Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връчиха годишните награди "Варна" (СНИМКИ)

На тържествена церемония днес бяха връчени годишните награди "Варна" за постижения в областта на образованието, науката и културата.
Събитието се проведе в Драматичния театър "Стоян Бъчваров".
През тази година с голямата награда „Варна“ за цялостно творчество беше удостоен писателят Коста Радев. Той е автор на новели, повести, разкази, романи, стихотворни книги. Коста Радев е роден на 26 септември 1946 г. в София. Завършва българска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Дълго време работи като редактор в различни издания, а впоследствие става професионален рибар. До преди години живееше в рибарската кооперация „Траката“ край Варна, а днес - в село Казашко.

"Изненада ме тази награда, защото никога не съм мислил за такова нещо, никога не съм имал зад себе си организация или партия, които да ме подкрепят. Аз съм единак, не членувам никъде, живея откъснато и винаги е било така, винаги съм бил извън цивилизацията. Тази награда не дойде отгоре - тя дойде отдолу, от хората, които са решили, че е време да я получа, и се бореха да я получа, без да знам за това...", коментира в интервю за Радио Варна Коста Радев. 

Награди "Варна" получиха още 30 изявени личности и колективи.









снимки: Румен Сарандев

Носители на награда „Варна“ за ярки постижения в областта на културата са:

ГОЛЯМА НАГРАДА „ВАРНА” – Коста Радев

І. ЛИТЕРАТУРА – доц. д-р Добрин Паскалев – за издадената му през 2024 г. книга „На думите пред скрития олтар“, представяща авторска и преводна поезия.

ІІ. ИЗОБРАЗИТЕЛНИ ИЗКУСТВА – Юлиян Недев – за изложба, посветена на необикновения подводен свят в неговата цялостна красота и мистерия.

ІІІ. ТЕАТЪР – Теодор Христов – за  талантливо изпълнение на ролята на храбрия оловен войник в спектакъла за деца „Храбрия оловен войник“ на Държавен куклен театър – Варна.

ІV.  МУЗИКА – Даниела Белчева – за издадения през 2024 г. трети албум NAIVE, споделящ идеята всяко житейско преживяване да ни води по пътя на доброто.

V. ОПЕРА (изпълнителско изкуство) – Линка Стоянова – за превъплъщението ѝ в образа на сестра Анджелика в операта „Сестра Анджелика“ от Пучини.

Екипът на Варненска детско-юношеска опера при ЦПЛР – ОДК – за успехите им през изминалата 2024 г.  и реализацията на мюзикъла „Вдън гори“ по музика на Стивън Сондхайм.

VІ. ТАНЦ – Екипът на балетната трупа на ТМПЦ – Държавна опера – Варна  – за професионализма, таланта, творческата енергия на балетна постановка „Катарина, или дъщерята на разбойника“ от Цезар Пуни, хореография Сергей Бобров.

VІІ. КИНО – Екипът на Регионален телевизионен център – Варна – за филма „Учителят Атанас Стоев – поетичният магьосник“, посветен на 80-годишнината от рождението на Атанас Стоев.

VІІІ. АРХИТЕКТУРА – арх. Ирина Ефтимова – за стартиране  през 2024 г. дейността на информационен регистър (специализиран дигитален архив) на варненското недвижимото културно наследство – www.varnaheritage.com.


IХ. ЖУРНАЛИСТИКА –  Христо Русев – за приноса му в културния живот на Варна през 2024 г. с фотодокументалистика – фотоизложбата „Васко Василев – зад сцената“,  съвместна изложба с  артиста Ивелина Русева „Срещи във времето“ и участие в обща изложба на тема „Пътят на бежанеца“.

Носители на награда „Варна“ в сферата на науката и висшето образование са:

I.ХУМАНИТАРНИ НАУКИ

ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА – Няма номинации 

КОЛЕКТИВНА НАГРАДА – Научен колектив в състав – проф. д-р Мария Кърджиева, проф. д-р Катя Кайрякова и доц. д-р Ивайло Иванов за цялостен принос и значими постижения в учебната, научноизследователската и художественотворческата дейност на специалност „Хореография“ на Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“.

II. ПРИРОДНИ НАУКИ

ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА – Проф. д-р Виолета Йотова, д.м.н. за иницииране и активно участиев национални и международни проекти, здравни програми и експертни центрове, насочени към индивидуалната грижа за деца с диабет и редки болести, както  и за развитието на научноизследователската дейност на Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов” – Варна.

КОЛЕКТИВНА НАГРАДА – Научноизследователски институт на Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов” – Варна за изключителен принос в обучението и създаването на научни кадри в областта на здравеопазването и природните науки.

 III. ОБЩЕСТВЕНИ НАУКИ

ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА – Доц. д-р Иво Йоцов от Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ за постижения в научната и преподавателската дейност, с изследвания в съвременната среда за сигурност и публикуване  на резултатите в две книги с непосредствено приложение в преподавателската дейност: „Икономическа сигурност – теоретични аспекти“, „Икономическа сигурност – приложни и хуманитарни аспекти“.

КОЛЕКТИВНА НАГРАДА – Авторски колектив в състав доц. д-р Генка Рафаилова, гл. ас. д-р Златка Тодорова – Хамдан и гл. ас. д-р Христина Филипова за значими постижения в сферата на научните изследвания с фокус върху устойчивото и интелигентно развитие на туризма и неговите измерения на територията на община Варна и монографичния им труд на тема „Development of a Smart Toutism Destination”.Предложениe от Икономически университет – Варна.

IV. ТЕХНИЧЕСКИ НАУКИ

ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА – Доц. д-р к.д.п. Иван Цонев от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ за постижения в научната и преподавателската дейност с изследване на съвременните тенденции в сферата на морския транспорт и публикуване на резултатите в книга „Иновативни системи за швартоване на корабите“.

КОЛЕКТИВНА НАГРАДА – Научен колектив за изпълнение разработката на „Многофункционална дънна станция за подводен мониторинг“, с ръководител доц. Димитър Димитров – ръководител на научна секция „Технологии и системи за защита“. Предложението е от Института по металознание, съоръжения и технологии с център по хидро и аеродинамика „Акад. Ангел Балевски“ – БАН.

Носители за награда „Варна“ в системата на предучилищното и училищното образование:

I. „Ученик на годината” в областта на хуманитарните науки

Николай Костадинов – ученик от XII клас в МГ „Д-р Петър Берон“.

Николай Костадинов е безупречен ученик — задълбочен, последователен и отдаден на науката. Всички негови качества заедно със задълбочените му познания в различни области на науката определят често ролята му на лидер сред съучениците му. През настоящата учебна година е председател на Туристическия клуб към МГ ”Д-р Петър Берон” и често води групата в планината Николай е активен участник в екологични инициативи и исторически събития.

II. „Ученик на годината” в областта на природо-математически науки

Петър Петров – ученик от XII клас в МГ „Д-р Петър Берон“.

Петър Петров изпъква с отличен успех по време на обучението си в гимназията, с постоянство и усърдие в учебния процес. Има множество медали, призови места и грамоти по математика. С отлично математическо и логическо мислене. Многобройните грамоти и сертификати, получени на различни национални и международни олимпиади, свидетелстват за високите познания по физика.

III.  „Ученик на годината” в областта на професионалната подготовка

Марина Ашихмина – ученичка от XI „б“ клас в  ПГХ и ХВТ “Д. И. Менделеев”.

Марина Ашихмина е част от отбор от 12 български ученици и единственият представител на Варна, който печели първо място в международния конкурс за проектиране на космическа колония „Live in а Healthy Space Design Competition 2024” организиран от Националното космическо общество. Проектът е избран с № 1 сред 1 641 проекта и печели възможността за представяне на Годишния конгрес на Националното космическо общество в САЩ. Това изключително постижение демонстрира високото ниво на научна и професионална подготовка, креативност и отдаденост на Марина Ашихмина, с което тя допринася за успеха на българския отбор на световно ниво.

IV. „Учител на годината” в областта на предучилищното образование

Мариела Кирилова – учител в ДГ № 34 „Лястовичка“.

Всеотдайна учителка от системата на предучилищното образование, която не само обучава и възпитава малките, но търси индивидуалността и дарбата във всяко едно от тях. Живее с емоциите на своите възпитаници, споделя техните успехи, съпреживява заедно с тях трудните моменти. Благодарение на познанията и опита си, тя се е доказала като изключителен професионалист, както като учител в група, така и като логопед в редица градски, регионални и международни форуми.

V. „Учител на годината” в областта на обслужващите звена

Ирена Станева – старши учител и ръководител на Детски фолклорен ансамбъл „Българче“ в ЦПЛР – ОДК.

Над 30 години под нейното умело ръководство се възпитават, образоват и мотивират хиляди варненски деца и ученици. Благодарение на големия педагогически такт, индивидуалния подход и умение за работа с даровити деца, Ирена Станева изгражда достойни граждани и стойностни хора. В основата на работата й са залегнали критерии като създаване на условия за личностно развитие, даване на възможности на децата да откриват, изявяват и развиват своите заложби, таланти и дарования.

VI. „Учител на годината” в областта на основното образование

Добрина Копринкова – старши учител по изобразително изкуство в ОУ „Захари Стоянов“.

Предложението е мотивирано от инициативността, всеотдайността и нестихващата енергия на г-жа Копринкова, с които тя работи през всички учебни години. От особено значение са успехите, които постига с учениците си през последната година. Учениците на Добрина Копринкова активно участват в състезания и творчески изяви, като постигат отлични резултати на регионално и национално ниво.

VII. „Учител на годината” в областта на средното образование

Камелия Савова – учител в IV Езикова гимназия „Фредерик Жолио Кюри“.  Главен учител по чужд език в гимназията и един от най-изявените учители по испански език, като успехите на нейните ученици го доказват. Нейният принос изгражда лицето на гимназията с многобройните отличия на нейните ученици, особено в областта на театъра на испански език. Камелия Савова, освен че съхранява традициите, тя търси  и новото. В учителската си дейност използва иновативни методи в часовете по чужд език, свързани с театрални техники, видео проекти, обърната класна стая и други.

VIII. „Учител на годината” в областта на професионалната подготовка

Нина Дякова – учител по спортна стрелба в Спортно училище „Георги Бенковски“ – Варна.

Изявена професионалистка, с доказан принос в развитието на спорта – спортна стрелба във Варна и България. Прилага иновативни подходи в учебно-тренировъчния и възпитателния процес. Работи целенасочено за мотивиране на учениците и реализиране на високи спортни резултати на престижни състезания, за изграждане на система от общозначими ценности и идеали на граждани и спортисти.  Ползва се с авторитет сред учениците, колегите, родителите и спортната общественост. През изминалата учебно- тренировъчна година нейните възпитаници имат успешни изяви на международни състезания, държавни първенства и държавни турнири.

IX. „Колектив на годината” в областта на предучилищното образование

ДГ № 31 „Крилатко“ с директор Елена Ташева – Маринова.

Колективът на Детската градина се отличава с висок професионализъм, новаторство и инициативност. Прилага оригинални и нестандартни образователни стратегии за стимулиране детското развитие за постигане на успешна социализация и подготовка на детето за училище. Значителни са постиженията на ДГ № 31 „Крилатко”  за популяризиране и съхранение на българския фолклор и обредните му форми, за опазване и развитие на певческото и танцово изкуство и за създаване и развитие на творчески дух у децата. Не стихват инициативите с участието на родители, като партньори в педагогическия процес при отворени врати в детската градина.

X. „Колектив на годината” в областта на основното образование

ОУ „Капитан Петко войвода“ с директор Александрина Величкова.

Училището е оценено високо в усилията си да възпитава учениците в дух на гражданска отговорност, здравословни навици и приобщаването на различни групи ученици. Родителите силно подкрепят процеса и резултатите за формиране на толерантно отношение към различните ученици (чужди граждани, ученици със специални образователни потребности, от различен етнос, изповядващи различна религия и др.). Родителите са доволни от резултатите, постигани в учебния процес, което показва висока оценка за педагогическото взаимодействие с учениците в процеса на обучение, както и постиганото качество.

XI.„Колектив на годината” в областта на средноto училищно образование 

Професионална гимназия по текстил и моден дизайн – Варна с директор Людмила Начева.

Вдъхновяващият екип на Професионална гимназия по текстил и моден дизайн – Варна се откроява с тяхната отдаденост, професионализъм и стремеж към развитие. В своята работа екипът демонстрира изключителна ангажираност и желание за професионално развитие. Екипът на училището се отличава с прилагането на съвременни методи на преподаване и изграждането на силна училищна общност. Резултатите от тяхната отдаденост са видими – подобрена училищна среда, мотивирани ученици и повишено доверие сред родителите и местната общност.

XII. „Колектив на годината“ в областта на постигнат най-голям ръст спрямо предходната година по показатели от национално външно оценяване и/или държавните зрелостни изпити при минимум оценени 30 деца:

Основно училище „Свети княз Борис I” – Варна

Това отличие се дава за първи път. ОУ „Св. княз Борис I” има постигнат най-голям ръст по показатели от националното външно оценяване.

“Ученик на годината” в областта на хуманитарните науки

1. Николай Костадинов – ученик от XII “б“ клас в МГ „Д-р Петър Берон“.
Николай Костадинов е безупречен ученик — задълбочен, последователен и отдаден на науката. Той е с висока нравственост и богата култура, има благ характер и спокоен нрав, винаги е готов да помогне на съучениците си. Всички негови качества заедно със задълбочените му познания в различни области на науката определят често ролята му на лидер сред съучениците му.
През настоящата учебна година Николай е председател на Туристическия клуб към МГ ”Д-р Петър Берон” и често води групата в планината – с вроден усет за ориентиране, изключително наблюдателен и с отлична преценка за условията – той умело прилага знанията си на практика. Николай е активен участник в екологични инициативи и исторически събития.

 2. Дамян Попов – ученик от XII „е“ клас в IV Езикова гимназия „Фредерик Жолио Кюри“.
По време на обучението си в гимназията Дамян Попов изпъква с отличен успех, с постоянство и усърдие в учебния процес. Той е талантлив актьор и умел оратор, който с готовност и желание се включва в множество инициативи на училищно, общинско, национално и международно равнище. Дамян постига отлични резултати в областта на изкуствата — театър, танц и е носител на много награди.
Освен сценичните си изяви, Дамян Попов има подчертан интерес към изкуството на превода, както на проза, така и на поезия. Дамян Попов е изключително интересна и творчески насочена личност, която с ентусиазъм се включва в множество инициативи с гражданска и творческа насоченост.

“Ученик на годината” в областта на природо-математически науки

1. Петър Петров – ученик от XII клас в МГ „Д-р Петър Берон“.
Петър Петров изпъква с отличен успех по време на обучението си в гимназията, с постоянство и усърдие в учебния процес. Има множество медали, призови места и грамоти по математика. С отлично математическо и логическо мислене. Различните грамоти и сертификати получени на различни национални и международни олимпиади, свидетелстват за високите познания по физика.

2. Добромир Ангелов – ученик от XII “г“ клас в МГ „Д-р Петър Берон“.
Добромир Ангелов се състезава активно по математика от втори клас, а по информатика от приема му в гимназията в пети клас до момента. Има множество медали, призови места и грамоти за отличен и по математика и по информатика. Редовно се класира за националния кръг на олимпиадата по информатика и в разширените отбори, а в осми клас се класира в националния отбор младша група, когато спечели и два медала. В девети клас спечели голямата награда в състезанието по програмиране за младша група на Софтуниада. Има много медали и отличия и по математика.
С отлично математическо и логическо мислене, за Добромир трудните задачи са интересно предизвикателство, което му харесва да изследва и анализира задълбочено. Интересите му не се ограничават само с двете му любими области математика и информатика, а проявява интереси и към химия.

 „Ученик на годината” в областта на професионалната подготовка

1. Марина Ашихмина – ученичка от XI „б“ клас в ПГХ и ХВТ “Д. И. Менделеев”.
Марина Ашихмина е част от отбор от 12 български ученици и единственият представител на град Варна, който печели първо място в международния конкурс за проектиране на космическа колония „Live in а Healthy Space Design Competition 2024” организиран от Националното космическо общество.
Проектът е избран с № 1 сред 1 641 проекта и печели възможността за представяне на Годишния конгрес на Националното космическо общество в САЩ.
Това изключително постижение демонстрира високото ниво на научна и професионална подготовка, креативност и отдаденост на Марина, с което тя допринася за успеха на българския отбор на световно ниво.

2. Мария – Александра Арнаудова – ученичка от IX клас в Спортно училище „Георги Бенковски“ – Варна.
Национална състезателка е по вдигане тежести, с треньор Живко Николов.
Представя се отлично на Европейско първенство за кадети 15-17 г. в Солун – Гърция, в категория 71 кг., където извоюва I-во място в изхвърляне, I-во място в изтласкване и I-во място в двубой.

3. София Иванова – ученичка от X клас в НУИ „Добри Христов“.
Тя е член на Съюза на артистите в България, когато е едва l5 годишна и вече е носител на „Златна значка“ на Съюза за „Изключителни постижения на български и международни сцени 2024“. Тя е отлична ученичка със специален предмет „Флейта“ с преподавател Николай Йорданов.
Също така е специализант „Класическо пеене” при световноизвестната италианска оперна певица мецосопрано и оперен режисьор Роберта Мателли и при оперната певица и педагог Мария Жекова.

„Учител на годината” в областта на предучилищното образование

1. Мариела Стефанова Кирилова – учител в ДГ № 34 „Лястовичка“.

Тя е един от онези учители в системата на предучилищното образование, които работят всеотдайно и неуморно. В работа си с децата, не само обучава и възпитава малките, но търси индивидуалността и дарбата във всяко едно от тях. Живее с проблемите на своите възпитаници, споделя техните успехи, съпреживява заедно с тях трудните моменти.
Благодарение на познанията и опита, получила от образованието си в редица престижни университети в България, тя се е доказала като изключителен професионалист, както като учител в група, така и като логопед в редица градски, регионални и международни форуми.

 2. Марчела Петрова – Директор на ДГ № 23 „Иглика“.

Като дългогодишен педагог и ръководител на ДГ № 23 „Иглика”, г-жа Марчела Петрова демонстрира висок професионализъм, лидерски умения, всеотдайност, вдъхновение и творчество в своята работа и издигна имиджа на детското заведение на високо ниво.
Проявява умения за отлична комуникация, изключителна коректност, етичност и толерантност в отношенията с екип, родители, деца.
Марчела Петрова целенасочено работи за изпълнение на стратегията за развитие и функционирането на детското заведение, като привлекателен образователен център за децата на общността в квартал Виница.

В ДГ № 23 „Иглика”, г-жа Петрова е визионер, мотиватор и двигател на развитието на качествени партньорски взаимоотношения между екипа и родителите, обединени около общата цел за благополучие и просперитет на децата.

 „Учител на годината” в областта на обслужващите звена

Ирена Станева – старши учител и ръководител на Детски фолклорен ансамбъл „Българче“ в ЦПЛР – ОДК.

Вече повече от 30 години под нейното умело ръководство се възпитават, образоват и мотивират хиляди варненски деца и ученици. Благодарение на големия педагогически такт, индивидуалния подход и умение за работа с деца, притежаващи дарби, Ирена Станева изгражда личности, достойни граждани и стойностни хора. В основата на работата й са залегнали критерии като създаване на условия за личностно развитие на децата и учениците от Варна, изграждането на тяхната нравствена, познавателна, естетическа, музикална, здравна и психологична култура; развитие на творческото им мислене и способности, трудови умения, навици и професионални интереси; даване на възможности на децата да откриват, изявяват и развиват своите заложби, таланти и дарования.

„Учител на годината” в областта на основното образование

1. Добрина Копринкова – старши учител по изобразително изкуство в ОУ „Захари Стоянов“.

Предложението е мотивирано от инициативността, всеотдайността и нестихващата енергия на г-жа Копринкова, с които тя работи през всички учебни години. Тя винаги е работила с вдъхновение и огромно желание със своите ученици. От особено значение са успехите, които постига с учениците си през последната година.
Учениците на г-жа Копринкова активно участват в състезания и творчески изяви, като постигат отлични резултати на регионално и национално ниво.

2. Явор Драгнев – учител във Второ основно училище „Никола Йонков Вапцаров“.

Явор Драгнев е изключителен преподавател, който притежава солидна академична подготовка и впечатляващи професионални успехи. Той се отличава със своята енергия и ентусиазъм в преподаването на физическо възпитание и спорт. Демонстрира изключителна компетентност в разработването на иновативни и мотивиращи тренировъчни програми, които ангажират учениците и насърчават здравословния начин на живот. Благодарение на своя професионален подход, той успява да вдъхне у учениците любов към спорта и да ги мотивира да развиват своите физически способности.

3. Елизабет Влаева – учител в ОУ „Добри Чинтулов“.

Елизабет Влаева има дългогодишен професионален опит, висок професионализъм и обществен авторитет. Притежава педагогически  и организационни умения, които прилага в работата си като главен учител. Проявява голяма отговорност и инициативност съчетана с индивидуален подход. Умее да работи в екип и да постига резултати. Ползва се с авторитет сред колегите си и в общинската образователна система. Нейната професионална дейност като педагог е пример за непрекъснат стремеж и професионална отдаденост.

„Учител на годината” в областта на средното образование

1. Камелия Савова – учител в IV Езикова гимназия „Фредерик Жолио Кюри“. Камелия Савова е преподавател с авторитет, превръщащ ученето в приключение. Тя е учител, който гради и съхранява традициите, но търси и новото. Професионалист в обучението по испански език и литература, тя е безспорен деец сред общността на училището. Нейният принос изгражда лицето на гимназията с многобройните отличия на нейните ученици, особено в областта на театъра на испански език.

Камелия Савова е главен учител по чужд език в гимназията и един от най-изявените учители по испански език, като успехите на нейните ученици го доказват.
В учителската си дейност, г-жа Савова използва иновативни методи в часовете по чужд език, свързани с театрални техники, видео проекти, обърната класна стая и други.

2. Пенка Ненкова – учител в Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“. Използването на иновативни модели и методи в обучението по физика и астрономия на г-жа Пенка Ненкова е свързано с развиване на ключови компетентности, посредством целенасочено и последователно формиране на умения за учене, чрез сътрудничество и взаимодействие — работа в екип, поради което учениците на госпожа Ненкова се реализират като успешни млади хора. Множеството награди и медали на нейни ученици в престижни олимпиади по физика, астрономия, астрофизика и природни науки, в конкурси и състезания на национално и международно ниво, говорят за високото ниво на преподаване на г-жа Ненкова.

3. Веселина Тодороска – старши учител в МГ „Д-р Петър Берон“.

Веселина Тодороска е уважаван и отдаден на работата си преподавател по математика. Отзивчива и коректна, с желание помага на колегите си, споделя опит и материали, наставник е на новоназначени учители. През годините Веселина Тодороска многократно се е доказала като професионалист и всеотдаен учител, който вдъхновява учениците. Тя е един от основателите и дългогодишен ръководител на школа по състезателна математика. Във всички нейни випуски до момента има изявени състезатели, печелили международни и национални състезания.

„Учител на годината” в областта на професионалната подготовка

1. Нина Дякова – учител по спортна стрелба в Спортно училище „Георги Бенковски“ – Варна.

Нина Дякова е преподавател по спорт „спорта стрелба“. Изявена професионалистка, с доказан принос в развитието на спорта – спортна стрелба в град Варна и България. Прилага иновативни подходи в учебно-тренировъчния и възпитателния процес. Работи целенасочено за мотивиране на учениците и реализиране на високи спортни резултати на престижни състезания, за изграждане на система от общозначими ценности и идеали на граждани и спортисти.  Ползва се с авторитет сред учениците, колегите, родителите и спортната общественост.
През изминалата учебно – тренировъчна година, нейните възпитаници имат успешни изяви на международни състезания, държавни първенства и държавни турнири.

 2. Пламен Павлов – учител по кларинет в НУИ „Добри Христов“.

Пламен Павлов познава в детайли индивидуалните способности на своите ученици. В работата му се съчетават теорията с практикума, където богатият му опит на концертиращ изпълнител му позволява детайлно обхващане на проблематиката на музикалната творба, като ясно и точно за учениците се онагледяват и се поднасят на разбираем език проблемите на стилистиката, ритмиката, фразирането.

Пламен Павлов е пример за един вдъхновяващ и мотивиращ преподавател, превърнал професията „учител” в своя мисия. За това говори неговия изключителен професионализъм, като учител по кларинет, иновативните му педагогически практики, прилагани в обучението и развитието на неговите ученици.

„Колектив на годината” в областта на предучилищното образование

 1. ДГ № 31 „Крилатко“ с директор Елена Ташева – Маринова.

Колективът на Детската градина се отличава с висок професионализъм, новаторство и инициативност. Прилага оригинални и нестандартни образователни стратегии за стимулиране детското развитие за постигане на успешна социализация и подготовка на детето за училище. Значителни са постиженията на ДГ № 31 „Крилатко”  за популяризиране и съхранение на българския фолклор и обредните му форми, за опазване и развитие на певческото и танцово изкуство и за създаване и развитие на творчески дух у децата. Не стихват инициативите с участието на родители, като партньори в педагогическия процес при отворени врати в детската градина.

2. ДГ № 46 „Горска приказка“ с директор Албена Дочева

Основната мисия на екипа от специалисти е стимулиране на развитието на децата и пълноценната им подготовка в житейски и образователен аспект, чрез използване на съвременни технологии и интерактивни методи, за да реализират детските таланти, знания и умения. Индивидуалният подход и работата в екип извеждат на преден план личността на детето, неговите индивидуални потребности и силни страни.

3. ДГ № 43 „Пинокио“ с директор Жени Хинтоларска.

ДГ № 43 „Пинокио“ е институция с безспорен авторитет, създала устойчив модел за качествено възпитание и образование, съчетавайки ценностите на детството с гъвкавостта на модерните образователни технологии. Създадена е позитивна атмосфера, която развива детското творчество и въображение, учи децата да мислят, действат и експериментират в креативна образователна среда, провокираща детската любознателност и активност.

Екипът се грижи за децата с изключителна отдаденост, съчетавайки умело добрите традиции в предучилищното образование с очакванията и предизвикателствата на новото време.
Учителите прилагат нестандартни подходи в учебно-възпитателния процес, като работят по многобройни мини проекти, заложени в работата им с децата, включвайки и партньорството на родителите.

„Колектив на годината” в областта на основното образование

 1. ОУ „Капитан Петко войвода“ с директор Александрина Величкова. Училището е оценено високо в усилията си да възпитава учениците в дух на гражданска отговорност, здравословни навици и приобщаването на различни групи ученици. Родителите силно подкрепят процеса и резултатите за формиране на толерантно отношение към различните ученици (чужди граждани, ученици със специални образователни потребности, от различен етнос, изповядващи различна религия и др.). Наличието на незадоволителни оценки показват възможности за по-активно включване на всички ученици в тези дейности. Родителите са доволни от резултатите, постигани в учебния процес, което показва висока оценка за педагогическото взаимодействие с учениците в процеса на обучение, както и постиганото качество.

 2. ОУ „Стоян Михайловски“ с директор Петър Фотев.

Педагогическият колектив полага последователни усилия в поддържането на високо качество на обучението, което се демонстрира чрез устойчиво високи резултати от националното външно оценяване и олимпиади. Учениците на училището ежегодно заемат призови места в конкурси и състезания на регионално и национално ниво, което е красноречиво доказателство за ефективната работа на учителите.

Колективът на училището демонстрира пример за професионална етика, екипен дух и ангажираност с общите цели на образованието. Налице са ясно изразени отговорност, взаимопомощ и подкрепа, което води до положителна училищна среда, мотивираща както учители, така и ученици.

3. Начално училище „Васил Левски“ с директор Стела Петрова.

Начално училище „Васил Левски“ – Варна е модерно и динамично развиващо се учебно заведение с ясна визия и устойчива мисия, насочени към изграждане на знания, ценности и гражданска отговорност у своите ученици. Училището е символ на приемственост между традициите и съвременните образователни практики.
Училището насърчава индивидуалния напредък на всяко лете, като развива неговите силни страни, таланти и социални умения. В центъра на мисията стои стремежът към съчетаване на традиционните български ценности с модерни педагогически подходи, основани на иновации, творчество и гражданска ангажираност.  Колективът на Начално училище „Васил Левски“ е висококвалифициран, мотивиран и отдаден на професията си. Учителите работят в тясно сътрудничество с родителската общност и с редица външни партньори и институции.

„Колектив на годината” в областта на средно училищно образование  

1. Професионална гимназия по текстил и моден дизайн – Варна с директор Людмила Начева.

Вдъхновяващият екип на Професионална гимназия по текстил и моден дизайн – Варна се откроява с тяхната отдаденост, професионализъм и стремеж към развитие. В своята работа екипът демонстрира изключителна ангажираност и желание за професионално развитие.

Екипът на училището се отличава с прилагането на съвременни методи на преподаване и изграждането на силна училищна общност. Резултатите от тяхната отдаденост са видими – подобрена училищна среда, мотивирани ученици и повишено доверие сред родителите и местната общност. Техният стремеж за усъвършенстване и адаптиране към съвременните образователни предизвикателства ги прави пример за училищен екип.

2. Варненска Търговска гимназия „Георги Стойков Раковски“ с директор Жечка Георгиева.

В училището работят висококвалифицирани преподаватели, подпомагани от педагогически съветник. Отправна точка са приоритетните насоки за развитие на Варна, а именно равни възможности на всички млади хора за развитие на потенциала на всяко дете. Колегията на ВТГ „Г. Ст. Раковски“ смята, че идентични трябва да са акцентите и пред образователната институция.
В училището учат различни по възможности, етническа принадлежност и възраст ученици. Ръководството се стреми да създаде условия за обучение на всички  ученици съобразно възможностите и интересите им. Учениците със СОП, в социална депривация или в риск се развиват заедно с медалистите в различни области.

„Колектив на годината“ в областта на постигнат най-голям ръст спрямо предходната година по показатели от национално външно оценяване и/или държавните зрелостни изпити при минимум оценени 30 деца:

I  Основно училище „Свети княз Борис I” – Варна.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

6,5 млн. лв. от държавния бюджет и за транспорта във Варна ще искат синдикатите и местната власт

6,5 милиона лева ще поискат с официално писмо до правителството Община Варна, Общинският съвет и синдикатите "Подкрепа" и КНСБ. Това стана ясно след срещата в общината на кмета на Варна Благомир Коцев, председателят на ОбС Христо Димитров, Георги Кулински - председател на Комисията по транспорт, Николай Антонов - изпълнителен директор на "Градски..

публикувано на 20.05.25 в 17:26
Йордан Господинов в студиото на Радио Варна

Проблемите в рибарския сектор ще бъдат обсъдени на среща в Министерството на земеделието

Представители на рибарски сдружения утре ще се срещнат с ръководството на Министерството на земеделието. На срещата ще бъдат обсъдени текущи проблеми и казуси, които са свързани със съставяне на актове и наказателни постановления на ловците на бяла мида, както и други проблеми на бранша. Това каза за Радио Варна д-р Йордан Господинов, който е..

публикувано на 20.05.25 в 16:04

101 години от рождението на Шарл Азнавур ще отбележат във Варна

Общоарменски благотворителен съюз "Парекордзаган"  във Варна ще отбележи 101-годишнината от рождението на Шарл Азнавур, с поднасяне на венци и цветя на монумента на Маестрото на 22 май (четвъртък) от 18:30 ч., площад "Съединение".  "Шарл Азнавур е световноизвестен писател, певец, поет и актьор, който ще остане завинаги сред най-големите имена в..

публикувано на 20.05.25 в 15:00

Деца ще рисуват за животните с любов

Първото издание на фестивала Animalia Art Fest посветен на децата и животните ще се проведе днес, 26-ти май понеделник, до кривото дърво в Морската градина във Варна. Работилниците ще са тематични – децата ще моделират с глина и пластилин и ще рисуват животни. Включени са и два безплатни демо класа на художничката Светлана Димитрова, която ще..

публикувано на 20.05.25 в 14:48

Клиничните проучвания и информираността на хората

На 20 май отбелязваме Световния ден на клиничните проучвания. По този повод организаторите на кампанията „Пациентите от бъдещето“ напомнят колко важни са те за разработването на нови терапевтични решения. Над 2800 са активните клинични проучвания в България, а 304 набират пациенти в момента по данни на международния портал cliniclatrails.gov...

публикувано на 20.05.25 в 14:27
Пристанище Варна

Гроздан Караджов: Ще привлечем частен инвеститор, който да развива пристанищните терминали Варна-Запад и Варна-Изток

Експерти от Световната банка в момента изготвят анализ на възможностите за развитие на пристанище Варна и до края на годината ще обявим процедура за публично-частно партньорство. Целта ни е да привлечем международни фондове и компании, които да осигурят достатъчно инвестиции за модернизацията му, да привлекат нови товародатели и да увеличат..

публикувано на 20.05.25 в 14:22
ТД на НАП-Варна

Над 12 хиляди варненци декларираха доходите си пред НАП

Над 162 000 дружества и еднолични търговци вече обявиха доходите си пред Националната агенция за приходите, повече от месец и половина преди изтичането на крайния срок. Над 12 000 са във Варна. За цялата страна близо 30 000 са подадените до момента годишни данъчни декларации от едноличните търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане,..

публикувано на 20.05.25 в 14:17