Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хлябът като символ на плодородие и като знак за равенство между хората

Снимка: Pixabay

Православната църквата отбелязва Възнесение Господне. Празникът е известен още като Спасовден или Денят на Спасителя.

Спасовден заема особено място и в българската народна традиция. 

Смята се, че на този ден се прибират душите на всички покойници, които от Велики четвъртък са били „на свобода“.

В народните вярвания се казва също, че на 40-ия ден след Великден в горите се появяват самодиви. Те берат и се кичат с цъфналия през нощта росен – растение, което има лечебна сила. Именно затова болни и недъгави хора отиват да преспят на росеновите ливади с надежда за изцеление.

Според традицията, ако на Спасовден завали дъжд, годината ще е богата, а реколтата – обилна. 

В различните части на страната се изпълняват множество ритуали свързани с дъжда. В някои села хората излизали нарочно под капките дъжд, вярвайки, че това ще им донесе здраве и благословение. Пастирите извеждали стадата на открито, за да „прихванат“ плодородието на деня и да осигурят здраве на добитъка през цялата година.

По традиция днес се прави празнична трапеза.

"Никой не е по-голям от хляба."- е мъдрост, която е валидна за всяко време и за всяко място.

По този повод репортерът ни Ваня Славова днес е в Пекарна "Радост", за да ни срещне с Нарине Банкова, председател на Фондация „Радост за нашите деца“:


Пекарна „Радост“ е едно от малкото социални предприятия, които работят на територията на Варна. Започва дейност по европейски проект през 2018 година, а пекарната отваря врати през 2019. В нея работят 6 младежи с различни дефицити. Приготвят закуски, сладкиши, питки и други тестени изделия. За труда си получават минималната работна заплата и най-важното – придобиват самочувствие, че са част от обществото и полезни с труда си.

И към любопитните факти за празника.
Според народните традиции на днешния ден изневярата е позволена. Но внимание - само за жените. Освен това, ако жената зачене в нощта на празника, се приема, че забременяването се е получило по свръхестествен начин и не се тълкува като потъпкване на клетвите във вярност.
Тъй като в патриархалното общество продължаването на рода е най-важният дълг, стоящ пред човек, на този ден прелюбодеянието е позволено с цел регулиране на популацията в довъзрожденското общество. Защото не винаги причината за безплодието е в жената.
Безплодието се лекува като в нощта на Спасовден жената, която няма деца, преспива под растението Росен, смятано за самодивско цвете. Но не сама, а с придружител, с когото няма кръвна връзка. Преди това двамата поставят върху червена кърпа спасова пита, варена кокошка и вино. Хапват, пийват и т.н. Около полунощ те трябва да легнат под росена и да мълчат. Малко преди първи петли, около 2 часа през нощта, трябва да оставят храната и да хукнат към селото, но без да се обръщат назад. Смята се, че безплодието остава под росена.

Никой, дори съпругът, няма право да пита жената какво се е случило през нощта под самодивското цвете.

Според разказите от различни части на българската територия почти без изключение бездетните жени раждали 9 месеца след Спасовден. Поради тази причина ритуалът срещу безплодие се е изпълнявал в продължение на десетилетия от всяко идно поколение. Този празник дотолкова се вкоренява в бита на българина, че незнайно точно кога се ражда и изразът „Те ти, булка, Спасовден!“.

Шеговитото обръщение се свързва с мераклията мъж, който няма търпение и затова казва "Те ти, булка, Спасовден!" Тоест, днес може.
По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

11-годишният пианист Антонио Паван: За мен музиката е felicità!

Клавирен рецитал изнесе в рамките на Международния фестивал "Варненско лято" снощи Антонио Паван.  Той е само на 11 години с българо-италиански произход, а биографията му вече е забележителна, репертоарът му се простира от барока до XXI век, свирил е в престижни зали в Италия, където живее, и в Европа, печелил е само първи награди от конкурси, често..

публикувано на 23.07.25 в 16:15

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 23.07.25 в 13:31

Фестивалното изложение "Порода - Любов" ще обедини природозащитниците на Варна

Предстои едно изключително вълнуващо и заредено с обич събитие във Варна, което ще събере на едно място представители на природозащитни организации, доброволци, любители на животните и всички хора със сърца, отворени за доброто. В събота, 27 юли, от 10:00 до 22:00 часа, на входа на Морската градина в морската столица ще се проведе фестивалното..

публикувано на 23.07.25 в 12:35
Модният експерт Румяна Димитрова в студиото на Радио Варна

Мока мус - цветът на 2025-а

Мока мус е цветът на 2025 г. - той създава усещане за лукс и мекота и напомня за кремчетата от детството ни. Именно този цвят диктува самата мода, а другите актуални нюанси на лято 2025 са ментово зелено, цвят праскова, съчетан с пастелно синьо, както и всички пастелни гами. Това обобщи за предаването "Новият ден" модният експерт Румяна Димитрова...

публикувано на 23.07.25 в 10:15

Кукленият театър във Варна с летни представления за децата (ПРОГРАМА)

Държавният куклен театър поставя представления за деца на лятната и основната си сцена през юли.  В програмата днес е предвиден спектакълът "Полянката с малките гъбки" за деца до 3 години, който започва от 18 часа. Останалите представления в афиша на Кукления театър са следните: 25 юли, петък, 18.00 ч. - "Полянката с малките гъбки", за деца до 3 г...

публикувано на 23.07.25 в 09:36

Младо семейство дари апаратура на родилното отделение в МБАЛ "Св. Анна"

Младо семейство дари ценна апаратура на родилното отделение на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Св. Анна“ във Варна, съобщиха днес от лечебното заведение. Подаръкът е в знак на благодарност за грижите, положени за 31-годишната Меглена Рачева от крайморския град.  Жената е приета бременна в седма гестационна седмица, след припадък и с..

публикувано на 22.07.25 в 17:10

Обсерваторията в Камен бряг отваря врати за посетители

От миналата седмица обсерваторията в село Камен бряг край Каварна отново работи след отстраняване на технически проблем. Съоръжението е отворено всеки вторник и петък от 21 часа и наблюдения са възможни при хубаво време. Туровете са напълно   безплатни и се водят от варненския астроном Георги Георгиев. Обсерваторията е сред..

публикувано на 22.07.25 в 14:10