На официална церемония Регионалната колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) връчи своите годишни награди.
Наградени бяха общо 18 личности и колективи за заслуги към развитието на здравните грижи на територията на община Варна - за проявен висок професионализъм в критични и кризисни ситуации, за успешното провеждане на профилактични и обучителни програми, за прилагането на иновативни подходи. Сред тях са колективите от професионалистите по здравни грижи от Многопрофилна болница за активно лечение – Варна към Военномедицинска академия, Университетската специализирана болница по очни болести за активно лечение – Варна, Отделението по медицинска онкология и палиативни грижи към Специализирана болница за активно лечение на онкологични заболявания „Д-р Марко А. Марков – Варна” ЕООД, Училище за бременни към МБАЛ „Св. Анна“. Връчени бяха още и поименни награди на акушерки и медицински сестри в различни отделения на варненските болници, училища, детски ясли и градини. Община Варна получи награда за принос в развитието на детското здравеопазване.
Професионалистите по здравни грижи в България отбелязват всяка година Международния ден на сестринството - 12 май. Денят се свързва с името на Флорънс Найтингейл – първата светска медицинска сестра, получила международно признание за пионерската си работа в областта на медицинската грижа. Наричана още „дамата с лампата“ заради нощните визитации на болни и ранени, Найтингейл поставя основите на професионалната сестринска грижа със създаването през 1860 г. на училище за сестри – Болница „Сейнт Томас“ в Лондон. Международният ден на медицинската сестра, който се празнува по целия свят, е на датата на нейното рождение.
Премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис ще обяви пакет от мерки, комбиниращ данъчни облекчения с увеличение на заплатите, особено за военнослужещите и полицаите, на стойност около 1,5 млрд. евро, по време на 89-ия Международен панаир в Солун на 6 септември, предаде ЕРТ. Ако се включат и предвидените за ноември компенсация в размер на един..
Ясни приоритети и граждански контрол са необходими при реализацията на проектите за модернизация на българската армия, това коментира президентът Румен Радев във Варна. Той присъства на военния ритуал по присвояване на първо офицерско звание на 44-та курсанти от випуск 2025 на Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" и връчи пагоните на..
За модернизацията на армията ще има много средства за въоръжение и за техника, но това изисква добре да бъдат определени приоритетите. Така президентът Румен Радев коментира във Варна темата за превъоръжаването на Българската армия. По думите му са нужни още зачитане на военната експертиза и граждански контрол. Радев подчерта, че за него..
Тройно се вдига началната цена за обезщетение при отчуждаване на земеделски земи. Новите цени са определени с министерско постановление за промени в наредбата за реда за определяне на цени на частни имоти, които държавата иска за свои нужди.С промените в наредбата на практика, при отчуждаване от страна на държавата на определен имот, който е..
Президентът Румен Радев отправи остри критики към кабинета на Росен Желязком за готвената разпродажба на държавни имоти. Държавният глава направи това във Варна, малко след тържествения ритуал по присвояване на първо офицерско звание на курсантите от Випуск 2025 на Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров". По..
Жълт код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 21 области у нас. И днес времето ще бъде слънчево, във вътрешността горещо. Вятърът ще е слаб от север, следобед до умерен от североизток, изток, вечерта от югоизток, по Черноморието подсилен от бриз. Максималните температури във вътрешността..
Държавният глава Румен Радев ще бъде във Варна по повод тържествения ритуал по присвояване на първо офицерско звание на курсантите от випуск-2025 на Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Н.Й.Вапцаров“. малко преди 9 часа часа президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили ще бъде посрещнат с почетен караул на Морската гара. По..