Читалище „Свобода – 1897“ в село Гурково, община Балчик – едно от най-старите в областта, продължава да е под заплаха от затваряне, тъй като в поставения срок - март 2025 година, не е изпълнено предписанието на Регионалната здравна инспекция в Добрич. То гласи да бъдат взети спешни мерки по укрепване на зданието, строено в средата на миналия век .
Инспекцията установява множество пропуквания по стените и таваните на библиотеката, концертната зала, гримьорната и южното стълбище. Констатираните проблеми крият риск за здравето на посетителите и персонала на читалището.
Със собствени сили и средства читалищният екип правят козметичен ремонт на библиотеката, където пукнатините са повърхностни.
Председателят на читалищното настоятелство Наталия Георгиева е сезирала Община Балчик за проблема неколкократно. От страна на Общинската администрация е извършено обследване на сградата, след което са направени изкопи около нея, за да се обследват основите и. Становището задължава да бъде извършен ремонт за укрепване на основите с по-сериозни конструктивни елементи.
Междувременно, докато чакат ремонтирането на сградата, културният живот не спира. На 16 април е великденският им концерт, на 21 април, по повод Деня на Земята, организират поход за децата до екопътека край Кранево, а на 26 април е изложбата с гоблени "Диаманти от Възраждането" на дългогодишен член на читалището и самодеец Йорданка Митишева - осма от поредицата "Гурковлии, майсторлии".
Читалищата в България, като уникални единици в световен мащаб, са в регистъра на Юнеско като една от най-добрите практики за опазване на нематериалното културно наследство. Фактът, че тяхното не се ремонтира и безсилието да спрат рушенето, много натъжава не само председателят Наталия Георгиева и съмишлениците и, но и цялата общност от българи и чужденци, открили лечебната сила на българските народни танци и читалищната дейност като цяло.
„Тази сграда е построена 1958 година с потта и от залъка на хора доброволци. С изключение на подменените покрив и дограма, тази сграда не е санирана и като строителна субстанция се руши. Установено е, че фундаментът и е много плитък и трябва да бъде уплътнен, за да спре пропадането на сградата“ – апелира Наталия Георгиева за своевременни действия от страна на Община Балчик, от която зависи този ремонт, за да не затвори тази дишаща и функционираща включително и в събота, и неделя, единица.
Наталия Георгиева не скри и разочарованието си порочната практика всяка година допълващата субсидия от Общината да се формира на база субсидираната щатна бройка, която при тях е 1,5. „Не е спазен принципът на закона за читалищата – общинската субсидия да се оценява на база брой формации, изяви. Така ние всяка година получаваме една и съща сума, колкото и в Кранево, и в Оброчище например. „При нас са 11 действащи формации. Смея да твърдя, че ние сме водещото селско читалище като дейност в община Балчик“ – коментира още Георгиева. Тя даде пример с други общини, където общинският съвет е приел справедлив механизъм местните управи да изпълняват коригиращата си роля, каквато им е възложена от закона, и дофинансират тези културни структури според дейността им. "Не искаме екстра, а прилагане на закона в пълния му обем“ – надява се на промяна председателят на читалището.
Ще бъде ли овладяно рушенето на сградата, заместник-кметът по устройство на територията Димитрин Димитров заяви, че проектът за укрепването още не е издаден и остойностен, но до края на април се надява и това да стане. Въпреки че средства не са предвидени в проектобюджета за тази година, Димитров обеща решение за започване на ремонта.
Чуйте повече в репортажа на Албена Иванова:Община Варна се бави с представянето на проектобюджета за тази година. За това предупредиха общински съветници от партия ГЕРБ. По думите им във всички по-големи общини финансовата рамка за годината вече е обявена, а на някои места вече са преминали и обществените обсъждания. Варна няма да има бюджет за тази година преди средата на май,..
Автобусът ще обикаля всички села и ще ги свързва с Варна три дни от седмицата Автобусната връзка между селата в Община Ветрино и Варна вече е възстановена. Това стана ясно след като в сряда кметът Димитър Димитров подписа договор с новия превозвач. “Разгледахме различни варианти, внимателно изследвахме бюджета на общината и след обстойни преговори..
Капацитетът на общинския приют за безстопанствени животни в Каменар е запълнен, а нуждата от места за настаняване е над десет пъти по-голяма, съобщи заместник-кметът на Варна Христо Рафаилов, който уточни, че се предприемат нови действия по отношение популацията на бездомните кучета. На фона на увеличения броя залавяния и кастрации се забелязва..
18 000 лв. са предвидени за ремонт на спирките в район „Одесос“, съобщиха от общинския пресцентър. Заявките на останалите райони се обработват. Ще бъдат определени и графици, според които фирмата ще работи последователно, район по район. Ще бъдат набелязани и приоритетни локации, тъй като наличният финансов ресурс няма да бъде достатъчен за всички..
До Великден ще заработят всички градски чешми във Варна. Фонтаните са в процес на профилактика и ремонт. Фонтанът на площад "Независимост" ще бъде пуснат за провеждането на 10-ото издание на Маратон Варна на 11 май, съобщиха от пресцентъра на Община Варна.
Ахмед Доган е отправил упреци към ръководството на формацията Алианс за права и свободи заради липсата на достатъчно контакти с хората и е призовал за по-активно включване на младите ѝ кадри. Това става ясно от разпространен чрез социалните мрежи видеозапис от съботната среща на Доган с активисти в обитаваното доскоро от него имение в софийския квартал..
Българите и особено младите хора трябва да разберат, че е задължително да имат трудови договори, за да бъдат защитени трудовите им права. Това заяви във Варна Борислав Гуцанов, министър на труда и социалната политика. Той каза, че сивата икономика съставлява 23-24 % от БВП, което по думите му е доста притеснително. Според други статистики дори е..