-скоро сбор от съществуващи политики и проекти, което е и нарушение на Регламента за управление на Енергийния съюз.
Буди притеснение, че България е поставила твърде ниска цел за енергийна ефективност, която ще доведе до недостатъчно намаление на емисиите (–0.4 Mtoe), залага се пропуск в поглъщането на CO₂ (–1.5 млн. тона). Ниските цели за възобновяема енергия и намаляване на емисиите на парникови газове пък нямат нужната правна рамка и финансова обосновка. Това означава, че възможността да превърнем икономиката в модерна и конкурентна се пропилява с лека ръка.
Резултатите от промяната на климата вече се усещат в Европа по данни на Европейската агенция за околна среда. Загубите от екстремни климатични прояви в периода 1980-2023 г. в държавите-членки на ЕС са оценени на на 738 милиарда евро.
Транспортът е източник на значителна част от емисиите с цели 22%, но политиките за декарбонизация са вяли и неясни. В същото време субсидиите за замърсителите продължават — въпреки че официално твърди обратното, България продължава да подкрепя с държавна помощ работата на остарели технически и морално тецове като „Марица Изток 2“, „Брикел“, „Бобов дол“. Над 90% от субсидиите нямат крайна дата или са след 2030 г. Да се надяваме в тези условия да развием конкурентна и независима енергийно икономика е изключително недалновидно.
Настоящият план за енергетика и климат ни отдалечава от възможните решения за справяне с климатичната криза чрез отклоняване на средства и ново заключване в ядрени реактори, в приоритетно проучване на залежите на нефт и изкопаем газ в Черно море и др.
В ИНПЕК липсват и цели за намаляване нивата на енергийната бедност, както и механизми за подпомагане на уязвимите групи, не е създадена и Национална обсерватория за енергийна бедност, нито се знае как ще се идентифицират домакинствата в енергийна и/или транспортна бедност, бенефициенти по свързания Социалния план за климата. За държава с близо 30% енергийно бедни, тези пропуски са проиграване с лека ръка на ценна възможност за овладяване на енергийната бедност.
Далеч от добрите практики е не само формалното поставяне на цели, но и начинът, по който беше изготвен самият план. Сроковете за консултация бяха кратки, липсваше прозрачност, а критиката на експерти и общественост не беше взета предвид. Не са проведени оценки за въздействието на плана върху околната среда и климата.
„България рискува да забави изпълнението на климатичните си ангажименти, а това ще задълбочи социалното неравенство и ще застраши конкурентоспособния и сигурен енергиен преход. Искаме ЕК да изиска незабавни корекции, за да имаме реален, а не фиктивен план за устойчиво бъдеще“, коментира Радостина Славкова от „За Земята“.
Жители на Аврен призовата за присъствие в зала "Просвета" на извънредната сесия на Общинския съвет на община Аврен, на която ще бъде предложено спиране на проекта за изграждане на ветрогенераторен парк. От ИК „Да спасим гората на община Аврен“ излязоха с официална позиция след изявлението на кмета на общината Емануил Манолов. След като повече от..
11 камиона ще обслужват контейнерите за смет във Варна през лятото. Фирмата за сметопочистване разполага с 10 автомобила, но се очаква за пика на сезона да бъде доставен още един резервен от вътрешността на страната. Това каза заместник-кметът с ресор "Обществен ред и сигурност" Илия Коев в предаването на Радио Варна "В ефир сте". До ситуацията с..
Тазгодишната програма за спорта на Община Балчик ще разполага с 1,125 млн. лв. От тях за ученическа и спортна дейност са заложени 5600 лв. В графата „Спорт за всички“ ще се изразходят 156 хиляди лв. – с тези пари ще се подпомагат различни събития и турнири, спортни мероприятия, зумба фестивал с 10 хиляди лева, ретро рали в село Сенокос с 3000 лв.,..
Инспектори от Областната дирекция на МВР Добрич проведоха срещи със зрелостници във връзка с предстоящите балове. Кампанията на намаляване на пътнотранспортния травматизъм след младите водачи се реализира на паркинга с автомобили, обект на досъдебни производства вследствие на тежки инциденти. Абитуриенти от четири гимназии в Добрич се запознаха с..
В страха си от гласа на българските граждани при провеждане на референдум за готовността на България да въведе еврото през 2026 г., днес новото мнозинство в парламента погази Конституцията и законите, употребявайки председателя на Народното събрание, заяви президентът Румен Радев в позиция, разпространена от прессекретариата на държавния глава. Това..
Предстоят да бъдат направени инвестиции в разширяването и увеличаването на мощностите на подстанциите във Варна. Електроенергийният системен оператор (ЕСО) поема ангажимент, заедно с електроразпределителното дружество, да се разшири подстанция "Траката". Подписан е договор и за увеличаване на мощността в подстанция "Максуда" . Това каза Ангелин Цачев,..
Административен съд - Варна образува дело по жалба на кмета на община Варна Благомир Коцев срещу решение на Общински съвет - Варна за промяна в наредбата за поставяне на преместваеми обекти, съобщават от Административен съд - Варна. Припомняме, през март Общинският съвет във Варна прие промени в наредбата, която урежда условията и реда за разполагане..