Призовавам възрастните да напишат поне няколко реда за рода си и ги предадат на децата си. Това е посланието по повод Деня на българската просвета и култура на Параскева Атанасова, член на литературен клуб „Йордан Кръчмаров“ в Балчик, автор на стихове и разкази, посветени ни теми, които я вълнуват и терзаят. В противен случай много голяма ще е болката. На 76 години това е и думата, с която би именувала цялото си творчество поезия и проза: "Защото пиша със сърцето си за неща, които ме развълнуват до болка. Спомням си непознатата в микробуса от Каварна до Варна, която през сълзи изля душата си пред мен, как тръгва за чужбина с букварче за подарък: "Ще пътувам за София, отивам в Англия, да срещна шестгодишната си внучка, която не може да говори с мене …защото не знае български". Плаках след това. Посветих и стихотворението си "Есен"...
Затова в навечерието на 24 май се обръщам към всички да намират време да четат и изграждат духовността на България. Призовавам по-възрастните да напишат няколко реда за рода си, което са запомнили от баби и дядовци. Да ги дадат на децата си. Учителите да карат учениците да разпитват родителите си, за да знае бъдното поколение рода си.“
В Майския литературен салон на литературен клуб „Йордан Кръчмаров“ по повод 60-годишнината на творческата организация в Балчик пред своите съграждани тя се представи с тема, посветена на родовата памет под надслов “Доброто е в нас! То е заразно! Нека да го прегърнем!”.
„Защото аз все още вярвам в доброто, така съм възпитана. Като стана сутрин, първото нещо, което си казвам, че денят трябва да бъде добър. Трябва да направя нещо добро, малко може да е, за да ми бъде по-леко на душата. Вярвам в доброто, и в моите разкази мотото е доброто“ – е нейната теория за доброто.
Параскева Атанасова е родена на 22.Х.1948 г. в гр. Балчик. Завършила Икономически техникум в Добрич, по професия счетоводител. Първите опити в поезията и са през ученическите години. По-активно с това се занимава след като навършва 40 години. Тогава се стресира от възрастта, но днес с усмивка казва, че животът започва след 40.
Нейни творби са публикувани във в. „Добруджанска трибуна”, в списание „Антимовски хан” - сдружение на писателите в Добрич през 2018 г. Публикувала е и в местните печати в региона. Участва в литературни конкурси и четения. Има две първи награди от местни конкурси. Пише и се вълнува от различните нюанси на живота ни. Природата, морето, полето, животните са и любими теми. Подготвя и детска книжка със стихчета и разкази. През 2024 год. е включена с проза и стихове в алманасите „Хумор и сатира” , „Гайтани вежди – снага топола” и „Детски истории” на издателство „Буквите”. През същата година участва и в конкурса „Всичко за майка ми”, Алманаси „Нова българска литература” – поезия и проза.
Марин Янев и Ивайло Христов получават двете големи награди „Аскеер“ тази година, съобщава фондация „Академия Аскеер “ . Янев ще бъде удостоен с почетната статуетка, а неговият колега и режисьор Христов– с приза за цялостен принос към театралното изкуство. По традиция, церемонията ще се състои за 34-ти път на 24 май – Деня на..
За повече от 80% от българите четенето на книги е важно, сочи проучване на агенция „Тренд, по поръчка на в. „24 часа“. Изследването е свързано с това колко и какво чете българинът. Социологическото проучване е реализирано в периода между 12 и 18 май 2025 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1001 души на..
Фестивалът за култура и изкуство „Културтрегер“ ще е със специална програма за празника днес. Сред акцентите са представянето на образователната книжка с кауза и раздаване на книги в партньорство с НЧ “ИСКРА 1924”. Това разказа за Радио Варна Гергана Пенева, главният организатор на фестивала. Народно читалище “ИСКРА 1924” ще представи 111..
Чешкият център в София и Варненската библиотека представят изложбата с плакати „Значимите български чехи“. Тя е резултат от провелия се през 2024 г. едноименен конкурс, организиран по повод 75 години от създаването на Чешкия център в София и Българския културен институт в Прага. В него участваха 24 дизайнери, художници, ученици и студенти от училища по..
Международният театрален фестивал „Варненско лято“ (1 - 11 юни) кани своята публика да отпразнува 24 май с изкуство и специално намаление по случай Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура. Само на 23 май (петък) (от 10:00 до 13:30 и от 14:30 до 16:00 ч.) и 26 май (понеделник) (от 11:00 до 16:00 ч.) всички билети..
Шестото издание на „Фестивала на занаятите и изкуствата“ започва от днес в Добрич. Изложението ще продължи до 25 май. Негов организатор е Фондация „Добруджа – история, традиции, култура“ в партньорство с Община Добрич. Около 60 занаятчии от цялата страна ще вземат участие във фестивала тази година, посочи организаторът му Пепа Рашева...
Новият проект на “Сдружение за Алтернативна Култура и Изкуство” – „Културтрегер“ – фестивал за култура и изкуство, ще се проведе от 22.05.2025г. до 01.06.2025г., на алеята пред сцена “Раковина” в Морската градина на Варна. Фестивала включва разнообразни прояви – свързани с визуалното и приложно изкуство, но и с по-сериозни теми от..