Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пети ден на протести във Варна с искане за справедливост за Явор, мирно шествие блокира Аспаруховия мост

| обновено на 13.06.25 в 21:52

Пореден протест с искане за справедливост и истината за смъртта Явор Георгиев, който почина в края на миналата седмица след задържане от полицията и отвеждане в психиатрията на УМБАЛ „Св. Марина", се проведе днес във Варна. Стотици се събраха пред сградата на Окръжния съд, но след това се включиха в мирно шествие до Аспаруховия мост.

Репортаж на Даниела Стойнова: 

Приятели и близки на Явор Георгиев затвориха последователно двете платна на Аспаруховия мост. Те скандираха "Искаме затвор" и "Убийци" и заявиха, че няма да се откажат от протестите.

Някои от тях дойдоха с малките си деца, за които искат друго бъдеще. Шофьорите на спрените автомобили изразиха съпричастието си към протеста.

Протестиращите сведоха глави и почетоха с минута мълчание паметта на приятеля си. Рапърът Димчо, близък приятел на Явор, заяви, че исканията не са политически и не искат да свалят министри и да променят системата, а да има наказателна отговорност за двамата полицаи.

Събралите се призоваваха и други да се присъединят с плакати "България няма повече деца за погребване. Излезте и заради тях!". 






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕС ще отхвърли иска на Турция за защитен статут на дюнера

Според източници от Европейската комисия (EK) и германски медии, ЕС ще отхвърли заявката на Турция за регистрация на традиционната рецепта за донер кебап като търговска марка и за ограничаване на употребата на името само за турски методи на производство. Това означава, че хиляди заведения за дюнери в Европа ще могат да продължат да работят без..

публикувано на 21.09.25 в 13:41

Двама души са загинали при тежката катастрофа на бул. "Драган Цанков" в София днес

Сигналът е подаден в 12:33 ч. днес на обяд. Три минути по-късно първият екип на спешната медицинска помощ е пристигнал на мястото на катастрофата. След това идват и още две линейки.  Загинал е шофьорът на автомобила. На мотора са се возили двама души, загинал е и шофьорът на мотора. Оцеляло е единствено 18 годишното-момиче, което се е возило..

публикувано на 21.09.25 в 13:39

Великобритания и Португалия днес официално ще признаят отделна палестинска държава

Великобритания и Португалия днес официално ще признаят отделна палестинска държава преди започващото идната седмица Общо събрание на ООН. На фона на този засилващ се натиск от страна на международната общност за постигане на решение на принципа на две държави, Израел продължава офанзивата си по превземане на град Газа. Борбата на палестинците..

публикувано на 21.09.25 в 13:18

Протест срещу планираните сондажи за нефт и газ по дъното на Черно море

Близо 50 активисти на „Грийнпийс“ от България и Румъния, подкрепени от доброволци от Украйна, Словакия и Хърватска, разпънаха гигантски спасителен пояс на пясъчната граница между двете държави, за да изразят протест срещу планираните сондажи за нефт и газ по дъното на Черно море. Участниците призоваха правителствата на двете държави да..

публикувано на 21.09.25 в 13:15
Варна

Чисто и с отлично качество на водата е морето във Варна според РЗИ

Всички зони за къпане във Варненска област продължават да са с отлично качество на морските води и към края на сезона.  Такива са актуалните резултати според мониторинга на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) във Варна, като последните проби са взети на 15 и 16 септември.  Продължителността на сезона за къпане във Варненска област е от 1 юни..

публикувано на 21.09.25 в 13:13
Наталия Киселова

Киселова участва в тържественото отбелязване на 85 години от освобождението на Балчик и Южна Добруджа

Бюджет 2026 е приоритет в работата, защото при срещите ни с хората те  поставят един въпрос - искаме да живеем по-добре.  Това коментира Наталия Киселова пред журналисти в Балчик.  На въпроса ще издържи ли коалицията на пореден вот на недоверие: "Ние сме като тръстиката - огъваме се , но сме по-жилави и издръжливи, отколкото изглеждаме".  Чуйте още в..

публикувано на 21.09.25 в 12:31

НОИ препоръчва да пазим трудовите си книжки

От 1 юни 2025 г. влезе в сила съществена промяна в реда за удостоверяване на трудовия стаж за всички осигурени лица. Предвидено е от тази дата трудовата книжка , водена на хартиен носител, да бъде заменена от единни електронни трудови записи за работниците и служителите, като част от Регистъра на заетостта, администриран от Националната агенция..

публикувано на 21.09.25 в 10:43