Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници. Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот.
В същото време има и не малко примери за изоставени в последните години сгради паметници на културата.
Това каза за Радио Варна главният архитект Виктор Бузев.
В списъка на сградите паметници на култура във Варна са вписани 140 имота. Близо 11-12 г. от общината чакат Министерство на културата да добави още 55 сгради. Подаваме списъка и правим опити с всяка нова администрация и министър и екипът му, но продължаваме на чакаме, каза Бузев. Междувременно обаче някои от тях изчезват – недочакали държавната оценка за стойността си, а на мястото им изникват нови бетонови кооперации с апартаменти. Преди 7 години от 140-те вписани в списъка паметници на културата и предложените преди повече от 10 години 55 други, около 80 са оценени като опасни.
От тях за това време, 20-тина вече са реставрирани, за още около 15 тече процедура – изготвят се документи, търси се финансиране, фирми и др.
В края на април, доскорошният директор на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН, преди Национален институт за паметници на културата – НИПК), арх. Петър Петров написа в отчет до медиите, че под риск са 85% от българското недвижимо културно наследство, в близките години България може да загуби половината си обекти.
Той се позовава на направен през 2021 г. мониторинг на състоянието на българското наследство след 30 години, в които няма направен подобен анализ.
Резултатите по думите на арх. Петър Петров са стряскащи.
10% от недвижимото културно наследство в страната е необратимо унищожено; 35% е в аварийно състояние, което означава, че е на път да изчезне; 40% е в добро техническо състояние, но с нарушена автентичност (например замяна на оригинални камъни от антична стена с тухли от газобетон - бел.а.). Това означава, че 85% от обектите са в риск и че в близките години България ще загуби половината си недвижимо културно наследство, посочва бившият вече директор на НИНКН.
Според него в системата на опазване на културното наследство има проблеми от различен тип - законодателни, институционални, образователни и социално-икономически.
Едва 5 от сградите паметници на културата във Варна в района на „Гръцката махала“ и на територията на археологическият резерват „Одесос“ имат един собственик – било то гражданин или фирма. Всички останали архитектурни сгради паметници са собственост на много хора и това прави работата по реставрацията им изключително трудна и бавна, тъй като се изисква пълното му съгласие и участие в процеса. При опазването и възстановяването на архитектурните сгради паметници на културата в много от случаите става въпрос и за доста сериозни финансови възможности, което също е предизвикателство за собствениците на подобни имоти.
Междувременно изчакването в рамките на съгласуването на проектите в НИНКН, както и в Министерство на културата, разрешителни, намирането на фирма, лицензирана да работи със сгради паметници, използването на специфични строителни материали, също с одобрението на МК и др., може да отнеме години и буквално всяка година „спомага“ за тяхното все по-лошо и по-лошо техническо състояние и влизането ми в графа "опасни".
Въпреки това обаче все повече се намират хора и фирми, които тръгват по пътя на този изключително сложен и скъп процес по връщането на някогашния блясък на паметниците на културата, каза Бузев.
Такива сгради има по ул. „Воден“, „Цар Симеон“, „Цариброд“, „Габрово“, на бул. „Мария Луиза“, в долната част на ул. „Преслав“. Към тях в близко време ще се присъдини и познатата като „арабска сладкарница“, стара сграда, чиято фасада е с богата орнаментика.
Сядам да хапна в едно заведение и през следващия час си припомням колко открит и непринуден човек е българинът. Сервитьорката, още докато ми подава менюто, успява да опише детайлно работната ситуация, сложните взаимоотношения в екипа и недостига на работна ръка, в резултат на който предстоящата почивка на ей-онзи младеж в другия край на залата,..
Председателят на фондация „Българска памет“ д-р Милен Врабевски получи почетен знак за принос към Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ във Варна, както и значка на началника на ВВМУ за приноса си в подготовката и реализацията на Българската антарктическа експедиция. От своя страна той връчи грамоти и награди на членовете на екипажа на..
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, днес се среща с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът ще разкаже за своя необикновен житейски и професионален път и какво..
Международния ден на сестринството се отбелязва днес, 12 май. От първия ден, в който започнах да уча за професията си на медицинска сестра, съм влюбена в тази работа. Това подчерта в интервю за сутрешното предаване на Радио Варна "Новият ден" медицинската сестра Рая Димитрова, която работи в УМБАЛ "Св. Марина" като част от практиката си като..
Започна третото издание на националния конкурс за комикс "Крайморска среща". Срокът за участие е до 30 септември 2025 г. Участието е индивидуално, в три възрастови групи: първа (6 – 12 години); втора (13 – 18 години); участници над 18 години. Всеки участник има право да предложи до 3 кратки комикса, нарисувани на ръка или дигитално. Всеки комикс..
Графикът и художник Георги Лечев е починал, съобщиха от екипа на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна. Едно от най-харизматичните лица на Варненската графична общност и на графиката в България, с изключителни постижения в областта на живописта, особено от неговия син период, Георги Лечев има над 100 самостоятелни изложби в..
Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..