Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варна с мащабна кампания за почистване на 10 май

Снимката е илюстративна

Община Варна организира мащабно пролетно почистване, което ще се проведе на 10 май (събота). От администрацията призовават граждани, институции, бизнеса, социални, образователни и културни институти, неправителствени организации, търговски вериги и спортни клубове да се включат активно в почистването на междублокови пространства, паркинги, паркове, места за отдих, детски площадки и други територии за обществено ползване.

Служителите на Община Варна и районните кметства също ще се включат в кампанията, като ще почистват различни локации в града. Към организацията ще бъдат привлечени и служители на общинските предприятия и дружества с общинско участие, за да се постигне по-голям ефект и да се обхване по-голяма територия преди туристическия сезон.

Районните еколози ще дават насоки за местата за почистване и ще създадат необходимата организация за осигуряване на помощни материали. Ангажирана ще бъде и сметопочистващата фирма, като ще бъде организирано своевременно извозване на отпадъците в деня на почистването и след него.

Събраните смесени битови отпадъци трябва да се поставят в чували до или вътре в съдовете за битови отпадъци, а отпадъците от опаковки следва да се поставят в съдовете за разделно събиране (контейнери в жълт и зелен цвят). Припомняме, че е забранено изхвърлянето на строителни и опасни отпадъци, излезли от употреба гуми и електрически уреди в и до съдовете.

В два поредни уикенда – 10 и 11 май и 17 и 18 май – на четири локации в града ще бъдат поставени специални контейнери за събиране на дървесни отпадъци, образувани от домакинствата – дървесни плоскости, мебели (шкафове, гардероби, маси, столове – без текстилна част), врати, дървесни опаковки. Инициативата се реализира съвместно с фирма „Кроношпан България“.

Мащабното пролетно почистване е насрочено ден преди провеждането на едно от най-масовите спортни събития във Варна – юбилейното 10-о издание на лекоатлетическия Маратон Варна (11 май 2025 г.) и непосредствено преди официалното откриване на летния туристически сезон (16 май 2025 г.). Призивът към гражданите е на 10 май да излязат навън и да се погрижат за публичните пространства така, както се грижат за собствените си домове и работни места.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Правосъдие за всеки" с пореден протест в столицата

Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост, съобщава БНР. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов..

публикувано на 22.07.25 в 21:36
Ози Озбърн

Отиде си Ози Озбърн

Ози Озбърн, легендарният фронтмен на Black Sabbath и една от най-емблематичните фигури в рок музиката, почина на 76-годишна възраст, предаде Гардиън. Семейството му съобщи: „С дълбока скръб, която думите не могат да опишат, съобщаваме, че нашият любим Ози Озбърн почина тази сутрин. Той беше заобиколен от семейството си и любов. Молим за уважение към..

публикувано на 22.07.25 в 21:30

Полицейски автомобил блъсна 19-годишен младеж в центъра на Варна

Тежък пътен инцидент е възникнал снощи около 21.40 ч. на спирка „Севастопол“, посока центъра на Варна, съобщават от пресцентъра на Министерството на вътрешните работи. По първоначални данни, 19-годишен водач на „Опел Астра“ блъснал  спрелия пред него  л.а. „Дачия Лоджи“, който пък от своя страна ударил стоящия пред него л.а. “Тесла“. В резултат на удара..

публикувано на 22.07.25 в 19:29
РД ПБЗН-Варна

Автомобили изгоряха в кв. "Владислав Варненчик"

Два леки автомобила са изгорели и два са с щети, след като в едната е възникнал пожар пред блок 21 в квартал "Владислав Варненчик" във Варна.  Няма пострадали хора, съобщи Николай Костадинов, кмет на района. 

публикувано на 22.07.25 в 17:39

Катастрофа между микробус и автомобил във Варна днес

Катастрофа между лек автомобил и микробус е възникнала около 14 часа днес на бул. "Цар Освободител" във Варна, срещу голям автомагазин, съобщиха от пресцентъра на варненската полиция.  Лекият автомобил е управляван от 37-годишна жена, която движейки се посока жк „Владислав Варненчик“, в близост до пешеходната пътека, губи управление и навлиза в..

публикувано на 22.07.25 в 16:45

Правителството в очакване до края на седмицата да бъдат приети промените в Закона за еврото

Правителството иска до края на следващата седмица в парламента да бъдат приети промените в Закона за еврото. Това заяви премиерът Росен Желязков, цитиран от БНР, на свиканото от него заседание на Механизма за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на еврото в България.  "Затова до ваканцията на парламента този..

публикувано на 22.07.25 в 16:43

Полицаи помогнаха на пътник с инфаркт, попаднал в задръстване на АМ "Хемус"

Полицаи са помогнали на човек със симптоми на инфаркт, който е бил в задръстване на магистрала "Хемус", съобщиха от МВР.  По първоначални данни около 11 часа в тръбата на тунел "Витиня", в посока Варна, са се ударили камион и две коли, предаде БТА. Цветелин Хубанов и Георги Жеков са получили сигнал, че в образувалото се задръстване в посока София на..

публикувано на 22.07.25 в 16:32