Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парламентът гласува на второ четене промените в Закона за висшето образование

Автор:
Снимка: БТА

Депутатите трябва да одобрят преобразуването на Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) в Университет по застраховане и финанси, съобщава БНР. 

Парламентът трябва да се произнесе и дали ще разреши откриване на Факултет по ветеринарна медицина в структурата на Медицинския университет в Плевен, и на Факултет по фармация – в Бургаския държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров".

Депутатите от ГЕРБ-СДС Галя Василева и Юксел Ахмед ще разменят местата си като членове на комисиите по транспорт и съобщения и по външна политика.

Народните представители ще обсъдят на първо четене внесените от МС изменения в Закона за платежните услуги и платежните системи. Те са част от мерките по Националния план за въвеждане на еврото. 

Тези промени адаптират националната правна рамка, регламентираща платежния надзор и предоставянето на платежни услуги, за периода след присъединяването на България към еврозоната.

На второ четене ще бъдат приети и промени в Закона за висшето образование. Измененията са в две посоки – първо, дава се възможност – по предложение на МС да бъдат закривани висши училища, които трайно не осъществяват учебен процес. И второ, позволява се предоставянето на средства от държавния бюджет за издръжка на обучението на студенти и докторанти, обучаващи се в приоритетни професионални направления и защитени специалности в държавните университети.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на Варна Благомир Коцев

ВКС реши: Окръжният съд във Варна ще гледа делото срещу Благомир Коцев

Окръжният съд във Варна ще гледа делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев и останалите четирима обвиняеми. Това реши Върховният касационен съд, който беше сезиран от Софийския градски съд къде да се гледа делото - съдебния акт вижте тук.  От днес  до 5 декември включително функциите кмет на Община Варна се изпълняват от заместник-кмета Снежана..

публикувано на 19.11.25 в 15:47

Сагата с аварията, причина за спрения ток във Варна, продължава

Сагата с голямата авария, която остави хиляди абонати на "Енерго про" без ток заради изключване на подстанция "Север", продължава. От дружеството уточниха, че остават седем трафопоста за възстановяване, след като към 4 часа тази сутрин токът спря в район "Младост" и "Владислав Варненчик". Оттам уточниха, че става дума за подстанция високо напрежение..

публикувано на 19.11.25 в 14:15

Софийският градски съд прекрати делото срещу Благомир Коцев

Софийският градски съд прекрати съдебното производство срещу Благомир Коцев и другите подсъдими по него, и изпрати делото на Върховния касационен съд за разглеждане за наличието на основания за изпращане на делото на друг, еднакъв по степен съд. Разпореждането не подлежи на обжалване и протест, съобщиха от съда. Цялото решение вижте тук.    Още вчера..

публикувано на 19.11.25 в 13:52
Дъждовна Варна

Валежите спират през нощта

През нощта валежите навсякъде ще спрат. На места, главно в Лудогорието и по поречието на Дунав, ще бъде мъгливо. Утре облачността ще намалее, следобед на места до предимно слънчево. Тогава и видимостта в районите с мъгла временно ще се подобри. Вятърът ще се обърне от изток-югоизток, утре от южна четвърт, ще е слаб до умерен. Температурите ще са в..

публикувано на 19.11.25 в 13:26

31 декември и 2 януари ще бъдат неработни дни заради въвеждането на еврото

Правителството ще обяви 31 декември тази година и 2 януари за неработни, каза министърът на финансите Теменужка Петкова, цитирана от БНР.  Това се налага заради въвеждането на еврото в България от 1 януари. 

публикувано на 19.11.25 в 12:48

ВКС ще решава в София или във Варна да се гледа делото срещу Коцев

Върховният касационен съд ще решава в София или във Варна да се гледа делото срещу варненския кмет Благомир Коцев и още четирима души, подсъдими за участие в престъпен сговор за корупционни и длъжностни престъпления, предаде БНР.  Вчера в късния следобед съдията от Софийския градски съд Снежина Колева е поискала от върховните съдии да кажат кой е..

публикувано на 19.11.25 в 12:45

Снежана Апостолова ще изпълнява функциите кмет на Варна от днес до 5 декември

Със заповед на кмета на Община Варна Благомир Коцев е разпоредено от днес - 19 ноември до 5 декември включително функциите кмет на Община Варна да се изпълняват от заместник-кмета Снежана Апостолова с всички произтичащи от това права и задължения, съгласно действащото законодателство, съобщават от общинската пресслужба. Копие от заповедта е изпратена..

публикувано на 19.11.25 в 12:05