Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Същността на съвременното прахово боядисване и какво предлага то?

В свят, в който качеството, устойчивостта и естетиката все по-често вървят ръка за ръка, модерното прахово боядисване се е утвърдило като водещ метод за третиране на различни повърхности. Процесът се е наложил в редица индустрии не само заради високото ниво на защита, което осигурява, но и заради безкомпромисната визия, която придава на готовите продукти.

Началото на тази технология се корени в Германия, още от 50-те години на XX век. По онова време индустрията започва да търси алтернатива на традиционните течни бои – по-ефективна, по-екологична и с по-дълъг експлоатационен живот. През следващото десетилетие на сцената се появява електростатичното прахово боядисване – еволюция на първоначалния метод, която съчетава физика и химия в изключително прецизна форма. В основата на процеса стои електростатичното привличане между заредени частици, явление, което се използва, за да се създаде здраво и равномерно покритие върху метални и неметални повърхности.

Как работи технологията на прахово боядисване?

Основата на този процес е взаимодействието между положителни и отрицателни електрически заряди. Повърхността на изделията, които предстои да бъдат боядисани, се зарежда отрицателно. След това в специална камера се впръсква прах с положителен заряд, който полепва равномерно по цялата повърхност. След нанасянето на праха, материалите се подлагат на термична обработка в пещ, където високата температура (обикновено между 150 и 250 градуса) води до неговото разтопяване и полимеризация. Така се формира устойчиво покритие с висока степен на защита срещу корозия и външни влияния.

За разлика от течните бои, праховите не съдържат разтворители, разказват професионалистите от Спрейтех БГ. Съставът им включва смоли, пигменти и различни добавки, формулирани така, че да гарантират оптимална адхезия и издръжливост. Нанасянето е сухо, без капки, без разтичане, без излишна загуба на материал. Неслучайно този метод се счита за един от най-екологичните в индустриалното производство.

От Спрейтех БГ разказват: Как протича процесът на прахово боядисване?

Процесът на прахово боядисване протича на няколко основни етапа. Всичко започва с подготовката на повърхността и точно тази стъпка определя качеството на крайния резултат. Повърхността трябва да бъде напълно почистена от масло, прах, оксиди и други замърсители. При леки замърсявания това може да се извърши ръчно, с помощта на кърпа и специален препарат. При по-сериозни случаи се използва механична обработка с пясъкоструене или почистване с фини стоманени частици. За изделия, предназначени за външна употреба, се прилага и фосфатиране – химическо третиране, което подобрява адхезията и увеличава устойчивостта на корозия.

След като повърхността е подготвена, следва нанасянето на избраната прахова боя. Това може да стане по два начина – ръчно чрез пистолет или автоматизирано в специална камера. И в двата случая се използва електростатичен метод за зареждане на частиците, така че те да прилепнат плътно към повърхността. Високата степен на контрол върху процеса гарантира равномерност на покритието и минимизира загубите на материал. Праховата боя не се губи, а се събира от филтърна система и се използва повторно, което прави процеса изключително икономичен. Боята може да се преизползва на до 95-98% според специалистите от Спрейтех БГ.

Последният етап, през който преминава е полимеризацията – термична обработка, при която праховата боя се трансформира в здрав, устойчив филм. В зависимост от използвания материал и желаните свойства, времето на престой в пещта варира, но обикновено не надхвърля 30 минути. След изваждане от пещта изделието се оставя да изстине, а при необходимост се нанася допълнителен защитен лак.

Къде се използва прахово боядисване?

Приложенията на технологията на прахово боядисване са впечатляващо разнообразни. В машиностроенето и автомобилната индустрия методът се използва за третиране на различни детайли – от шасита до корпуси. В мебелната индустрия намира място при обработка на метални части за офис обзавеждане, рафтове, столове и декоративни елементи. Все по-често технологията се прилага и при производството на MDF изделия и, въпреки че изисква специфични техники, резултатът е изключително гладък и устойчив финиш.

Какви са предимствата на професионалното прахово боядисване?

Не само гъвкавостта и широкият спектър от приложения превръщат професионалното прахово боядисване в предпочитан избор. Неговите предимства са категорични. Процесът е напълно безвреден за околната среда – липсват вредни изпарения, не се отделят летливи органични съединения, а самите материали са безопасни за операторите. Ефективността му също е безспорна и докато при класическото боядисване с течни бои се губи между 40% и 70% от материала, тук оползотворяването е почти пълно.

Изделията, обработени с прахова боя, не се нуждаят от допълнителна защитна опаковка при транспортиране. Покритието е устойчиво на удари, драскотини и агресивни външни условия. Освен това, цветовата палитра и текстурите, които могат да се изработят, позволяват постигане на разнообразни дизайни, без компромис със здравината.

Днес прахово боядисване се използва за повече от 70% от всички боядисани повърхности в индустрията. Ние от Спрейтех БГ можем да потвърдим това. Технологията се развива динамично и продължава да намира нови области на приложение. От метал до дърво, от фасадни панели до интериорни детайли, цветовете, които виждаме около нас, често са създадени с тази съвременна технология. Красиви, трайни, устойчиви – такива са резултатите, които правилно извършеното прахово боядисване гарантира всеки път.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

С благодарност и чест: Радио Варна приема скулптура на Йордан Каранов за 90-годишнината си

По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..

обновено на 28.07.25 в 14:37

Цикорията – билка, която подпомага отслабването и баланса в тялото

Постоянно се появяват нови хранителни добавки за отслабване. Но една билка успя да устои на времето и да запази доверието на потребителите – цикорията . Изсушен и смлян на прах, коренът от цикория не само потиска глада, но и подхранва полезната чревна флора, подпомагайки здравословното отслабване и цялостния баланс в организма. Какво е..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Йордан Каранов: Гласът, който даде тон на Варна

Йордан Каранов е български певец, вокален педагог, музиковед, завеждащ музикалния отдел на Радио София през 30-те години на ХХ век. От средата на септември 1944 г. до март 1950 г. е началник на Радио Варна. Два важни момента в развитието на Радио Варна са свързани с неговото име – превръщането на медията в център на музикалния живот на Варна и..

публикувано на 28.07.25 в 09:00

28 юли - Световен ден за борба с хепатита

На 28 юли светът отбелязва Световния ден за борба с хепатита. Датата е посветена на повишаването на информираността относно вирусните хепатити, които засягат над 350 милиона души по света. Тази година кампанията се провежда под мотото „Hepatitis: Let’s Break It Down“, като основен фокус е премахването на социалните, икономически и системни бариери,..

публикувано на 28.07.25 в 07:58

Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево

Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители на сладкия летен плод на централния площад в селото. Тазгодишното издание се организира от Община Каварна със съдействието на кметството и Народно читалище „Народен Будител – 1940“ в..

публикувано на 27.07.25 в 10:30

Кой има имен ден на 27 юли

На 27 юли имен ден празнуват  Милчо, Милчена, Милен, Милена, Милетин, Милица, Мирена, Милина, Миленко, Добри, Добрин, Добриян, Добра, Добрина, Добринка, Добрияна, Пантелей, Панчо, Панто, Панка. Днес Православната църква чества  Св. великомъченик Пантелеймон . Днешният празник се нарича Пантелей пътник, защото на този ден прелетните птици..

публикувано на 27.07.25 в 09:32

Приютът за безстопанствени кучета се включва с част от своите четириноги обитатели в изложението „Порода любов“

Общинският приют за безстопанствени кучета в с. Каменар ще се включи в пилотното издание на фестивалното изложение „Порода любов“, което ще се проведе на 26 юли на входа на Морската градина във Варна (площад „Антон Новак“) от 10:00 до 22:00 часа. Изложението има за цел да обедини природозащитни организации, които полагат грижи за четириногите,..

публикувано на 26.07.25 в 13:30