Президентът Румен Радев подписа предложението до Народното събрание за национален референдум с въпрос „Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“.
Предложението и мотивите към него, които бяха подписани днес от държавния глава, са внесени в деловодството на парламента.
В мотивите си за провеждане на обществено допитване до 51-ото Народно събрание президентът пише:
"Съгласно подписания договор за присъединяване към Европейския съюз, Република България е поела ангажимент за приемане на единната европейска валута. В присъединителния договор не е посочен изричен срок за въвеждането на еврото.
На 4 юни 2025 г. ще бъде огласен извънредният конвергентен доклад за готовността на страната ни за влизане в еврозоната. При положителен резултат България ще се присъедини към еврозоната на 01.01.2026 г.
В българското общество няма консенсус относно готовността ни за въвеждане на единната европейска валута, нито за датата, на която да се случи това. Противоречиви са оценките на всички нива в обществото: сред гражданите, в експертните среди и в политическата класа. Социологическите проучвания ясно показват, че мнозинството от българските граждани са силно резервирани към смяната на националната валута в настоящия момент.
Управляващите поискаха извънреден конвергентен доклад за готовността ни за влизане в еврозоната, без да проведат всеобхватна информационна кампания и задълбочен дебат за запознаване на обществото както с позитивите, така и с реалните рискове и последствия от влизането на страната ни в еврозоната без необходимата готовност. Липсата на ясна организация и убедителни действия от страна на отговорните институции за защита на покупателната способност на гражданите и конкурентоспособността на икономиката създават напрежение около процеса по въвеждането на еврото.
Вместо това на вниманието на българските граждани беше предложена рекламна кампания, която не успява да убеди обществото за готовността ни да предприемем тази стъпка.
Фактът, че институции с критично ниска легитимност вземат стратегическо решение за общото ни бъдеще без да се вслушват в мнението на гражданите, допълнително засилва напрежението.
Като президент съм убеден, че въвеждането на единната европейска валута може и трябва да стане с убедителен национален консенсус, с вътрешна убеденост на хората, а не с пренебрежително незачитане на тяхната воля. Всеки български гражданин има право да се произнесе относно своите пари и благосъстояние.
Националната валута – един от символите на държавността, е неделима и важна част от националната сигурност и националния суверенитет. Съгласно чл. 1, ал. 3 от Конституцията на Република България, никоя част от народа, политическа партия или друга организация, държавна институция или отделна личност не може да си присвоява осъществяването на народния суверенитет. Затова в сегашната ситуация на липса на достатъчна яснота за готовността за смяната на националната парична единица, при очерталото се разминаване между обществените нагласи и институциите, следва да се изпълнява волята на народа като суверен. Тази воля следва да се установи чрез произвеждане на национален референдум.
Референдумът ще бъде тест за демократичността на 51-вото Народно събрание. Той ще покаже кой приема принципите на демокрацията и кой отказва на българите правото да определят своето бъдеще.
Референдумът ще бъде оздравителен за българската демокрация. Той ще даде думата на хората и ще позволи да се чуят всички аргументи. Ще даде възможност на политическата класа да възстанови диалога с избирателите и да се бори за тяхното доверие. Доверие, което загуби през последните години.
Всенародното допитване ще върне към урните хиляди избиратели. Българската демокрация има критична нужда от този прилив на легитимност.
Не на последно място референдумът, независимо от резултата му, ще допринесе за изработване на национален консенсус по темата за готовността за въвеждане на еврото и ще предотврати последствията от решения, взети без подкрепата на мнозинството от българските граждани.
Такъв референдум няма да бъде прецедент. И други държави-членки на Европейския съюз вече са произвеждали всенародни допитвания за въвеждането на еврото. Редица държави, приети в ЕС преди България и със значително по-добри икономически показатели, продължават да запазват своята национална валута до постигане на обществен консенсус.
Всеки опит за представяне на предлагания от мен референдум за готовността ни за въвеждане на еврото като референдум „за“ или „против“ европейското бъдеще на България ще бъде груба манипулация. България е пълноправен член на Европейския съюз, който има правото да определи кога да въведе единната валута. И това право принадлежи на българския народ.
В съответствие с дадените ми правомощия от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление на основание чл. 10, ал. 1, т. 2 внасям в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум с въпроса: „Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“", гласят мотивите на Румен Радев, предаде БГНЕС.
На извънредно сесия на Общински съвет - Аврен ще бъде разгледано предложение за спиране на проекта за изграждане на ветрогенераторен парк. Вече 14 години работя във ваша полза, спазвайки обществения интерес. Вече 14 години аз и екипът ми пазим общинската гора и е доказано, че тя е прекрасно пазена и стопанисвана. Проведох десетки срещи с наши..
Панорама на средното образование започна днес в Юнашкия салон във Варна. Събитието се провежда в навечерието на националното външно оценяване в края на седми клас, за да подпомогне избора на училище. Съорганизатори са дирекция „Образование и младежки дейности“ към Община Варна със съдействието на Регионалното управление на образованието..
Председателят на парламента Наталия Киселова връща искането за референдум за еврото на президента, съобщи Нова тв, цитирана от БНР. Така Народното събрание няма да разгледа предложението, нито ще го гласува. По този начин се изключва хипотезата държавният глава впоследствие да сезира Конституционния съд. Причината - ако няма акт на НС, няма какво..
В Административен съд – Варна на 2 май т.г. е образувано дело по жалба на областния управител срещу мълчалив отказ на кмета на Община Варна да бъдат премахнати 10 броя преместваеми обекта, поставени върху земя държавна собственост. Става въпрос за беседките пред ресторант "Хоризонт", намиращ се в Морската градина. Искането е на основание чл. 57а, ал...
Паметникът на моряка да бъде издигнат на кръговото кръстовище в близост до контролно-пропускателния пункт към паркинга на Морска гара (откъм вълнолома). Около това становище се обединиха експерти и инициатори на проекта по време на среща с общинската управа на Варна, съобщиха от пресцентъра на администрацията. Председателят на Управителния съвет на..
Пътната безопасност е колективна отговорност, категоричен е Ивайло Желязков от Европейския център за транспортни политики. Той призова към активност от страна на гражданите с подаването на сигнали при констатирани нарушения на пътя. Според Желязков България може да заимства от популярната практика в САЩ пенсионери да подпомагат пътната безопасност..
Над 4 милиона са автомобилите, регистрирани у нас. 25 % от тях са около и над 20-годишни, а под 10 на сто са колите на под 5 години. Това отчете в ефира на Радио Варна Диан Драганов, председател на Съюза на българските автомобилисти във Варна и експерт по пътна безопасност. При наличието на такъв стар автопарк е повече от логично да бъде въведен единен..